آیا ثبت نام سهام عدالت از سر گرفته می‌شود؟

.

ثبت نام سهام عدالت پرسش کلیدی حداقل ۲۰ میلیون نفر از افرادی است که از حدود ۱۴ سال پیش تاکنون مشمول دریافت این سهام نشده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد طرح جاماندگان سهام عدالت همچنان در دست بررسی نمایندگان مجلس است و به‌زودی تکلیف جاماندگان از دریافت این سهام مشخص می‌شود.

تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اخیراً درباره تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت گفته که «اولویت کوتاه‌مدت کمیسیون اقتصادی مجلس تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت است که حدود ۲۰ میلیون نفر از این سهام جامانده‌اند.»

آن‌طور که پورابراهیمی توضیح داده «گزارش نهایی کمیسیون اقتصادی و مصوبه نهایی آن به صحن علنی مجلس در این باره ارسال شده و هم‌اکنون در نوبت طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی است.»

بررسی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز تعداد جاماندگان سهام عدالت را ۲۰ میلیون نفر برآورد کرده؛ یعنی از ۶ دهک کم‌درآمد جامعه، تعداد کسانی که به آن‌ها سهام عدالت نرسیده ۲۰ میلیون نفر هستند. آن‌طور که گفته شده، همخوانی اطلاعات کسانی هم که درخواست داده و ثبت‌نام می‌کنند، با بانک اطلاعات موجود بررسی می‌شود؛ بنابراین اطلاعات سنجیده و در نهایت مشخص می‌شود چه تعدادی استحقاق سهام عدالت را دارند.

مشمولان دریافت سهام عدالت

گفتنی است در میانه دهه ۱۳۸۰ دولت سهام خود را در ۴۹ شرکت بین مردم تقسیم کرد که با این کار بیش از ۴۹ میلیون نفر از جمعیت کشور مشمول دریافت سهام عدالت شدند.

طرح سهام عدالت در سال ۸۴ با هدف گسترش عدالت اجتماعی مطرح شد. پس از تصویب «آیین‌نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون براساس توزیع سهام عدالت»، دولت فرایند واگذاری بخشی از دارایی‌های خود در شرکت‌های زیرمجموعه را به‌صورت بلاعوض به برخی اقشار جامعه ازجمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی، روستاییان و عشایر، کارگران فصلی و ساختمانی، کارکنان و بازنشستگان لشگری و کشوری و... آغاز کرد.

مسئولیت سهام عدالت طی چند سال گذشته به عهده سازمان خصوصی‌سازی بوده، اما از این پس اگر سهام‌داران در سامانه سهام عدالت روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده باشند، می‌توانند خودشان مدیریت سهام خود را بر عهده بگیرند.

اگر تاکنون اقدام به فروش و استعلام سهام خود نکرده‌اید، می‌توانید از طریق لینک https://edalat.farabixo.com اقدام کنید.

۲۱۲۱

کد خبر 1434797

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =