تخصیص منابع به کردستان عادلانه شود/ بومی گزینی جفا به نخبگان مناطق کم برخودار است

نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی گفت: تجدیدنظر در نحوه پذیرش جوانان در ورود به دانشگاه و ابطال رویه بومی گزینی در پذیرش دانشگاه های کشوری ضروری است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، نماینده مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی در سخنانی در جلسه علنی مجلس با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید اظهار داشت: ضروری است که از نگرانی های پیش آمده در خصوص سلامت دانش آموزان و به تبع آن کل جامعه ابهام زدایی نمود.
وی گفت: بر ما و ستاد کرونا تکلیف است از ابهامات و تعلل در تصمیم گیری ها و اظهارنظرهای متعدد پرهیز نموده و ایجاد یک رویه عقلانی که حافظ و ضامن سلامت جامعه هست را اجرا نماییم.
فتحی با تاکید بر لزوم تزریق اعتبارات ورای اعتبارات مصرح در قانون بودجه کشور باهدف رسیدن به یک توازن منطقی با سایر مناطق توسعه یافته کشور برای کردستان افزود: در نظر گرفتن تفاوت های فرهنگی در وضع قوانین محلی، سهیم کردن کردستانی ها از قدرت مرکزی و بدنه عالی دولت و سایر نهادهای کشوری بر اساس حق مسلم کردها یک گام مهم برای افزایش همبستگی ملی است.
نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی گفت: تجدیدنظر در نحوه پذیرش جوانان در ورود به دانشگاه و ابطال رویه بومی گزینی در پذیرش دانشگاه های کشوری، واژه ای که در ظاهر رنگ و جلای بومی دارد ولی در عمل باعث از بین رفتن حق نخبگان کردستانی است و تبعیض آشکار است.
وی اظهار داشت: میانگین نمرات دانش آموزان کردستانی در سطح کشور رتبه دوازدهم است ولی در پذیرش و ورود به مراکز آموزش عالی این میانگین به رده های بیست و هفتم و پایین تر تقلیل پیدا می کند.
نماینده کردستان حمایت و تأمین بودجه برای آموزش زبان مادری در کنار زبان ملی را فرصت دانست و گفت: این مهم فرصتی برای وحدت و حفظ هویت های تشکیل دهنده ایران بزرگ است.
محسن فتحی افزود: تأمین شغل مناسب و ایجاد رونق اقتصادی برای مرزنشینان جهت جلوگیری از تحقیر آن ها با مشاغل کاذبی چون کولبری ضروری است.
دبیر کمیسیون بهداشت با تاکید بر قائل بودن به اولویت مردم کردستان در استفاده از منابع آبی استان، بیان داشت: روا نیست در فاصله بسیار نزدیک این منابع، مردم کم آبی تحمل نمایند. آنچه این روزها در شهرستان دیواندره مشهود است بی آبی آن ها در فاصله دو کیلومتری از سد سیاه زاغ است.
فتحی همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: با همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین دارای شرایط مشابه که از ۹۰ درصد آخرین حقوق و مزایای شاغلین همان دستگاه کمتر نباشد به دغدغه های چندین ساله این عزیزان پایان دهیم.
لزوم تخصیص اعتبار برای تسریع تکمیل پروژه بزرگراه کرمانشاه میاندوآب، تسریع در عملیات اجرایی بیمارستان کامیاران، نگاه به روستاها به عنوان یک بسته تولیدی و ایجاد زمینه های مناسب برای توسعه درون زا با در نظر گرفتن مزیت های نسبی آن ها، لزوم افتتاح دانشکده داروسازی و ایجاد کارخانه های تولید داروی گیاهی، توسعه دام پروری به عنوان یک صنعت کاملا اشتغال زا، مکانیزه و یکپارچه نمودن اراضی کشاورزی در قالب شرکت های سهامی زراعی و ایجاد قطعات بزرگ کشاورزی برای بهره وری مناسب و حداکثری از دیگر موارد مطرح شده توسط نماینده کردستان بود.
محسن فتحی تصویب مشوق های لازم و کاهش پیچیدگی فرایند اداری تسهیل سرمایه گذاری در مناطق محروم کردستان و تهیه و تصویب لایحه قانونی توسعه اقتصادی کردستان، شامل معافیت ها و تسهیلات خاص در راستای توسعه بخش های صنعت، معدن و کشاورزی و زیرساخت های آن را نیز از دیگر نیازمندی های تسریع در توسعه کردستان عنوان کرد.
وی با تقدیر مجدد از اعتماد مردم حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران در انتخابات سال گذشته، خود را ملزم به اجرای تعهدات و وعده های مطرح شده دانست.
فتحی همچنین انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمین پورذهبی را به عنوان نماینده جدید ولی فقیه در کردستان تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد حضور وی سبب تسهیل توسعه و افزایش همدلی در استان گردد.

46

کد خبر 1430216

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =