۰ نفر
۲۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰
درخواست مکرون از اروپا درباره اردوغان

فارس نوشت: رئیس‌جمهور فرانسه با ادعای اینکه آنکارا به تنش‌ها در مدیترانه دامن می‌زند، گفت به دنبال ایجاد موضع واحد در اتحادیه اروپا علیه ترکیه است.

به نوشته وبگاه شبکه «اسکای‌نیوز»، مکرون با متهم کردن ترکیه به افزایش تنش‌ها و اقدامات تحریک‌آمیز در شرق دریای مدیترانه، رفتارهای یکجانبه آنکارا در این منطقه را محکوم کرد.

وی در این باره گفت: «امیدواریم مباحثات امروز، راهکاری برای بحران با ترکیه حاصل کند... اجتناب از درگیری با ترکیه به معنای انفعال نیست و آنکارا نیز باید تمایلات خود را شفاف‌سازی کند».

به نوشته وبگاه «الجزیره»، رئیس‌جمهور فرانسه با غیرقانونی خواندن توافق دریایی و نظامی ترکیه با دولت وفاق ملی لیبی، اظهار داشت: «کشورهای اروپایی باید موضع واحد و قاطعی در برابر رئیس‌جمهور ترکیه بگیرند».

طی هفته‌های گذشته، تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه بر سر اقدامات ترکیه در قبال آغاز حفاری‌ها و فعالیت‌های اکتشافی در این منطقه آغاز شد.

یونان با همراهی برخی کشورهای اروپایی ادعا دارند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش‌آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقداماتش هشدار داده‌اند. ترکیه اما اعلام کرده که این کشور تنها در حال تامین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.

اظهارات مکرون در حالی است که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه پیشتر در گفت‌وگو با رئیس شورای اروپا ضمن درخواست برای موضع بی‌طرفانه درخصوص تنش‌های شرق دریای مدیترانه، گفت اظهارات تحریک‌آمیز در این باره، کمکی به حل مشکل نمی‌کند.

«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه نیز با بیان اینکه یونان هیچ تمایلی به مذاکره برای حل تنش‌ها در شرق مدیترانه ندارد، گفت آتن به اشتباه گمان می‌دارد که جامعه جهانی از سیاست‌هایش حمایت می‌کند. 

23311

کد خبر 1431042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =