۶ نفر
۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۹
سناریوی بد پیش روی دلار

ایسنا نوشت:بانک مرکزی روسیه در سناریوی ریسک خود برای سیاست پولی در سه سال آینده هشدار داد که قیمت هر بشکه نفت ممکن است به ۲۵ دلار سقوط کند.

این سناریو که بدترین سناریوی پیش بینی شده توسط بانک مرکزی روسیه برای فاصله سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ است، شامل تشدید تنشهای ژئوپلیتیکی، موج دوم شیوع ویروس کرونا و سایر شوکهای اقتصادی است. مشکلات بدهی و تنشهای تجاری هم در این سناریو لحاظ شده اند.

به روزرسانی سناریوی بانک مرکزی روسیه همزمان با سقوط قیمت نفت تحت تاثیر تغییر دورنمای تقاضا ارایه شده است. تقاضا برای نفت در ماه مه سیگنالهای بهبود نشان داده و تا ژوییه به این روند ادامه داده بود اما اکنون نشانه هایی از کندی بهبود تقاضا مشاهده شده و تردیدها نسبت به ثبات آن را برانگیخته است.

یکی از جدیدترین نشانه های نگران کننده، اقدام عربستان سعودی در کاهش قیمت رسمی فروش نفت در اکتبر بوده که با توجه به موضع خوش بینانه این تولیدکننده نسبت به تقاضا برای نفت غیرمنتظره بود. از سوی دیگر گزارشها در خصوص رشد ذخایر شناور نفت و فرآورده های نفت، شاخصهای قیمت بازار جهانی را تحت فشار نزولی قرار داده است.

اخبار رشد سطح ذخایر شناور نفت بسیار نگران کننده محسوب می شود زیرا به معنای پر شدن ظرفیت فضای مخازن در خشکی با وجود رشد ملایم تقاضا برای سوخت پس از کاهش محدودیتهای قرنطینه در ماه مه است.

در یک خبر بد دیگر برای بازار نفت، بلومبرگ گزارش داد که واردات نفت چین در اوت در مقایسه با رکورد بالای واردات این کشور در ژوئن، کاهش یافت. اگرچه کاهش نرخ واردات نسبت به آمار ژوئن قابل پیش بینی بود اما این موضوع از حساسیت بازار کم نکرد. طبق گزارش بلومبرگ، واردات نفت چین که در ژوئن تحت تاثیر سقوط قیمتهای نفت به رکورد بالایی صعود کرده بود، به دلیل پایان سهمیه واردات پالایشگاههای خصوصی این کشور احتمالا کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ در بسیاری از کشورها از جمله هند و آمریکا، ابهامات نسبت به آینده عوامل بنیادین بازار نفت به شکل غیرمعمولی بالا مانده است. با این حال در سناریوی مقدماتی بانک مرکزی روسیه پیش بینی شده که قیمت هر بشکه نفت تا پایان سال ۲۰۲۲ به حدود ۵۰ دلار بهبود پیدا خواهد کرد. بانک مرکزی روسیه در این سناریو تردیدهایی نسبت به روند احیای اقتصاد جهانی نشان داده و خاطرنشان کرده که نسبت به بازگشت اوضاع به وضعیت عادی پیش از شیوع ویروس کرونا تردید دارد.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1431177

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =