سرقت ادبی در روسیه نیز مثل سایر کشورهای جهان قابل توجه است به طوری که طبق آمارها در حال حاضر در روسیه حدود 80 درصد از نوشته‌های روی اینترنت به نوعی سرقت ادبی محسوب می‌شوند.

به گزارش خبرآنلاین، نمایشگاه امسال کتاب لندن با تمرکز روی بازار کتاب روسیه و ادبیات این کشور با حضور شورای ادبیات بریتانیا، آژانس فدرال روسیه و نویسندگان و کارشناسان روسی و انگلیسی تحت برنامه ای فرهنگی اقتصادی فرصت های نشر بین دو کشور روسیه و انگلیس را بررسی می‌کند.

ولادیمیر گریگوریف، معاون آژانس فدرال انتشارات و ارتباطات روسیه به عنوان کارشناس ارشد نشر در بازار کتاب روسیه در نمایشگاه کتاب لندن حضور یافته است. روزنامه تلگراف لندن مصاحبه‌ای درباره وضعیت نشر کتاب در روسیه با وی انجام داده است. او به عنوان یک کارشناس بازار کتاب روسیه اعتقاد دارد زمان فعلی زمانی است که در بازار کتاب جهانی نیاز به بازنگری دارد:

وی در خصوص بحران در بازار نشر روسیه گفت: «من به مدت 25 سال در سطح حرفه‌ای با کتاب‌ سر و کار داشته‌ام، باید اعتراف کنم در سال گذشته ناشران روسیه بدترین وضعیت ممکن خود را سپری کرده اند ولی با توجه به رشد و توسعه تکنولوژی های صوتی و تصویری که تهدیدی برای کتاب محسوب می‌شود هنوز می توان برای حیات کتاب در روسیه امیدوار بود که آمارهای کلی از فروش کتاب گویای این واقعیت است.»

گریگوریف ادامه داد: «در سال 2009 حدوداً 716 میلیون نسخه کتاب به فروش رفت که این میزان در سال 2010 با کاهش نسبی به 653 میلیون نسخه رسید که از عمده دلایل آن بحران اقتصادی جهانی است ولی به طور کلی نباید وضعیت اقتصادی کشورها را با موقعیت و بازارهای کتاب و رسانه مقایسه کرد. بازار کتاب روسیه در کشورهای دچار بحران اقتصادی سال 2008 یکی از معدود قسمت هایی بود که آسیب کمتری دید ولی به هر حال قدرت خرید مردم تا حدودی افت کرده است.»


وی در خصوص مشکلات نشر در روسیه بویژه درباره نشر الکترونیک نیز تصریح کرد: «از نظر خوانندگان به طور حتم مطلوب است ولی وقتی به وضعیت و موقعیت ناشران و نویسندگان در این مقوله نگاه کنیم با مشکلاتی مثل کپی‌رایت مواجه می شویم که سرقت ادبی در روسیه نیز مثل سایر کشورهای جهان قابل توجه است به طوری که طبق آمارها در حال حاضر در روسیه حدود 80 درصد از نوشته‌های روی اینترنت به نوعی سرقت ادبی محسوب می‌شوند.»

این مقام مسئول تاکید کرد: «برای ورود چنین تکنولوژی‌هایی در هر کشوری نیاز به یک برنامه ریزی و تدوین قوانین شدیدتری در خصوص حفظ حقوق مولفین وجود دارد. گذشته از این مسائل همیشه ورود تکنولوژی کارها را آسان کرده است و در حوزه نشر نیز کاهش هزینه های نشر یکی از موارد مثبت خواهد بود.»

متن کامل این گفت‌وگو را اینجــــــا مطالعه فرمایید.

60

 

کد خبر 143344

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =