تحریم‌های تازه آمریکا علیه مقام‌های ونزوئلا

ایرنا نوشت: وزارت خزانه‌داری آمریکا پنج مقام ونزوئلایی را به بهانه همکاری برای ابقای دولت قانونی این کشور تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا سه‌شنبه اعلام کرد که پنج مقام ونزوئلایی که چند تن از اعضای مجلس ملی این کشور نیز جزو آن‌ها هستند، به دلیل آنچه تلاش برای تضعیف دموکراسی عنوان شده، به فهرست تحریم‌های واشنگتن افزوده شده‌اند.

«استیو منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در این باره گفت: ایالات متحده همچنان متعهد به پاسخگو کردن رژیم مادورو و حامیان آن به خاطر فسادشان است تا مردم ونزوئلا بتوانند از انتخابات آزاد و عادلانه‌ای که لایق آن هستند، برخوردار شوند.

«میگوئل پارا» دبیر کل حزب «اول عدالت»، «گیلرمو اوسوریو» دبیر کل حزب «اراده خلق» و «خوزه پارا» رییس حزب «اقدام دموکراتیک» جزو این افراد هستند که به ادعای وزارت خزانه‌داری آمریکا به عنوان عروسک خیمه‌شب‌بازی دولت «نیکلاس مادورو» رییس جمهوری ونزوئلا برای ابقای وی فعالیت می‌کنند.

انتخابات پارلمانی ونزوئلا کمتر از دو ماه دیگر (۶ دسامبر برابر با ۱۶ آذر) برگزار خواهد شد و برخی رهبران مخالف که این انتخابات را تحریم کرده بودند، با مشاهده ادامه استقرار دولت مادورو در راس قدرت، در تصمیم خود تجدیدنظر کرده و برای شرکت در انتخابات ابراز تمایل کرده‌اند.

اقدام آمریکا در حالی انجام می‌شود که «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه این کشور این هفته سفری چند روزه به کشورهای منطقه آمریکای لاتین داشت که انتقادات بسیاری را پیرامون ماهیت جنگ‌طلبانه و مداخله‌جویانه آن برانگیخت.

پمپئو در سفر سه روزه خود از پنج شنبه (۱۷ سپتامبر) به کشورهای همسایه ونزوئلا، در اولین بخش از سفر خود از سورینام و گویان بازدید کرده و طی یک سخنرانی در گویان خواستار برکناری رییس جمهوری مشروع ونزوئلا از قدرت شد.

آمریکا به همراه حدود ۵۰ کشور دیگر، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ ونزوئلا که به پیروزی دوباره مادورو انجامید را نپذیرفته‌اند و «خوان گوایدو» رهبر مخالفان را به عنوان رییس جمهوری موقت این کشور به رسمیت شناخته‌اند.

مادورو از حمایت نیروهای مسلح ونزوئلا و همچنین از حمایت کشورهایی همچون چین و روسیه برخوردار است.

311311
کد خبر 1435401

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =