سه سناریوی قرمز، زرد و سفید برای جشنواره موسیقی فجر

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تاکید کرد برای برگزاری سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، سه سناریوی سفید، زرد و قرمز طراحی شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جلسه شورای سیاست‌گذاری سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، با حضور سیدمجتبی حسینی (معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمد اللهیاری فومنی (مدیرکل دفتر موسیقی)، شاهین فرهت، حسن ریاحی، نادر مشایخی و مجید کیانی، عصر روز گذشته (دوشنبه ۲۴ شهریور) برگزار شد. 

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه گفت: «جشنواره موسیقی فجر، این ظرفیت را دارد که به‌ عنوان یک رویداد بزرگ و کلان ملی برگزار شود. البته امسال و در ادامه راه، یک دشواری ویژه داریم و آن مهمان ناخوانده کرونا است. برای همین سه سناریو برای جشنواره سی و ششم می‌توان درنظر گرفت. سناریوی اول، وضعیت سفید است که اگر شرایط از نظر بیماری مناسب بود، با این سناریو جشنواره برگزار شود. دو سناریو هم برای وضعیت زرد و قرمز نیز درنظر گرفته می‌شود تا در صورت شیوع بیماری و شدت آن، جشنواره به شیوه‌های دیگر و متناسب با شرایط دنبال شود.» 

حسینی افزود: «مرحله نخست چهاردهمین جشنواره موسیقی جوان به صورت مجازی برگزار شد و این تجربه در جشنواره موسیقی فجر نیز می‌تواند مورد استفاده باشد. جشنواره موسیقی فجر طبیعتاً باید خلاصه‌ای از تمام سلایق باشد و نشان دهد ما خانواده بزرگی در حوزه موسیقی ایران داریم.»

در ادامه این جلسه، شاهین فرهت، عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره سی و ششم موسیقی فجر گفت: «قطعا امسال به دلیل شرایط خاص موجود، امکان رفت و آمد به شکل عادی وجود ندارد و باید بعضی مسائل برای سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر در نظر گرفته شود. باید جشنواره امسال را با زمینه‌ای و شکلی متفاوت‌تر و بهره‌وری از موسیقی شرق پیش ببریم تا گوش شنیداری مخاطب با این فرم از موسیقی بیشتر آشنا شود.»

حسن ریاحی، یکی دیگر از اعضای شورای سیاست‌گذاری این جشنواره گفت: «جوانان ما از موسیقی ملی خود دور شده و بیشتر بر موسیقی پاپ تمرکز کرده‌اند. بهتر است جشنواره امسال فضای رقابتی را افزایش دهد و هنرمندان جوان را به آهنگ‌سازی در دستگاه‌های ایرانی و مقامی تشویق کند. جشنواره می‌تواند بر موسیقی شرق تمرکز کند و تم این جشنواره، موسیقی شرق باشد.»

نادر مشایخی هم در این نشست گفت: «باید نگاه ما به موسیقی شرق بیش از پیش باشد و باید در فرم این موسیقی‌ها توجه و تفکر بیشتری داشته باشیم و در جشنواره امسال بتوانیم این شکل را برای جوانان هنرمند و دوستدار هنر بسط و گسترش بدهیم.»

مجید کیانی، دیگر عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره سی و ششم موسیقی فجر گفت: «متاسفانه الگوهای واقعی را در موسیقی نه فقط برای عموم مردم بلکه برای فعالان در هنر و موسیقی معرفی نکرده‌ایم. در این زمینه اطلاع‌رسانی و نقش رسانه‌ها اهمیت دارد. بنابراین تغییر رفتارهای فرهنگی با آموزش در این زمینه ضرورت دارد و پژوهش و آموزش و الگوسازی در زمینه موسیقی نیاز است.»

۵۷۵۷

کد خبر 1432815

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =