نظر کارشناس در صدور آرای عادلانه اهمیت دارد

رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: حدود هفتاد درصد پرونده ها نیازمند اعلام نظر کارشناسی بوده و در جریان دادرسی، کشف حقیقت و صدور رای عادلانه، نظر کارشناسان مهم است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ حجت الاسلام والمسلمین قدرتی، رئیس کل دادگستری استان قزوین در جلسه ویدئو کنفرانس مجمع عمومی کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان قزوین ضمن تبریک فرارسیدن هفته دفاع مقدس گفت: کمک به احقاق حق، رسالت مهم کانون کارشناسان رسمی دادگستری است و خواستار انجام وظیفه و عمل به رسالت بدون اعمال هیچ‌گونه تبعیض و اغماض از سوی کارشناسان شد.
قدرتی با اشاره به ارتباط مستقیم این مجموعه با دستگاه قضایی گفت: قریب به هفتاد درصد پرونده ها نیازمند اعلام نظر کارشناسی بوده و در جریان دادرسی، کشف حقیقت و صدور رای عادلانه، نظر کارشناسان مهم بوده و  اگر امورات در این مجموعه به نحو مطلوبی پیش رود، مسلماً دستگاه قضایی نیز در انجام خدمت‌رسانی به مردم بیش از پیش موفق است.
مقام ارشد قضایی استان گفت: کثرت ،تخصصی و فنی بودن پرونده ها، خروج از بی طرفی نهادها و دستگاه قضایی، صیانت از حقوق مردم، بیت المال و حقوق عامه از جمله دلایل ضرورت استفاده از نظریات کارشناسان در روند رسیدگی به پرونده ها است.
قدرتی گفت: حفظ اسرار، رعایت نزاکت در گزارش ها، حضور و اظهار نظر به موقع در جلسات، پرهیز از اظهار نظر قضایی و حفظ حرمت و شان همکاران قضایی، به جایگاه کارشناسی به عنوان یک شغل نگاه نکردن، اعلام نظر قاطع، به موقع اعلام نظر کرده، پرهیز از تبانی با طرف مقابل پرونده، عدم اخذ وجه فراتر از مبلغ تعیین شده، بخشی از وظایفی است که باید از سوی کارشناسان رعایت گردد.
اوبیان کرد: نظر کارشناسی باید صریح، مستدل، فنی و تخصصی بوده، حل مشکل نمایند، گزارش تنظیمی باید شامل گردشکار، دلایل طرفین و نتیجه نهایی باشد و در صورتی که نظر کارشناس با اوضاع و احوال پرونده مطابقت نداشته باشد دادگاه به آن ترتیب اثر نمیدهد.
رئیس کل دادگستری استان قزوین در پایان از همکاران قضایی خواست تا در ارجاع پرونده ها به کارشناسان رعایت عدالت را نموده، همچنین خواستار رعایت عدالت در پذیرش پرونده ها از سوی خود کارشناسان نیز شد.

46

کد خبر 1435248

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =