روحانی به اردوغان: راهی جز تقویت روابط برای غلبه بر توطئه‌ها وجود ندارد

رئیس جمهور در ششمین جلسه‌ شورای عالی روابط راهبردی ‎ایران و ‎ترکیه گفت: مرزهای دو کشور خوشبختانه همواره مرزهای صلح و دوستی بوده و دو دولت به ویژه در هفت سال گذشته تلاش دو دولت بر مبنای توسعه روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است.

به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور عصر امروز (سه‌شنبه) در ششمین جلسه‌ شورای عالی روابط راهبردی ‎ایران و ‎ترکیه که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: از اینکه امروز فرصتی در اختیار ما قرار گرفت تا بار دیگر با جنابعالی و همکارانتان در روند همکاری‌های دو کشور فرصت گفت و گویی داشته باشیم، بسیار خرسند هستم و خداوند بزرگ را شاکرم.

 رییس جمهور گفت: لازم می دانم مراتب همدردی خودم را نسبت به عزیزانی که در کشور ترکیه از رنج کرونا در مشکل هستند، اعلام کنم.  به روح عزیزانی که در اثر کرونا از دست رفته‌اند، تقاضای شادی روحشان را داشته باشم و برای افراد بستری تقاضای شفای عاجل داشته باشم و از خداوند بخواهم که دو ملت ایران و ترکیه و همه ملل جهان از این ویروس خطرناک نجات پیدا کنند و در آینده نزدیک همه ما بتوانیم برای پایان این ویروس جشن و شادمانی داشته باشیم.

روحانی افزود: همین ویروس باعث شد که امروز نتوانیم در تهران خدمت شما و همکارانتان باشیم و برای پیشبرد روابط در فضای مجازی حضور امروز باهم گفت و گو داشته باشیم. امیدوارم روز پایان این ویروس بازهم شاهد حضور جنابعالی و همکارانتان در تهران باشیم.

وی گفت: روابط دو کشور دوست ایران و ترکیه در طول تاریخ بر پایه‌های بسیار مستحکمی بنیانگذاری شده و وقوع حوادث تلخ و ناگوار هم هرگز نتوانسته گزندی به روابط دو کشور برادر و دوست وارد کند و روابط دو کشور بر مبنای حسن همجواری و ارزش‌های مشترک فرهنگی و احترام متقابل و همچنین توجه به منافع مشترک دو کشور و ثبات، امنیت و صلح در منطقه بوده است.

 روحانی اظهارداشت: مرزهای دو کشور خوشبختانه همواره مرزهای صلح و دوستی بوده و دو دولت به ویژه در هفت سال گذشته تلاش دو دولت بر مبنای توسعه روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است.

وی با بیان اینکه هر دو کشور در یک منطقه بسیار حساس خاورمیانه قرار گرفته‌ایم، گفت: دو کشور دو قدرت بزرگ در منطقه هستند و همواره دشمنی‌ها و کینه توزی‌هایی نسبت به دو کشور وجود داشته و امروز هم وجود دارد. راهی جز تقویت روابط دوستانه دو کشور برای غلبه بر این توطئه‌ها وجود ندارد.

 رییس جمهور گفت: من بسیار امیدوارم که نشست مشترک امروز ما و توافقاتی که خواهیم کرد، برای روابط دوجانبه مثمرثمر و سازنده باشد​​​​.

اردوغان: امروز نیز همراه با دوستان خود برای توسعه تلاش خواهیم کرد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز طی سخنانی در این نشست مجازی، جلسات شورای همکاری‌ های راهبردی ایران و ترکیه را یکی از نمادهای دوستی بین دو کشور عنوان کرد و گفت: در نشست های قبلی و تا امروز در چارچوب این شورا تصمیمات بسیار مهمی برای توسعه روابط و همکاری ها اتخاذ شده است.

اردوغان با اشاره به برگزاری ششمین نشست شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه به صورت مجازی ،اظهار داشت:  برگزاری این نشست در شرایط شیوع ویروس کرونا نشان دهنده عزم و اراده دو کشور برای توسعه و تعمیق روابط و همکاری های بیشتر است.

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه ایران و ترکیه در حل و فصل بسیاری از مشکلات و مسائل منطقه از نقش تعیین کننده برخوردار هستند، گفت: امروز نیز همراه با دوستان خود در ششمین نشست برای توسعه هر چه بیشتر همکاری‌ها و شتاب در اجرای توافقات قبلی تلاش خواهیم کرد.


216219

کد خبر 1430338

برچسب‌ها