راه‌اندازی مرکز تحقیقات علوم ستاره‌شناسی و فضایی در قزوین

رئیس دانشگاه پیام نور استان قزوین از افتتاح مرکز تحقیقات علوم ستاره‌شناسی و فضایی به نام شهید لشگری خبرداد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛  دکتر رضارسولی شربیانی، رئیس دانشگاه پیام نور استان قزوین با اعلام این خبر گفت: مرکز تحقیقات علوم ستاره‌شناسی و فضایی شهید لشگری اولین مرکز استان است که برای استفاده همه دانشگاه‌ها و مراکز علمی تحقیقاتی در شهرستان تاکستان افتتاح شده است.
رسولی شربیانی اظهار کرد: تجهیزات جانبی فراهم شده بیش از ۱۵۰میلیون تومان هزینه در برداشته است و امیدواریم فرماندار شهرستان تاکستان و سایر مسئولان برای تکمیل پروژه و ایجاد گنبد ستاره شناسی مساعدت لازم را داشته باشند.
رئیس دانشگاه پیام نور استان قزوین بیان کرد: احداث گنبد حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰میلیون تومان هزینه در برخواهد داشت که قول مساعد برای اختصاص ۲۰۰میلیون تومان از محل اعتبارات شهرستانی داده شده و بقیه را هم از محل دانشگاه برای این پروژه اختصاص می دهیم.
او خاطرنشان کرد: دانشجویان برای استفاده از این مرکز هزینه‌ای پرداخت نخواهند کرد؛ بعد از راه‌اندازی رصدخانه این مرکز برای بازدیدکنندگان و گردشگران قابل استفاده خواهد بود و گردشگران برای ورود به این رصدخانه هزینه پرداخت خواهند کرد که درآمدزایی حاصل از استفاده گردشگران برای نگهداری صرف می شود.
رسولی شربیانی تصریح کرد: امروزه علم فضا و ماهواره‌ای از علوم روز جهانی است و این مرکز می‌تواند پایلوتی برای استفاده علاقه‌مندان باشد؛ با سازمان فضایی هم مذاکراتی انجام شده که به زودی تفاهم‌نامه‌ای دراین راستا منعقد خواهد شد تا در مباحث تخصصی از این موسسه بهره‌برداری لازم را داشته باشیم.
او گفت: گاهی اوقات برای رصد ستاره‌ها و حتی رؤیت ماه شوال از تلسکوپ استفاده می‌شود و این تلسکوپ نیز این کارایی را دارد؛ شهر تاکستان به دلیل موقعیت جغرافیایی بهترین مکان برای احداث رصدخانه است و برای گردشگران نیز جاذبه خوبی دارد.
رئیس دانشگاه پیام نور استان قزوین بیان کرد: با نمایندگان مجلس استان مذاکراتی انجام دادیم که از وزارت علوم‌ پیگیر راه‌اندازی رشته‌های جدید در مقطع کارشناسی ارشد باشند و امیدوارم تا سه ماه آینده به نتایج خوبی برسیم تا سال آینده در دفترچه درج کنیم.
او یادآور شد: در استان رشته‌هایی با گرایش اخترفیزیک نداریم که امیدواریم بتوانیم با راه‌اندازی این مرکز رشته‌های مرتبط را در دانشگاه پیام نور و با مرکزیت تاکستان تأسیس کنیم، همچنین دانشگاه‌های آزاد و بین‌المللی امام خمینی(ره) نیز می‌توانند رشته‌های علوم فضایی را راه‌اندازی کرده و از این مرکز استفاده کنند.
این مقام مسئول در پایان یادآور شد: تاکستان زادگاه شهید لشگری است به همین جهت این مرکز به نام شهید لشگری مزین شده است.

۴۶

کد خبر 1431635

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =