سیصد هزار اصله نهال صنوبر از ابتدای سال در نهالستان شهید رجایی تولید شده است

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: ۳۰۰ هزار اصله نهال صنوبر به منظور گسترش زراعت چوب از ابتدای سال‌جاری تا کنون در نهالستان شهرستان اراک تولید شد.

حمیدرضا مرادی در گفتگو با خبرآنلاین استان مرکزی  افزود: این نهال‌ها با هماهنگی مرکز تحقیقات استان مرکزی از گونه‌های با رشد سریع انتخاب شدند به طوری که ارتفاع آنها در مدت یکسال به بیش از ۲ و نیم متر می‌رسد.

وی خاطر نشان کرد: این نهال‌ها با آبیاری مناسب توسط کشاورزان در سال چهارم قابل برداشت بوده و شرکت‌های تولیدکننده نئوپان خریداران این نهال‌ها هستند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی تصریح کرد: تولید صنوبرهای با رشد سریع با هدف زراعت چوب در اراضی کشاورزی و ملی، حفاظت از جنگل‌های طبیعی استان و کشور و ایجاد بادشکن در اطراف زمین‌های زراعی و کشاورزی استان انجام می‌شودمرادی گفت: کشت صنوبر در اطراف مزارع و زمین‌های کشاورزی کاهش سرعت باد، کاهش تبخیر و نیاز آبی، کمک به گرده افشانی و باروری گیاهان و افزایش تولید در اراضی کشاورزی را به همراه دارد.

وی با یادآوری اجرای طرح زراعت چوب در اراضی ملی مستعد اطراف زمین‌های کشاورزی افزود: کشاورزان در صورت وجود اراضی ملی مستعد کشت صنوبر در اطراف زمین‌های کشاورزی می توانند با مراجعه به ادارات منابع طبیعی شهرستان‌های استان نسبت به اجرای این طرح اقدام کنند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: در سال جهش تولید کشت انبوه صنوبر در زمین‌های کشاورزی و ملی در راستای اجرای طرح زراعت چوب امسال در دستور کار اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان قرار دارد.

استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می‌دهند.

48

کد خبر 1434188

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =