59روز تا سرنوشت ترامپ و تازه‌ترین دردسرهای او!

ایرنا نوشت: هرچقدر به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکانزدیک تر می شویم، ترامپ علاوه بر دو بحران عمده همه‌گیری کرونا و اعتراض‌های سراسری عدالتخواهی اکنون با دردسری تازه مواجه شده و آن ایجاد انشقاق در میان وی با رای‌دهندگان نظامی آمریکا است.

ناظران و تحلیلگران سیاسی آمریکا که پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را به علت ریزش رای دهندگان آمریکایی نسبت به آنچه عملکرد نادرست ترامپ طی مدت حدود سه و سال نیم ریاست جمهوری وی  می‌دانند،پیچیده و دشوار می بینند. 

«آلن لیچمن» مورخ آمریکایی که از سال ۱۹۸۴میلادی بدین سو نتایج تمامی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به درستی پیش بینی کرده، در گفت و گو با شبکه خبری سی ان ان در۲۱ مرداد به عدم پیروزی ترامپ بنابر مدل خود نظر داده بود.

لیچمن بنابر مدل ۱۳ فاکتوری خود گفته بود که ترامپ تاکنون هفت فاکتور منفی دارد که درنتیجه شانس پیروزی مجدد در انتخابات پیش رو را ندارد.

ترامپ با توجه به عقب بودن در نظرسنجی ها از «جو بایدن» رقیب دموکرات خود، حال در مدت  زمان ۵۹ روزه تا زمان برگزاری انتخابات، رسانه های آمریکایی از جبهه ای دیگر برای ریزش هرچه بیشتر رای دهندگان و هواداران ترامپ، علیه وی وارد عمل شدند.

نشریه آتلانتیک و خبرگزاری پرقدمت آمریکایی آسوشیتدپرس در چنین شرایطی به سراغ آنچه ترامپ در سال ۲۰۱۸ میلادی و درجریان سفر به فرانسه علیه نظامیان آمریکایی بر زبان رانده بود رفتند که واکنش نه تنها رقیب دموکرات، جامعه کهنه سربازان آمریکا،بلکه خود وی را نیز برانگیخت.

نشریه  آمریکایی  آتلانتیک  پنجشنبه گذشته  (۱۳ شهریورماه) با پرداختن به این مطلب در گزارشی نوشت:  ترامپ در سال ۲۰۱۸ بازدید از قبرستان سربازان آمریکایی موسوم به «آیز – مارن » در حومه  پاریس را لغو  و گفته بود که "این قبرستان پر از بازندگان (جنگ) است"، این گفته وی در آن زمان در خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز با تایید دو مقام عالی رتبه ارتش آمریکا انتشار یافته بود.

«جفری گولدبرگ » (Jeffrey Goldberg) نویسنده این مقاله در نشریه آتلانتیک روز جمعه، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت: من بر سر گزارشم ایستاده ام، من چندین منبع دراختیار دارم که به من گفته اند که در آن روز چه رخ داد و البته که من بر سر این مقاله و مطلب چاپ شده ایستاده ام.

بنابراین گزارش چهار منبع خبری (اشاره ای به نام آنها نشد) به مجله آتلانتیک گفتند که ترامپ ایده بازدید از قبرستان آیز – مارن را رد کرد چراکه  باران موهای او را  برهم ریخته  و وی حرمت گذاردن  به کشته شدگان جنگ را مهم نمی‌دانست.

انتشار این خبر که به ماجرای حدود ۲ سال قبل باز می گردد و اکنون و در آستانه نزدیک شدن به انتخابات آمریکا از سوی چنین رسانه هایی به آن پرداخته می شود، باعث شد تا ترامپ به آن واکنش نشان دهد و در توییتی آنها را همچون گذشته،  ادعاهایی  "ساختگی و خبر جعلی" خواند.

ناظران و تحلیلگران داخی امریکا می گویند انتشار این خبر در چنین زمانی می تواند به کارزار انتخاباتی وی ضربه زده و اکنون وی با خطر از دست رفتن آرا رای دهندگان نظامیان آمریکایی روبه رو کرده و این درحالی است که که تحلیلگران تاکید دارند،ترامپ به شدت به این آرا  نیازمند  است. 

واکنش ها به بی احترامی ترامپ به جان باختگان جنگ

انتشار این خبر با واکنش های منفی علیه ترامپ همراه شد، بطوری که چند کانون کهنه سربازان ارتش آمریکا، ازجمله  انجمن کهنه سربازان  جنگ‌های عراق و افغانستان با انتشار بیانیه هایی دست به انتقاد از ترامپ زدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز گذشته گزارش داد که جو بایدن، رقیب دموکرات رییس جمهوری آمریکا در واکنش به سخنان توهین‌آمیز وی در مورد سربازان جان‌باخته جنگ جهانی اول، دونالد ترامپ را فاقد صلاحیت مسند ریاست جمهوری دانست.

جو بایدن رو جمعه به خبرنگاران گفت که اگر گفته‌های ترامپ صحت داشته باشد، «رقت‌انگیز است.»

بایدن افزود: تا حالا این‌قدر ناامید نشده بودم. اگر این گزارش درست باشد که براساس گفته‌های دیگر (ترامپ) این‌طور به نظر می‌آید، مایه آبروریزی است.

بایدن از ترامپ خواست تا خاضعانه از مادران و پدران سربازان جان‌باخته عذرخواهی کند.

ترامپ نیز در دفتر خود با رد این اتهام گفت: خیلی وحشتناک است که فردی به خصوص من که تقریباً بیش از هر کس برای ارتش کار کرده‌ام چنین حرفی بزند. حاضرم قسم بخورم که هرگز در مورد سربازان شهیدمان چنین چیزی نگفته‌ام.

میانگین نتایج نظرسنجی های انتخابات ۱۳ آبان نشان می دهد که بایدن با ۷.۱ درصد اختلاف از رقیب جمهوریخواه خود پیش است.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز ۳ نوامبر (۱۳ آبان) برگزار می‌شود. در نظرسنجی‌هایی که تا کنون صورت گرفته، جو بایدن رقیب دموکرات ترامپ به طور محسوسی جلوتر از اوست.

310 310

کد خبر 1429095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =