۸ ماه با دوره هشتم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

دبیر اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان اهم عملکرد و فعالیت‌های دور هشتم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور را تشریح کرد.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، جعفر هاشم‌زاده دبیر اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و عضو منتخب هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان این استان در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرآنلاین عملکرد و فعالیت‌های دور هشتم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور را تشریح کرد.

اهم مباحث و برنامه‌های دور هشتم شورای مرکزی

جعفر هاشم‌زاده در مورد اهم برنامه‌های انجام شده ۸ ماهه شورای مرکزی گفت: با آغاز به‌کار دوره هشتم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان از اواخر بهمن‌ماه وانتخاب اعضای هیات رئیسه سال اول در اوایل اسفند فعالیت خود را شروع کرد علاغم شیوع بیماری کرونا، جلسات این شورا هر ۱۵ روز بطور مداوم تشکیل می‌شود.

وی افزود: اولین اقدام عملی شورای مرکزی، اعلام تعرفه‌های خدمات مهندسی سال ۹۹ بود که با توجه به اینکه این تعرفه‌ها در معیشت مهندسین تاثیرگذاری زیادی دارد بعد از جمع‌بندی نظرات با وزارت راه‌وشهرسازی و مکاتبات صورت گرفته، مردادماه امسال با افزایش ۳۴ درصدی نسبت به تعرفه‌های سال گذشته «۹۸» تصویب و ابلاغ شد لازم به ذکر است با عنایت به تورم موجود این افزایش متناسب با میزان حق الزحمه واقعی اعضا نیست که امیدواریم در سال آتی جبران گردد.

دبیر اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان تلاش شورای مرکزی را جمع‌بندی و تصویب تعرفه‌های سالانه قبل از آغاز سال جدید و ابلاغ و اجرا شدن آن از ابتدای هر سال دانست و خاطرنشان کرد: این مهم در مورد تعرفه سال آینده اجرایی خواهدشد و هدف‌گذاری شورای مرکزی عدم مواجهه با تاخیر است ضمن اینکه برنامه دیگر شورا، بحث تصویب بودجه سال ۹۹ شورای مرکزی با روال جدید بود که مطابق نظر جناب مهندس خرم رئیس محترم شورای مرکزی و اعضای هیات رئیسه بعد از  برگزاری جلسات مختلف، بودجه شورا تصویب و با انتخاب امین شورا، فعالیت‌ها آغاز شد.

هاشم‌زاده از تدوین برنامه‌های شورای مرکزی دوره هشتم با نظرخواهی از جامعه مهندسین و استان‌ها خبرداد و گفت: بیش از ۲۰۰ برنامه مدنظر جامعه مهندسی مطرح و بعد از اولویت‌بندی برحسب چارچوب اهداف ۴ گانه و  نیازسنجی سال اول، دوم و سوم، تدوین و برای اجرای آنها برنامه‌ریزی گردیده است.

هاشم‌زاده بحث بازنگری نظام‌نامه را از دیگر برنامه‌های انجام گرفته در دور هشتم شورای مرکزی عنوان و اظهارکرد: با توجه به گذشت مدت زمان طولانی از تصویب نظام‌نامه‌ها، کمیته بازنگری در شورای مرکزی تشکیل و جلسات آن بصورت هفتگی‌ درحال برگزاریست و تاکنون ۷ نظام‌نامه بازنگری شده وسایر نظام نامه ها نیز در دست بازنگری است.

وی بحث انتخاب اعضای گروه‌های تخصصی و کمیسیون‌ها را دیگر برنامه دور هشتم شورای مرکزی عنوان و افزود: بعد از دریافت نظرات اعضای محترم شورای مرکزی و نظام مهندسی استان ها، اعضای گروه‌ها و کمیسیون‌ها مشخص و احکام اعضا صادر و گروه های تخصصی ۷گانه و کمیسیون‌های شورای مرکزی فعالیت خود را بزودی آغاز خواهند کرد.

دبیر اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان ادامه‌داد: بحث برگزاری مجامع استان‌ها دیگر برنامه شورای مرکزی بود که بخاطر شرایط کرونا و تعدد اعضای استان‌ها برنامه‌ریزی انجام شده برگزاری مجامع استان‌ها بصورت مجازی است که این نوع برگزاری، نیازمند حل مشکل قانونی آن بوده و در حال بررسی راهکارهای آن هستیم.

وی بحث شناسه ملی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها را دیگر عنوان برنامه شورای مرکزی عنوان و گفت: با جلسات مشترکی که با سازمان ثبت اسناد داشتیم و بر طبق دستور معاون حقوقی ریاست جمهوری، این مشکل مرتفع گردید.

وی اضافه کرد: بحث بازنگری قانون و آیین‌نامه‌های اجرایی قانون نظام‌مهندسی که در سال ۷۴ تصویب شده و تاکنون تغییر پیدا نکرده، با ارائه پیش‌نویسی از کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، شورای مرکزی مشارکت فعالی در بحث بازنگری قانون خواهدداشت و تمام سعی و تلاش دور هشتم شورای مرکزی، اجرایی شدن بحث بازنگری قانون با لحاظ منافع جامعه مهندسی در این دوره است.

هاشم‌زاده گفت: بحث بازنگری مبحث دوم مقررات ملی ساختمان نیز دیگر برنامه مورد بحث در شورای مرکزی بوده که با توجه به اینکه این مبحث مشکلات عمده ای در بحث فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی و تاثیر بر کیفیت ساخت‌وساز دارد، بناداریم در بازنگری این مبحث اتفاقات خوبی برای جامعه مهندسی رخ دهد تا مشکلات موجود این قشر که ناشی از ضعف این مبحث بوده مرتفع گردد.

دبیر اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان افزود: بحث تعارض منافع در دوره قبلی شورای مرکزی مطرح شده بود در این دوره نیز مورد بحث بوده و تلاش می‌کنیم با جمع بندی نظرات، نظر شورای مرکزی را به تصمیم گیرنده اصلی که وزارت راه و شهرسازی می باشد، ارائه داده وابهامات موجود رفع گردد.

تغییر قوانین برای مقابله با تخلفات ساخت‌وساز

هاشم‌زاده بحث ۲ نقشه‌ای را یکی از معضلات حوزه ساخت‌وساز عنوان و گفت: جلساتی با وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی برگزار کرده‌ایم و در نهایت عامل اصلی تعدد تخلفات این حوزه مربوط به نبود درآمد پایداردر شهرداری‌هاست که باید در این خصوص چاره‌ای اندیشیده تا درآمد اصلی شهرداری‌ها از منابع دیگر تامین و وابستگی آنها به درآمد از طریق اخذ جرائم تخلفات ساختمانی کمتر گردد.

وی ادامه ‌داد: نظارت بر حسن انجام خدمات مهندسی جزو وظایف اصلی سازمان‌ نظام‌مهندسی ساختمان است و با توجه به اهمیت آن، یکی از وظایف مهم شورای مرکزی نظارت بر عملکرد استان‌ها بوده که متاسفانه در سالیان گذشته توجه کمتری به آن شده است و اکنون با فعالیت کمیته ویژه آن، نسبت به ارزیابی عملکرد استان‌ها و همسان سازی فعالیت سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها را پیگیری خواهیم کرد.

صادرات خدمات مهندسی به سایر کشورها

دبیر اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان اضافه کرد: با توجه به شرایط کنونی جامعه بین‌الملل از یک سو و تحریم‌های ظالمانه صورت گرفته علیه کشورمان، چشم‌انداز روشنی برای صادرات خدمات مهندسی به سایر کشورها وجود ندارد و علی‌رغم برگزاری جلسات مختلف با اتاق‌های بازرگانی ایران و کشورهای مختلف، فضا برای این مورد مناسب نبوده گرچه شورای مرکزی به آن علاقمند است و البته تفاهم بین دولت‌ها و شرکت‌ها می‌تواند بر اجرای آن موثر باشد.

شرایط کرونا

هاشم‌زاده افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در بعد ادامه فعالیت‌ها و تمهیدات در دوران کرونا یکی از سازمان‌های پیشرو و فعال کشور بوده و توانسته با کمترین آسیب به پرسنل سازمان ومراجعین، فعالیت‌های سازمان در استان‌های مختلف با کمترین وقفه و نقصان نسبت به ارائه خدمات ادامه داشته که این مهم به یک الگو در بین سازمان‌ها و نهادهای مختلف تبدیل شده است.

وی اضافه کرد: ابتکاراتی چون حضور نوبتی کارمندان، رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و کمک‌های مالی و سخت‌افزاری از سوی سازمان نظام مهندسی کشور و استان‌ها به ستاد مرکزی کرونا نیز از دیگر عملکردهای قابل تمجید سازمان بوده است و در عین حال از نظر مالی سازمان های نظام مهندسی استان ها کمک های مالی قابل توجهی در این خصوص داشته اند.

۴۶

کد خبر 1436207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =