بهزاد صابری: از وایپو انتظار می‌رود تا بررسی موضوع مالکیت معنوی و بهداشت عمومی را در دستور کار قرار دهد

بهزاد صابری انصاری مدیر کل حقوق بین الملل وزارت امورخارجه ایران در سخنانی در شصت و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) که از روز دوشنبه ۳۱ شهریور در مقر این سازمان در ژنو آغاز شده است گفت همبستگی بشری و احساس مسئولیت مشترک، جامعه بین المللی را تنها راه غلبه بر چالش‌های پیش‌روی جهان به خصوص بحران همه گیری‌کرونا دانست.

به گزارش خبرآنلاین، صابری انصاری ضمن اشاره به نگرانی‌های موجود در مورد موانع ناشی از مالکیت معنوی در دسترسی به واکسن کرونا، عنوان کرد از وایپو انتظار می‌رود تا بررسی موضوع مالکیت معنوی و بهداشت عمومی را در دستور کار قرار دهد. وی همچنین بر نقش وایپو در حمایت از انتقال فناوری در استای ارتقای ظرفیت‌های داخلی و نوآوری‌های محلی تاکید کرد.

در این نشست، فرانسیس گری که تا ۱۰ روز دیگر پست مدیر کلی سازمان را به آقای دارن تانگ، مدیر کل جدید وایپو تحویل خواهد داد، گزارشی از دستاوردهای این سازمان در طول دوره مدیریت ۱۲ ساله خود ارائه کرد.

دارن تانگ نیز در سخنان کوتاهی از آمادگی خود برای تعامل با دولت‌های عضو جهت تحقق اهداف سازمان در آینده سخن گفت.
این نشست به مدت ۵ روز و تا ۴ مهرماه ادامه خواهد داشت.

اسماعیل بقایی هامانه سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژنو معاون مجمع عمومی وایپو است.

شایان ذکر است تاثیرات احتمالی موانع ناشی از مالکیت معنوی بر دسترسی به واکسن کرونا باعث جلت توجه جامعه جهانی به موضوع مالکیت معنوی، ثبت اختراعات و نقش آن در بهداشت عمومی شده است. کشورهای در حال توسعه، انتظار دارند وایپو نقش مهمتری در پرداختن به موانع ناشی از حقوق مالکیت معنوی در دسترسی به واکسن کرونا ایفا کند.

311311

کد خبر 1435387

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =