برنامه دانشگاه‌ها برای جذب رتبه‌های برتر کنکور؛ از استخدام سریع تا دادن خوابگاه

مهر نوشت: انتخاب رشته داوطلبان مجاز در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ تا سه شنبه ۱۸ شهریور ادامه دارد و دانشگاه ها به رتبه های برتر این آزمون که آنها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند، تسهیلات ویژه می دهند.

برخی از دانشگاه های دولتی شرایط و تسهیلات ویژه ای برای رتبه های برتر آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ ارائه کرده اند.

دانشگاه تبریز به حایزین رتبه های برتر آزمون کارشناسی ارشد، مجموعه ای از تسهیلات ویژه آموزشی، پژوهشی و رفاهی به همراه جوایز نقدی اعطا می کند. این تسهیلات متنوع و جوایز نقدی بر اساس «شیوه نامه جذب، حمایت و حفظ حایزین رتبه های برتر کنکور سراسری و فارغ التحصیلان ممتاز جهت ادامه تحصیل در دانشگاه تبریز» ارائه می شود.

دانشگاه صنعتی سهند نیز به دانشجویان ممتاز تسهیلات ویژه می دهد. این تسهیلات ویژه در بد ورود به دانشگاه به این دانشجویان داده می شود. 

به این ترتیب به حایزین رتبه های بین ۱ تا ۵ کنکور کارشناسی ارشد در هر رشته گرایش مبلغ ۲۵ میلیون ریال (۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان)، به حایزین رتبه های بین ۶ تا ۱۰ کنکور کارشناسی ارشد در هر رشته گرایش نیز مبلغ ۲۰ میلیون ریال (۲ میلیون تومان) پرداخت می شود.

داوطلبینی که دوره کارشناسی پیوسته خود را در یکی از دانشگاه های جامع دارای رتبه تا ۲۰ و دانشگاه های صنعتی دارای رتبه تا ۱۰ (رتبه بندی بایگاه استنادی جهان اسلام) با معدل کل بالای ۱۷ به اتمام رسانده اند مبلغ ۱۵ میلیون ریال (۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان) و داوطلبینی که دوره کارشناسی پیوسته خود را در یکی از دانشگاههای جامع دارای رتبه تا ۲۰ و دانشگاه های صنعتی دارای رتبه تا ۱۰ (رتبه بندی بایگاه استنادی جهان اسلام ) با معدل کل بالای ۱۶ نیز مبلغ ۱۰ میلیون ریال (یک میلیون تومان) تسهیلات می گیرند.

تبصره: به داوطلبینی که دوره کارشناسی پیوسته خود را در یکی از دانشگاه های جامع دارای رتبه تا ۲۰ و دانشگاه های صنعتی دارای رتبه تا ۱۰ به اتمام رسانده اند و از طریق پذیرش استعداد درخشان به دانشگاه راه می یابند درصورت داشتن معدل کل بالای ۱۷ و ۱۶ در دوره کارشناسی به ترتیب مبلغ ۱۵ میلیون و ۱۰ میلیون ریال در بدو ورود پرداخت می شود.

پرداخت مبلغ ۱۰ میلیون ریال برای دانشجویان رتبه اول هر رشته گرایش در هر ورودی حداکثر تا دو نیمسال مشروط به داشتن حداقل معدل ۱۷ و انتخاب حداقل ۹ واحد درسی در نیمسال است.

دانشگاه صنعتی اصفهان اولویت تخصیص خوابگاه را به دانشجویان روزانه با رتبه های بالاتر اختصاص داده است.

دانشگاه صنعتی مالک اشتر تسهیلات ویژه برای فارغ التحصیلان مرد قائل شده است. رتبه ۱تا ۳ مقطع کارشناسی روزانه دانشگاه های صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه علم و صنعت، که از طریق استعداد درخشان و یا کنکور سراسری در این دانشگاه پذیرش می شوند، در صورت دارا بودن شرایط اختصاصی وزارت دفاع، بعد از تصویب پروپزال به استخدام وزارت دفاع در خواهند آمد.

داوطلبان مرد با رتبه های کمتر از ۲۰۰ سهمیه آزاد آزمون کارشناسی ارشد در رشته های (مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع، مهندسی فناوری اطلاعات، فوتونیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مواد، مهندسی هوافضا، شیمی، مهندسی شیمی و مدیریت) پس از دانش آموختگی و مشروط به کسب معدل بالای ۱۷ (بدون احتساب پایان نامه) و دانش آموختگی در حداکثر ۵ نیمسال تحصیلی و قرار گرفتن در میان دانش آموختگان اول تا سوم هر دوره، در صورت دارا بودن شرایط اختصاصی وزارت دفاع، به استخدام وزارت دفاع در خواهند آمد.

داوطلبان مرد دانش آموخته رتبه اول مقطع کارشناسی دانشگاه های صنعتی شریف، امیرکبیر، علم و صنعت، تهران، صنعتی اصفهان، شیراز، فردوسی مشهد، تبریز و شهید چمران اهواز و همچنین رتبه های تک رقمی آزمون سراسری در رشته های (مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع، مهندسی فناوری اطلاعات، فوتونیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مواد، مهندسی هوافضا و مدیریت) در صورت دارا بودن شرایط اختصاصی وزارت دفاع بعد از تصویب پروپزال، به استخدام وزارت دفاع درخواهند آمد.

در صورت مشارکت دانشجویان در پروژه های تحقیقاتی صنعت دفاعی کشور، از خدمت سربازی آنها متناسب با میزان همکاری کسر خواهد شد.

فارغ التحصیلان مرد دانشگاه صنعتی مالک اشتر، در صورت تمایل می توانند خدمت سربازی خود را در صنایع دفاعی وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بگذرانند.

دانشگاه ایلام به پذیرفته شدگان با رتبه های برتر مشوق هایی ارائه می دهد. خوابگاه (اسکان در اتاق های ۲ نفره و تخفیف ویژه در هزینه های خوابگاهی)، استفاده رایگان از تمامی خدمات ورزشی (سالن های ورزشی، زمین های چمن، استخر، و ...)، اولویت در پرداخت وام های تحصیلی و تخفیف ویژه در استفاده از رستوران مکمل از جمله این مشوق ها است.

پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی نیز به به رتبه های یک تا پانزده کنکور سراسری، کمک هزینه تحصیلی اعطا می کند.

دانشگاه الزهرا (س) ویژه خواهران برای رتبه های برتر جوایز نقدی در نظر گرفته است. به پذیرفته شدگان دوره روزانه این دانشگاه (در رشته هایی که حداقل ۲ دانشگاه دولتی دیگر در آنها پذیرش داشته باشند) و دارای رتبه ۱ تا ۵ باشند مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، رتبه های ۶ تا ۱۰ مبلغ ۲ میلیون تومان و رتبه های ۱۱ تا ۲۰ مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومن پرداخت خواهد شد. 

به دانشجویان روزانه ساکن استان های تهران و البرز دارای رتبه زیر ۱۰۰ نیز خوابگاه تعلق می گیرد، در صورت وجود ظرفیت، برای رتبه بالای ۱۰۰ نیز امکان استقرار در خوابگاه خودگردان وجود دارد.

دانشگاه تربیت مدرس در سال ۹۹ برای رتبه نخست آزمون سراسری سازمان سنجش (که حداقل ۴ دانشگاه دولتی در آن رشته در سال جاری پذیرش دانشجو دارد)، سه میلیون تومان هدیه در نظر گرفته است. تبصره- یک سوم مبلغ هدیه حداکثر تا پایان نیمسال دوم تحصیلی و الباقی به تدریج در طی نیمسال های بعدی و براساس کسب حد نصاب شاخص های پیشرفت تحصیلی توسط دانشجو پرداخت می شود. 

برای حمایت از پایان نامه کلیه دانشجویان دوره روزانه از یک تا دو میلیون تومان اعتبار پژوهشی در نظر گرفته شده است. علاوه براعتبار پژوهشی پایان نامه به دانشجویان رتبه های ۱ تا ۳ روزانه آزمون سراسری سازمان سنجش (که حداقل ۴ دانشگاه دولتی در آن رشته در سال جاری پذیرش دانشجو داشته باشند)، براساس ضوابط دانشگاه اعتبار ویژه پژوهشی (گرانت) اختصاص می یابد. 

دانشجویان رتبه اول آزمون سراسری سازمان سنجش: دو میلیون تومان گرانت، دانشجویان رتبه دوم آزمون سراسری سازمان سنجش: یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان گرانت، دانشجویان رتبه سوم آزمون سراسری سازمان سنجش: یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان گرانت دریافت می کنند. 

دانشگاه به دانشجویان رتبه اول (در رشته هایی که حداقل ۴ دانشگاه دولتی در آن رشته در سال جاری پذیرش دانشجو دارند)، مبلغ پنج میلیون تومان وام قرض الحسنه بلند مدت با شرایط و ضوابط معاونت دانشجویی پرداخت می کند.

به کلیه دانشجویان دوره های روزانه، بر اساس تبصره ۶ ماده ۵۵ آیین نامه استخدامی اعضای هیات علمی (در صورت گذراندن دروس مربوط و شرکت در جلسه صلاحیت مدرسی)، گواهی صلاحیت مدرسی اعطا خواهد شد. 

به آن دسته از دانشجویان رتبه اول پردیس دانشگاهی تربیت مدرس، در هر رشته / گرایش در هر نیمسال تحصیلی که واجد کلیه شرایط باشند، مشوق تحصیلی به میزان ۳۰ درصد شهریه پایه اعطا خواهد شد.

دانشگاه تربیت مدرس تعدادی از پذیرفته شدگان واجد شرایط برخی از رشته های کارشناسی ارشد شامل: بیوفیزیک، بیوانفورماتیک، بیوشیمی، فیزیولوژی گیاهی، نانوبیوتکنولوژی، ژنتیک، مهندسی شیمی- بیوتکنولوژی، بیوتکنولوژی کشاورزی، تکثیر و پرورش آبزیان، زیست شناسی دریا و زیست فناوری دریا را پس از گذراندن موفق دروس سال اول تحصیلی انتخاب و به پروژه های مشترک زیست کارآفرینی معرفی کرده تا ضمن گذراندن پایان نامه خود با شرایط مربوطه علاوه بر مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه ، گواهی معتبر زیست کارآفرینی نیز دریافت کنند.

دانشگاه تربیت مدرس به رتبه های یک تا پنج آزمون سراسری مقطع کارشناسی ارشد دوره روزانه، طبق ضوابط، امتیاز بیشتری برای سکونت در خوابگاه مجردی از نیمسال دوم داده می شود.

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی بر اساس رتبه های ورودی به دانشجویان روزانه غیربومی خوابگاه می دهد.

دانشگاه علامه طباطبایی برای دانشجویان دوره روزانه با رتبه های زیر ۲۰ اولویت واگذاری خوابگاه قائل شده است.

دانشگاه بیرجند برای پذیرفته شدگان ممتاز یا رتبه های برتر تسهیلات ویژه رفاهی و دانشجویی ارائه می دهد.

دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان به دانشجویان برتر تسهیلات می دهد. دانشجویان کارشناسی ارشد در صورت کسب رتبه دو رقمی کشوری (رشته علوم کامپیوتر رتبه زیر ۵۰ و مابقی رشته های مورد پذیرش این مقطع رتبه زیر ۱۰۰) در آزمون سراسری تا سقف سه میلیون ریال ماهانه به عنوان دستیار پژوهشی دریافت می کنند و از تسهیلات ویژه رفاهی دانشجویی برخوردار خواهند بود.

ضمنا برای رتبه های یک رقمی پوشش کامل یک سفر علمی مورد تایید دانشگاه در دوره تحصیل علاوه بر تسهیلات فوق حمایت می شود. این امتیاز ها مادامی که معدل کل دوره بالای ۱۷.۵ باشد پابرجا خواهد بود.

در رشته علوم زمین گرایش رسوب شناسی و سنگ شناسی رسوبی دانشجویان امکان فعالیت های بین رشته ای با هیدروژیولوژی و تکتونیک را خواهند داشت. جهت تشویق به کلیه پذیرفته شدگان نهایی کارشناسی ارشد با رتبه کل کشوری زیر ۲۰ یک عدد لپ تاپ جایزه داده خواهد شد.

دانشگاه صنعتی شیراز اولویت واگذاری خوابگاه با رتبه های برتر را به عنوان تسهیلات ارائه می کند.

47231
کد خبر 1429407

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =