فاز دوم نیروگاه تولید برق ۵۰۰ مگاواتی قشم افتتاح می شود

فاز دوم نیروگاه شرکت تولیدی انرژی گستر قشم با ظرفیت ۱۷۰ مگاوات و سرمایه‌گذاری ۱۹۰ میلیون یورویی به دست رییس دولت تدبیر و امید در منطقه آزاد قشم افتتاح می شود.

به گزارش خبرآنلاین از قشم، با افتتاح فاز دوم شرکت تولیدی انرژی گستر قشم، ۱۷۰ مگاوات برق به شبکه سراسری واردشده و بخشی از نیازهای این منطقه به برق تأمین می‌شود.
شرکت تولیدی انرژی گستر قشم با سرمایه‌گذاری دو شرکت مپنا (۶۰ درصد) و غدیر (۴۰ درصد) و حمایت سازمان منطقه آزاد قشم در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار پروژه تولید هم‌زمان آب و برق را در دست اجرا دارد.
این نیروگاه سیکل ترکیبی در سه فاز با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، ظرفیت تولید  ۵۰۰ مگاوات برق را داشته و در طرح توسعه نیز ۱۰۰ هزار مترمکعب آب شیرین را به‌صورت روزانه تولید و وارد چرخه مصرف می‌کند.
فاز اول این نیروگاه با یک توربین که ظرفیت تولید ۱۷۰ مگاوات برق را داشت در مردادماه سال جاری آغاز به کارکرده و فاز دوم نیز با ظرفیتی مشابه امروز به بهره داری می‌رسد که درمجموع ۳۴۰ مگاوات برق را تولید و به شبکه سراسری سنکرون کرده و جزیره قشم را از واردات برق بی‌نیاز می‌سازد.
فاز سوم توسعه این طرح، تولید ۱۶۰ مگاوات برق را در دستور کار دارد که ظرفیت تولید را به ۵۰۰ مگاوات رسانده و با اتصال به خط سراسری، بخشی  از نیاز استان هرمزگان را  نیز پوشش خواهد داد.
نیروگاه تولید برق ۵۰۰ مگاواتی قشم ضمن تولید و تأمین برق جزیره و درآینده استان،  در زمان اجرای عملیات ساخت برای ۴۱۰ نیرو اشتغال ایجاد کرده و در زمان بهره‌برداری نیز مطابق برنامه‌ریزی صورت گرفته  ۱۰۰ نیرو را صاحب شغل می‌کند.
گفتنی است، منطقه آزاد قشم روز پنج‌شنبه ۲۰ شهریورماه ۹۹، پذیرای رییس جمهور در جلسه ویدیو کنفرانسی است که در آن ۱۴ پروژه این منطقه آزاد در دو بخش دولتی و خصوصی بااعتبار ارزی ۳۴۰ میلیون یورو و ریالی ۱۱ میلیارد و ۶۳۰ میلیونی در پنج بخش صنعت نفت، گاز و انرژی، تولیدی، حمل‌ونقل، گردشگری و عمرانی افتتاح می‌شود.

46

کد خبر 1430659

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =