ماجرای بیماری ترسناک در برخی مرغداری های ارومیه چیست؟

ویدئویی در مورد شیوع یک بیماری در مرغداری‌های ارومیه منتشر شده که دامپزشکی ماجرای آن را شرح و هدف این ویدئو را تشویش اذهان عمومی دانست.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، روز گذشته یکی از رسانه‌ها ویدئویی از یک مرغداری در شهرستان ارومیه منتشر کرده‌بود که درپی بیماری «کانیبالیسم» جوجه هایی که در روزهای آینده وارد بازار می شوند به شکل ترسناکی از گوشت هم‌منوعان خود تغذیه می کنند.

ماجرا چه بود؟

ویدئو موضوعی را نشان می‌دهد که: «کانیبالیسم»  یا دیگرخواری پدیده ی عجیبی است که در روزهای اخیر گریبان گیر مرغداران ارومیه در استان آذربایجان‌غربی شده و به این صورت است که جوجه ها به دلیل تغییراتی که در آنها شکل گرفته است به جای تغذیه از خوراک مخصوص دام، به یکدیگر  حمله کرده و از گوشت جوجه های ضعیف تر تغذیه می کند و همین جوجه ها پس از تبدیل شدن به مرغ، در روزهای آینده وارد بازار خواهند شد.


صاحب مرغ‌داری که یک مرغداری  ۱۰ هزار قطعه ای دارد به جماران می‌گوید: در طول ۲۴ سال سابقه فعالیت در این حوزه تاکنون با چنین موضوعی برخورد نکرده ام و  واحد مرغ داری ام را از اسفند ماه سال گذشته به دلیل نوسانات نرخ تامین مواد اولیه پرورش مرغ تعطیل کرده بودم اما تیرماه سال جاری تصمیم به ادامه فعالیت گرفتم و از همان روز اول مشخص بود جیره غذایی که به جوجه ها باید می دادیم، از لحاظ مواد غذایی تکمیل نیست تا اینکه وقتی جوجه ها به ۳۵ روزگی می رسیدند متوجه شدیم که آن ها همدیگر را نوک می زنند.


روشنگری دامپزشکی:


سید غلامرضا ملکی معاون سلامت دامپزشکی با اعلام این مطلب گفت : انتشار فیلم مذکور و نسبت دادن آن به شهرستان ارومیه یک شیطنت رسانه ای بوده و یکی از مهمترین اهداف آن تشویش اذهان عمومی میباشد .

وی افزود : اولا هیچ نشانه ای در داخل فیلم وجود ندارد که بر اساس آن مشخص شود مربوط به کدام کشور، استان یا شهرستان است و دوما آیا این موضوع واقعا در داخل یک مرغداری رخ داده یا یک واحد پرورشی غیرمجاز ، علی ایحال با در نظر گرفتن تمامی موارد فوق و با توجه به متن منتشر شده به همراه فیلم ، عارضه کانی بالیسم یک عارضه محتمل و رایج در تمامی حیوانات تحت پرورش در شرایط نامطلوب و با سوء مدیریت اعمال شده میباشد.

معاون سلامت دامپزشکی استان تصریح کرد : بیماری کانی بالیسم منشا ویروسی و یا عفونی نداشته و در حقیقت یک عادت و رفتار پرخاشگرانه در بین طیور هست که باعث خودخوری و یا دیگرخوری میشود و معمولا وقتی رخ می‌دهد که بر اثر شرایط مدیریتی ضعیف و نامطلوب به پرنده استرس وارد شده است که این شرایط شامل نور زیاد، تغذیه نامناسب، تراکم زیاد و نبود فضای تحت پرورش مناسب، عدم تهویه مناسب، عدم رعایت موارد بهداشتی داخل سالن مثل عدم جمع آوری منظم تلفات احتمالی داخل سالن، گرسنه ماندن طولانی پرندگان، عوامل ژنتیکی و غیره میباشد. در این بیمای طیور شروع به نوک زدن یکدیگر می‌کنند و گاهی پارگی و جراحت به حدی می‌رسد که مرغ تلف شده و از بین می رود.

ملکی در خصوص درمان کانی بالیسم طیور گفت: این عارضه چون مستقیما وابسته به نقش مدیریتی گله دارد لذا درمان دارویی نداشته و فقط میبایست شرایط و عواملی که باعث بوجود آمدن آن میشود از بین برود. مهمترین مورد در درمان و پیشگیری از این عارضه، مدیریت صحیح و کافی در تمامی ارکان پرورشی بوده و علت اصلی بروز این رفتار باید رفع گردد.

46

کد خبر 1430602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =