آلودگی هوا انتقال ویروس و مرگ ناشی از کرونا را افزایش می‌دهد؟

ایرنا نوشت: رییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران گفت: مقالات علمی معتبر دنیا نشان می‌دهند آلودگی هوا سبب آسان‌تر شدن انتقال ویروس کرونا و افزایش موارد بیماری و مرگ و میر ناشی از آن می‌شود.

دکتر سید محمد جزایری روز چهارشنبه‌ افزود: هنوز علل اصلی این ارتباط کاملا مشخص نشده ولی یکی از دلایل مهم، احتمالا کاهش پاسخ سیستم ایمنی افراد در نتیجه تماس مزمن با آلاینده های هوا است. در غیاب واکسن و داروی مناسب، تنها راه مقابله با ویروس تقویت سیستم ایمنی بدن است.

وی گفت: در کشور ما به دلایل مختلف، میزان آلاینده های هوا در شهرهای بزرگ به خصوص تهران بالا است و معمولا از اواخر پاییز شاهد پدیده وارونگی دما هستیم که این موضوع احتمال شیوع بیماری های تنفسی را افزایش می دهد.

رییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران تاکید کرد: در صورتی که برنامه های منظم برای رفع معضل آلودگی هوا اندیشیده نشود، به احتمال فراوان شاهد افزایش چشمگیر موارد کووید - ۱۹ خواهیم بود.

وی به تاثیر آلودگی هوا در افزایش بیماری کرونا در برخی از کشورهای دنیا اشاره کرد و گفت: مطالعات نسبتا فراوانی در کشورهای هند، آمریکا، ایتالیا، پرو، انگلیس و آلمان انجام شده است که نشان می دهد در مجموع تماس های کوتاه مدت و بلندمدت با منابع اصلی آلودگی هوا سبب افزایش بروز بیماری و مرگ و میر ناشی از کووید - ۱۹ می شود.

جزایری افزود: محققان ایتالیایی در بررسی های خود دریافتند که کرونا در شمال ایتالیا که بخش اصلی صنعتی این کشور است، مرگ و میر بیشتری داشته و بر اساس این بررسی ها، آلودگی هوا در این منطقه بیشتر گزارش شده است. البته عوامل موثر محیطی شامل کمبود ویتامین D (که نقش موثر در قبال دفاع بدن در برابر اثرات مخرب آلودگی هوا دارد) و دمای هوا و رطوبت در میزان بیماری و مرگ و میر نقش داشته اند.

وی با اشاره به اینکه آلمان کمترین موارد ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا را داشته است، گفت: محققان آلمانی با بررسی عوامل این موضوع دریافتند که یکی از عوامل میزان پایین آلودگی هوا در این کشور بوده است.

جزایری داشتن ساختار مناسب پزشکی از جمله بیمارستان های مجهز، دسترسی آسان به وسایل حفاظتی و در دسترس بودن تست های تشخیصی را از جمله عوامل کاهش ابتلا و مرگ و میر در آلمان اعلام کرد و افزود: در کنار عوامل فوق، کاهش میزان آلودگی هوا هم در این زمینه نقش موثری داشته است.

وی ادامه داد: در تهران که از نظر خطر آلودگی و سرایت کووید - ۱۹ در وضعیت مناسبی به سر نمی رود، برداشتن محدودیت طرح ترافیک از نگاهی ممکن است سبب کاهش تماس افراد به دلیل استفاده از وسیله نقلیه شخصی شود، ولی از سوی دیگر سبب افزایش میزان آلاینده ها در هوا و احتمال افزایش موارد بیماری و مرگ و میر ناشی از کووید - ۱۹ خواهد شد. بنابراین، توصیه می شود که دستگاه های اجرایی کشور از الان به فکر چاره اندیشی برای کاهش این معضل در آستانه ورود به فصل پاییز باشند.

همزمانی بروز عفونت های تنفسی در فصل پاییز

وی به همزمانی بروز عفونت های تنفسی از جمله آنفلوآنزا و کرونا در فصل پاییز اشاره کرد و گفت: در پاییز سال های قبل شاهد شیوع آنفلوآنزا بودیم اما امسال کرونا هم به آنها اضافه شده است که به همین دلیل باید بیشتر اصول بهداشتی رعایت شود.

رییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران ادامه داد: علائم، راه های انتقال و بسیاری از علائم بیماری های آنفلوآنزا و کرونا شبیه هم هستند.

جزایری با اشاره به اینکه تفکیک این دو بیماری، بسیار مشکل است، گفت: آنفلوآنزا به دلیل وجود دارو و واکسن مناسب، قابل مدیریت است که اگر به موقع تشخیص داده شود، می توان آن را کنترل کرد.

وی ادامه داد: به احتمال فراوان، ویروس کرونا حداقل تا پایان سال ۱۴۰۰ با ما خواهد بود و مردم برای کنترل بیماری باید شیوه زندگی خود را تغییر دهند.

این پزشک به مردم توصیه کرد به اصول بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و عدم حضور غیرضروری در مجامع را به شدت توجه داشته باشند و تصور نکنند که این بیماری مهار شده است.

۲۳۵۲۳۵
کد خبر 1430524

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =