ترامپ کمپین انتخاباتی خود را به مجمع عمومی سازمان ملل کشاند!

رادیو بین المللی چین نوشت: ترامپ سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل را کاملاً به عنوان فرصتی برای انجام یک کمپین انتخاباتی در نظر گرفته و «جامعه هدف» واقعی او، رای دهندگان آمریکایی بودند.

22 سپتامبر (اول مهر) «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از طریق ویدئوی از پیش ضبط شده در هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل، سخنرانی کرد. او در این سخنرانی بار دیگر برای اشاره به ویروس کرونا از عبارت تهمت آمیز«ویروس چینی» استفاده کرده و در موضوعاتی مانند اپیدمی کرونا، تجارت و محیط زیست چین را شدیدا هدف حمله قرار داد. به عبارت دیگر او از تریبون سازمان ملل به عنوان فرصتی فوق العاده برای سخنرانی انتخاباتی خود استفاده کرد.

در واقع، حمله به چین در موضوع اپیدمی کرونا حیله سیاسی همیشگی آمریکا پس از آغاز شیوع کرونا بوده است. سیاستبازان آمریکا در انجام این اتهام علیه چین هیچگاه نتوانسته اند مدارک قانع کننده ای را ارائه دهند و فقط به این متوسل بوده اند که با تکرار مکرر دروغ ها، رأی دهندگان خود را شستشویی مغزی کنند و رأی آنها را جذب نمایند.

می توان گفت این گروه از سیاستمداران آمریکا واقعا به دنبال عملی کردن نظریه «تکرار هزار بار دروغ، دروغ را به حقیقت تبدیل می کند» هستند و و این سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل نیز جدیدترین مورد آن بود و این حقه آنها در آینده نیز قطعا ادامه خواهد یافت.

منطق اساسی رهبر آمریکا و دولت آن این است که مسئولیت ناکامی خود در مقابله با اپیدمی کرونا را فرافکنی کنند و چین را در این زمینه مقصر جلوه بدهند.

اگرچه مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا (CDC) از لحاظ علمی و تخصصی اعتراف کرده است سرایت کرونا در آمریکا هیچ ارتباطی با چین ندارد و تأکید کرده که از تحت کنترل خارج شدن وضعیت شیوع کرونا در آمریکا به دلیل اقدامات دیرهنگام کاخ سفید است، اما این اذعان هم مانع ادامه دروغ پردازی ترامپ در مجمع سازمان ملل نشد.

علاوه بر این، ترامپ در سخنرانی خود ادعا کرد که آمریکا در توسعه واکسن کرونا پیشتاز جهان است اما به این واقعیت اشاره نکرد که ایالات متحده با ثبت 7.1میلیون مورد ابتلاء و مرگ بیش از 206 هزار نفر در صدر فهرست جهانی مبتلایان و فوتی های کرونا قرار دارد. در واقع او می دانست که چه باید بگوید و چه نگوید.

ترامپ همچنین چین را به دلیل مساله محیط زیست مورد انتقاد شدیدی قرار داد. در این ارتباط باید دانست آمریکا کشوری پیشرفته است و بیشترین میزان انباشته انتشار دی اکسید کربن در جهان را دارد اما خواهان آن است که چین به عنوان یک کشور در حال توسعه تعهدات غیرمنطقی نسبت به کاهش انتشار دی اکسید کربن را ارائه و انجام دهد.

البته هم باید دانست علی رغم آن، واشنگتن به منظور فرار از پایبندی به تعهدات خود در این زمینه در سال 2017 از پیمان اقلیمی پاریس درباره تغییرات آب و هوا خارج شده و حالا، این بسیار مضحک است که رهبر آن در تریبون سازمان ملل علناً چین را در خصوص مساله محیط زیست و آلاینده ها متهم می کند. این با برخورد آمریکا با برجام که ابتدا از آن خارج شده و حالا خواستار ادامه تحریم تسلیحاتی و فعال شدن مکانیزم ماشه است، شباهت بسیار زیادی دارد!

ایران در سخنرانی ترامپ از حمله او نیز مصون نبود. وی توافقنامه برجام درباره موضوع هسته ای ایران را توافقی بسیار وحشتناک خواند و مدعی شد که خروج آمریکا از برجام امری افتخارآور است.

علاوه بر این، ترامپ حتی ترور ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را یکی از «دستاوردهای سیاسی» خود دانسته و فراتر از آن این اقدام را مساوی با ترور سرکرده های گروه داعش ارزیابی کرد و کاملا این واقعیت را نادیده گرفت که تعیین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به عنوان «سازمان تروریستی» تنها یک اقدام یک جانبه از سوی واشنگتن بوده است.

ترامپ می داند حمله به چین و ایران می تواند حمایت برخی رای دهندگان از خود را تحکیم بخشد و آرای بیشتری را به خود جلب کند.

البته، او با تبلیغ «دستآوردهای سیاسی» نیز می تواند به هدف مشابهی برسد. بنابراین، ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل به شمارش «دستاوردهای سیاسی» خود از جمله قدرتمندتر کردن ارتش آمریکا، میانجی گری برای عادی سازی روابط بحرین و امارات عربی متحده با اسرائیل و جلوگیری از «قاچاق انسان» از مکزیک، گواتمالا، هندوراس و السالوادور به آمریکا، پرداخت.

بدیهی است که ترامپ این سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل را کاملاً به عنوان فرصتی برای انجام یک کمپین انتخاباتی در نظر گرفته و «جامعه هدف» واقعی او، رای دهندگان آمریکایی بودند.

آنچه کنایه آمیزتر است این است که ترامپ در تریبون سازمان ملل به عنوان مهمترین نهاد چند جانبه جهان، علناً همه کشورها را به تقلید از رویکرد «اول آمریکا» و حمایت از جریان یک جانبه گرایی فراخوانده و این بار دیگر رویکرد کاملا استکباری و هژمونیک آمریکا را آشکار کرده است.

23311

کد خبر 1436372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =