کدام زائران حج تمتع در اولویت اعزام قرار دارند؟

مهر نوشت: معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت، گفت: زائرانی که هر دو مرحله هزینه سفر حج تمتع را بپردازند نسبت به افرادی که قسط اول را پرداختند، در اولویت اعزام قرار می گیرند. 

در نشست امروز شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اعلام شد: با توجه به اینکه مهلت واریز قسط دوم هزینه حج تمتع آینده پنج روزدیگر تمدید شده است زائران فرصت دارند این مبلغ را تا ۱۹ شهریور پرداخت کنند.

واریز دومین مرحله هزینه سفر به سرزمین وحی از روز ۳ شهریور آغاز شده است و با توجه به تعطیلات دهه اول محرم و بنا به درخواست زائران و مدیران استان ها و کاروان ها، افراد می توانند این وجه را تا ۱۹ شهریور به سامانه رزرو سازمان حج و زیارت واریز کنند.

اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه در مرحله اول ۷۴۶۷۷ زائر واریز وجه داشتند، اظهار داشت: از این تعداد تاکنون حدود ۸۰ درصد مرحله دوم هزینه سفر حج تمتع را پرداخت کرده اند.

وی گفت: به ترتیب زائران استان های ایلام و آذربایجان شرقی بالاترین و کمترین درصد واریزی را تاکنون داشته اند.

در این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین نواب لزوم اطلاع رسانی دقیق و روشن در خصوص دریافت قسط دوم هزینه حج تمتع را یادآور شد و تاکید کرد: زائران باید توجیه شوند که واریز این قسط به صرفه و صلاح شان است تا سازمان حج و زیارت ارز را به قیمت مورد تصویب دولت خریداری کند. همچنین بدانند اجباری درکار نیست و اگر این قسط را پرداخت نکنند در زمان اعزام، باقیمانده هزینه ارزی سفرشان با نرخ روز مورد نظر بانک مرکزی محاسبه واعلام خواهد شد.

در ادامه این جلسه علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت، با اشاره به اینکه تاکنون در ۲۳ کاروان  کمتر از ۵۰ درصد زائران قسط دوم را واریز کردند، گفت: از مدیران استان ها و کاروان های مذکور خواسته شده است زائران را توجیه کنند تا حقوق شان حفظ شود.

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت نیز با اشاره به استقبال زائران از تمدید مهلت واریز قسط دوم افزود: زائرانی که هر دو مرحله هزینه سفر حج تمتع را بپردازند نسبت به افرادی که قسط اول را پرداختند در اولویت اعزام قرار می گیرند. 

برپایه این گزارش، وجه حاصل از پرداخت مرحله دوم هزینه سفر زائران برای خرید الباقی ارز مورد نیاز حج تمتع پیش رو به حساب بانک مرکزی واریز خواهد شد. همچنین مقدار و نرخ ارز برای زائرینی که مرحله اول و دوم هزینه سفر خود را واریز کنند، تثبیت می شود.

در ادامه این نشست در خصوص برگزاری مراسم گرامیداشت شهدای منا، مکه مکرمه و حج خونین سال ۶۶ در دوم مهر ماه با مشارکت بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و بنیاد شهید و امور ایثارگران در بستر فضای مجازی و همکاری رسانه ملی  بحث و تبادل بعمل آمد و تصمیماتی اتخاذ شد.

در آغاز این جلسه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در سخنانی به برگزاری آیین های ایام عزاداری سرور و سالارشهیدان حسین بن علی (ع) با رعایت دستورالعمل های بهداشتی اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به ادامه شیوع بیماری کرونا، می طلبد که در خصوص اربعین حسینی هم برنامه ریزی مناسبی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی صورت گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب درادامه قرآن سوزی در سوئد و اهانت به نبی خاتم (ص) در فرانسه را دو امتحان بد برای غرب در هفته گذشته عنوان و آن را نشاندهنده عجز و ناتوانی آنها در مقابل منطق اسلام توصیف کرد.

وی گفت: آنها اگردر برابر اسلام استدلال، منطق و حکمت داشتند به مقابله برمی خواستند، قرآن سوزاندن و توهین به پیامبررحمت(ص)، تلاش بیهوده و مذبوحانه است.

وی افزود: غرب و سردمداران کشورهای غربی اگر به فکر آبروی خودشان بودند، حتما این لکه ننگ را از خود دور و این کار را تقبیح و محکوم می کردند و با افرادی که مذبوحانه به کتاب مبین حق و پیامبر رحمت جسارت و توهین کردند برخورد نموده و شعارها و ادعایشان را به اثبات می رساندند.

وی تصریح کرد: آن ها ادعا می کنند، اهل منطق، گفتگو، تفکر و تمدن هستند در حالیکه آنچه اتفاق افتد از همه این مضامین ارزشمند بری بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب همچنین عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی را بی فایده دانست و گفت: این اقدام برد برای صهیونیست ها و باخت برای امارات است و جزایجاد ناامنی و تنفر از امارات در جهان اسلام فایده دیگری ندارد و دست جنایتکاران صهیونیست را درامارات باز خواهد کرد، جنایتکارانی که خاک فلسطین را از صاحبانش غصب و فلسطینیان را آواره کردند.

وی همچنین با گرامیداشت سالروز قیام خونین هفده شهریور، این واقعه را نقطه عطفی در مسیر پیروزی انقلاب اسلامی دانست.

نماینده ولی فقیه درامورحج و زیارت افزود: کشتار ۱۷ شهریور سال ۱۳۵۷ فاصله میان مردم و رژیم را عمیق تر کرد و در مقابل جان تازه ای به انقلابیون بخشید و اضمحلال حکومت ستم پیشه شاهنشاهی شدت گرفت.

۴۷۲۳۷
کد خبر 1430284

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =