سرمایه‌­گذاری در این بازه زمانی، نگاه تیزبین می­خواهد

این روزها که در اکثر محافل، صحبت از سرمایه ­گذاری و میزان بازدهی سرمایه می­شود، بهتر است با نگاه هوشمندانه­تر بازارهای مختلف را بررسی کنیم. مدنظر داشته باشید، بازارهایی که اتفاقات و رویدادهای داخلی و بین­ المللی، تاثیر کمتری روی آنها بگذارد در این بازه زمانی، انتخاب بهتری است. یکی از حوزه­هایی که از گذشته به عنوان یک سرمایه­‌گذاری بلندمدت و موفق به شمارمی­رفت، و امروز هم بسیاری از مردم تمایل بیشتری برای سرمایه­‌گذاری در آن نشان می­دهند بازار مسکن است.

اما این بخش نیز تبدیل شده به حوزه­ای که قشر کمی از مردم توان مالی ورود به آن رادارند و قیمت­‌های افسارگسیخته، مانع ورود مردم عادی به این بخش شده است. از سوی دیگر سرمایه­‌گذاری در این بازار نیز باید با دقت بسیار صورت بگیرد. چراکه انتخاب خانه مناسب، آن هم در این بازه­ های قیمتی نیاز به توجه بسیاری دارد.

فرقی نمی­کند هدف از خرید خانه، سرمایه‌­گذاری باشد یا سکونت؛ در هر صورت باید انتخاب هوشمندانه­ای باشد. در بین انتخاب های بسیار خوب اقشار پردرآمد، خرید خانه در الهیه همیشه مورد توجه سرمایه­ داران بوده و هنوز هم سازندگان بسیاری برای ورود و سرمایه­ گذاری در این منطقه تمایل نشان می­دهند. این امر باعث شده تقاضای زیادی برای خرید و اجاره آپارتمان در الهیه ایجاد شود. از این رو برخی از مشخصات و نوسان قیمت مسکن در این منطقه را مرور می­کنیم.

نوسانات قیمت خرید آپارتمان در الهیه

 الهیه همچون سایر مناطق شمال شهر تهران محله گران­قیمتی است که صرفا اقشار پردرآمد توان خرید آپارتمان در الهیه را دارند. به طوری که در تابستان امسال، برای هر متر مربع آپارتمان در این منطقه باید 60 میلیون تومان پرداخت شود. اما چگونه قیمت‌ها در این محله به این نقطه رسید؟

ابتدای سال 92 هر مترمربع ملک مسکونی در الهیه 8 میلیون و 800 هزار تومان بود. این امر تا ابتدای سال 96 با ثبات نسبی تداوم داشت. تا جایی که فروردین 96 قیمت­ها پس از گذراندن فراز و نشیب­های کوتاه، نزدیک به 9 میلیون و پانصد هزار تومان رسید. اما همان سال 96 بود که قیمت­ها روند افسار گسیخته خود را آغاز کرد و با 34 درصد افزایش قیمت، در شهریور ماه به 13 میلیون تومان رسید. این صعود قیمت در سه ماه فعالان بازار مسکن را کمی آشفته کرد. اما این ابتدای صعود قیمت مسکن در تهران بود.

به این صورت نمودار قیمت مسکن در الهیه، با شیب تندی در حال صعود بود. به طوری که در شهریور ماه 97 نرخ خرید آپارتمان در الهیه متری 17 میلیون تومان رقم خورد. در این نقطه بسیاری از سرمایه­داران برای حفظ ارزش نقدینگی خود، به خرید مسکن روی آوردند و تقاضا بیش از پیش افزایش پیدا کرد. در نتیجه، قیمت­ها با شیب بیشتری در حال افزایش بود و به نقطه­ای رسید که در اسفندماه 97، قیمت هر متر آپارتمان در الهیه به 23 میلیون تومان رسید.  

گفتنی است این نرخ نیز طولی نکشیدکه با افزایش ناباورانه­ای روبرو شد. به طوری که طی چهار ماه این مبلغ به 30 میلیون تومان تغییر یافت. گفتنی است در میانه سال 98 این نرخ­ها به نقطه قبل یعنی در کانال 23 میلیون تومانی بازگشت و این امر تا آبان ماه تداوم داشت.

شایان ذکر است این کاهش قیمت­ها، تنها با سیاست­های انقباضی شکل گرفت و طولی نکشید که تورم و مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم­ها بر قیمت مسکن تاثیر بسیار گذاشت و قیمت آپارتمان در الهیه به 33 میلیون تومان در اسفند ماه 97 رسید.

این افزایش افسار گسیخته قیمت، ادامه داشت و آغاز سال 99 رکود بخش مسکن نمود بیشتری در نرخ­گذاری­ها پیدا کرد. به این صورت، فروردین امسال قیمت­ها با 34 میلیون و 500 هزار تومان آغاز و نرخ خرید آپارتمان در الهیه هر ماه رشد 4 الی 5 میلیون تومانی را تجربه کرد. گفتنی است این صعود قیمتی تا پایان تابستان 99 به متری 56 میلیون تومان در هر متر رسید. مدنظر داشته باشید، این نرخ­ها حداقل قیمت یک واحد آپارتمان مسکونی با معماری و متریال متوسط، در الهیه است.

الهیه روی نقشه و ترافیک آن

الهیه منطقه­ای است که وجود سه باغ سفارت بزرگ همچون سفارت آلمان، روسیه و ترکیه در کنار سفارتخانه­های فنلاند، سوئیس، دانمارک، بلژیک، مصر و مالزی گواه جانمایی و دسترسی خوب آن است. بدین صورت که از شمال با ضلع­ جنوبی محله تجریش، از شرق با خیابان شریعتی و محله قیطریه، از جنوب با محله زرگنده که امروزه اتوبان صدر و کمی از بزرگراه مدرس این دو محله را از هم جدا کرده، و از غرب با خیابان ولیعصر محدود شده است.

دسترسی و رفت­وآمد با خودروی شخصی، به واسطه دوطبقه شدن اتوبان صدر و کم­ شدن بارترافیک بزرگراه شهید مدرس، کمی آسان تر شده. منتها نمی­توان گفت تردد با خودروی شخصی به این نقطه از شهر بدون ترافیک است. گفتنی است استفاده از حمل­ونقل عمومی از طریق متروی صدر و ایستگاه قیطریه میسر است.

مراکز تفریحی و تجاری شاخص الهیه

وجود خیابان فرشته و مراکز تجاری خوشنام در این محدوده، خریدکردن از برندهای معروف را آسان کرده. از سوی دیگر مجتمع مدرن الهیه که در این خیابان قرارگرفته می­تواند هدف خوبی برای خریدکردن جوانان و خانواده­ها باشد.

همچنین وجود باغ موزه­های مختلفی از جمله موزه دکتر حسابی و موزه موسیقی ایران، بر جذابیت‌های این منطقه افزوده است. گفتنی است در محله الهیه، پارک بزرگی وجود ندارد، اما به واسطه مجاورت و نزدیکی پارک قیطریه، می­توان این محل را مکانی برای پیاده­روی برشمرد.

اجاره آپارتمان در الهیه

نرخ اجاره­بها در الهیه همچون سایر مناطق هم رده­اش به دلایل متعدد، در دسته گران­قیمتها جای می­گیرد. این امر هم به دلیل قیمت بالای مسکن و هم متراژ بالای ساختمان­های ساخته شده در این منطقه است. از سوی دیگر، معماری خاص و متریال­های بکار برده شده در اکثر آپارتمان­ها، باعث شده مالکان قیمتی بیش از نرخ منطقه برای املاک خود بگذارند.

از سوی دیگر وجود واسطه­هایی که در سالهای پیش بدون تخصص و تجربه در این مناطق حضور داشتند و در جهت افزایش کمیسیون خود، بیش از نرخ واقعی،  قیمت را اعلام می­کردند، باعث افزایش نرخ اجاره خانه در الهیه و مناطق همجوارش می­شدند. این امر مدتی است به واسطه فعالیت شرکت­های دانش­بنیان همچون اینپین اصلاح شده است. بدین صورت که صرفا مشاورین املاک معتبر در بستری هوشمند به فعالیت می­پردازند و متقاضیان برای خرید، فروش یا اجاره املاک خود به این سامانه­ها رجوع کرده و با اعتماد و اطمینان خاطر به معامله ملکی خود می­پردازد.

گفتنی است اینپین علاوه بر اینکه جلوی سوداگری در بازار املاک را می­گیرد، مشاورین املاک را کمک می­کند تا فعالیت خود را افزایش دهند. همچنین اینپین با بهره­گیری از هوش­مصنوعی، متقاضیان را برای پیداکردن خانه رویایی خود یاری می­رساند.

بدین صورت که متقاضیان با ورود به سامانه اینپین و واردکردن مشخصات مورد نظر خود، هوش­مصنوعی را برای جستجو در بین انبوهی از فایل­های بارگذاری شده در اینپین به راه می­اندازد. از طرفی هوش­مصنوعی درخواست کاربران را برای تمام مشاورین املاک منطقه ارسال می­کند تا در نهایت متقاضی را به هدف خود، یعنی خرید یا اجاره خانه رویایی خود برساند. کافی است برای استفاده و آشنایی بیشتر از ابزارهای کاربردی اینپین و شرکت در قرعه­کشی ماهانه این سامانه هوشمند، واژه اینپین “inpin” را در مرورگر خود وارد کنید.

2121

کد خبر 1434399

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =