بایدن یا ترامپ؟ آیا برای ایران فرقی هم خواهد کرد؟

در حالی که جامعه جهانی دست رد به خواسته ترامپ زده است، کاخ سفید کماکان به دنبال فشار بیشتر بر تهران است.

مهسا مژدهی: ترامپ تلاش دارد تا هر طور که شده تا اکتبر و انتخابات ایالات متحده فشار بیشتری بر ایران با هدف محدود کردن کشورمان و برداشته نشدن تحریم های تسلیحاتی تحمیل کند. با این حال مخالفت جامعه جهانی با او نشان داده است که کاخ سفید در اعمال این روش ها تنها مانده است. حتی سازمان ملل متحد تاکید کرده که حاضر نیست به دستور ترامپ تحریم ها علیه ایران را بازگرداند.

ایران با استفاده از دیپلماسی فعال خود توانسته کشورها را در کنار خود حفظ کند. کشورهایی که سابق بر این از متحدان ایالات متحده به حساب می آمدند، حالا در سخنرانی خود در سازمان ملل هم ترامپ را به بی قانونی متهم کرده و می گویند که زیر بار حرف هایش نمی روند. این روند می تواند آغازی بر جدایی متحدان قدیمی از کشوری باشد که خود را بی رقیب می داند. 

در خبرآنلاین با پرفسور نادر انتصار استاد ممتاز علوم سیاسی و روابط بین الملل در دانشگاه آلابامای جنوبی به گفتگو نشسته ایم.

ترامپ اعلام کرده که مکانیسم ماشه را فعال کرده است. با وجود مخالفت‌های جهانی به ویژه از سوی تروئیکای اروپایی با فعال شدن مکانیسم ماشه علیه ایران، آیا ترامپ هنوز شانسی برای این کار دارد؟

از نظر قانونی خیر.  ولی برای رژیم ترامپ حقوق بین الملل مهم نیست.  هم ترامپ و هم وزیر خارجه اش مایک پمپئو بارها در حرف و در عمل یاغیگری خود را ثابت کرده اند و به آن افتخار نیز میکنند.  به وجود اینکه تقریبا تمام دنیا و شورای امنیت سازمان ملل ادعای رژیم آمریکا در عضویت در برجام را  رد کرده اند, ولی رژیم حاکم آمریکا با پر روئی هنوز ادعا میکند که عضو برجام است و لذا به تنهائی تحریمهای سازمان ملل بر علیه ایران را اجرا میکند.  چون خود رژیم آمریکا میداند که کشورهای دیگر از او به آسانی پیروی نخواهند کرد, طبق معمول به قلدر بازی و تهدید متوسل شده است و کشورها و نهادهائی که از آمریکا پیروی نکنند را به تحریم تهدید کرده است.  فقط از این طریق است که ترامپ میتواند در عمل به هدفش برسد .

پیش از این در آمریکا، سیاست خارجی بر اساس حمایت از متحدان و همکاری با آنان بوده است اما امروز شرایط تغییر کرده و با حضور ترامپ در کاخ سفید یک جانبه گرایی جای همکاری را گرفته است، عملکرد جدید ایالات متحده، این کشور را در موقعیت انزوا قرار داده است، با ادامه این روند، چه شرایطی در آمریکا پیش خواهد آمد؟

آمریکا مانند کبکی که سرش را توی خاک کرده است و چیزی را نمیبیند ادعا میکند که در انزوا نیست و کشورهای دیگر نه قدرت و نه میل آن را دارند که آمریکا در انزوا قرار گیرد.  در داخل آمریکا در این مورد اتفاق مهمی رخ نخواهد داد، چون گنکره و دولت ترامپ بطور کلی نگاه تقریبا یکسان و منفی به ایران دارند.  ممکن است یک مقدار داد و بیداد در فضای انتخاباتی اتفاق بیافتد ولی اینگونه بازیها برای تبلیغات داخلی و حزبی خواهند بود و همانطور که گفتم همه چیز مطابق معمول پیش خواهند رفت .

 دیپلماسی ایران برای که به انزوای ایالات متحده در ابعاد جهانی انجامید را چطور ارزیابی می‌کنید؟

با توجه به محدودیت هایی که ایران با آن روبروست دیپلماسی ایران تا آنجائی که برایش امکان داشته کار خود را انجام داده است و جلو رفته است.  ما باید این را به یاد داشته باشیم که امروز هیچ کشوری مانند ایران تحت فشار نیست و پنجره‌ای که به روی دیپلماسی کشورهای دیگر باز است برای ایران باز نیستند.  لذا ما نباید کارکرد دیپلماسی ایران را در خلا ارزیابی کنیم.  کار کردن در فضای محدودی که دستگاه دیپلماسی ایران که هم در داخل و هم در خارج با آن روبرو است مشکل است. 

 با وجود اتفاقات اخیر و رویگردانی متحدان واشنگتن از ترامپ آیا او می‌تواند از برگ افزایش فشار علیه ایران، در  انتخابات 2020 استفاده کند؟

ترامپ و طرفداران او بر این عقیده اند که رژیم ترامپ ایران را "مهار" کرده است و تهران را آچمز کرده است.  برای آنها مهم نیست که دیگران چه فکر میکنند چون آنها در دنیای خیالی خودشان زندگی میکنند.  بعلاوه, جو بایدن نیز سیاست افزایش فشار علیه ایران را به طریق دیگری دنبال خواهد کرد.  هم خود بایدن و هم  مشاورین ارشد او در سیاست خارجی و هم پلاتفرم ۲۰۲۰ حزب دموکرات این را تائید کرده اند.  آنچه نتیجه انتخابات ریئس جمهوری آمریکا را تعیین خواهد کرد مسائل داخلی آمریکا خواهد بود نه موضوع ایران.

 پس از انتخابات، در صورتی که بایدن راهی کاخ سفید شود، ایران چه رویکردی را در پیش خواهد گرفت؟

این بستگی به رویکرد آمریکا در مقابل ایران خواهد داشت.  همانگونه که در جواب سوال قبلی گفتم, ایران نباید انتظار تغییرات عمده در مورد سیاست آمریکا در مقابل ایران را داشته باشد.  به احتمال زیاد جو بایدن زبان دیپلماسی را جانشین فحاشی ها و عربده کشیهای رژیم ترامپ خواهد کرد و از کلماتی مانند "فشار حد اکثری" و "تغییر رژیم"  استفاده نخواهد کرد.  همانطور که بایدن گفته است, آمریکا تمایل دارد که به برجام بازگردد ولی مفهوم او از برگشتن به برجام با آنچه ایران انتظار دارد متفاوت است.  برای دولت بایدن برجام قدمی است برای تضعیف قدرت دفاعی ایران بخصوص قدرت موشکی آن ولی برداشت ایران از برجام با آنچه که بایدن میخواهد متفاوت است.  بعلاوه, جو ضد ایران در کنگره آمریکا هنوز بسیار قوی است و این خود مانع بزرگی در تغییر  رویکرد دولت آینده آمریکا در مورد ایران خواهد بود .

>>> در همین رابطه بیشتر بخوانید:
ادعای بی‌شرمانه ترامپ درباره ایران خریداری نداشت
آسوشیتدپرس:سخنرانی روحانی آتشین بود،آمریکا تسلیم ایران خواهدشد
مکانیسم ماشه‌ای وجود ندارد

312 310

کد خبر 1436522

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  240 8
  برای نظام فرقی نمیکنه ولی برای مردم فرق میکنه
  • JP ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
   کاش کمی مطالب را می خواندی بعد اظهار فشل می کردی ادر مصاحبه می گوید بایدن هم همین فشار را به شیوه دیگری ادامه می دهد ولی مثل اینکه شما به جای واقعیت علاقه دارید توهمات خودتان را به عنوان نظر مردم منتشر کنید
  • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
   105 7
   آقای ژاپنی من نظرم رو گفتم ضمنا مثبت و منفی کامنت من و شما مشخص می کنه چقدر نظر من درسته و چقدر نظر شما.
  • عباس IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
   162 1
   آقای ژاپنی یکم مثبت ها و منفی ها رو نگاه کن ، نمیدونم کجایی و کار و شغلت چیه فقط مشخصه که از بدنه جامعه و مردم نیستی، برای مردم خیلی فرق میکنه چون به حد زندگی کردن برای نمردن رسیدیم ..هر چند همون مردن هم این روزها خیلی هزینه داره و یک خانواده برای کفن دفن یکی از عزیزاشون(دور از جون) ورشکست میکنه.....زندگی و رفاه که دیگه خدابیامرزدش..برای از ما بهترونه..نه صدایی داریم و نه قدرتی فقط بر امواج گرونی و تورم سواریم و هر کجا و هر اتفاقی که بخواد برامون می افته بدون اینکه مسئولی و کسی به دادمنون برسه....من خودم فقط منتظرم کی بمیرم راحت بشم همین....
 • IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  17 85
  لعنت به هردوتاشان
  • GB ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
   2 0
   یعنی شما هر کی دوست ندارید لعنت میفرستید، کی شما دوست داری بگو بیاد رییس جمهور آمریکا بشه
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  85 6
  بايدن مفنگي رشوه گير
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  66 1
  بجان هرچي مرده ترامپ با احمدي بر ميگرده
  • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
   121 8
   فقط دو مشنگ حاضرند در اين شرايط رئيس جمهوري اين دو كشور رات بپذيرند
 • مهدی IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  44 1
  جو ضد ایران در کنگره آمریکا هنوز بسیار قوی است و این خود مانع بزرگی در تغییر رویکرد دولت آینده آمریکا در مورد ایران خواهد بود .
 • حسن IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  18 75
  شک نکنید بایدن برای اقتصاد ایران در حال حاضر بهتره بایدن گفته به برجام برمیگرده. 80درصد مشکل اقتصادی ما هم همینه که دولت فعلی امریکا از برجام خارج شده فرقشون برای ایران زمین تا زیرزمینه!
 • گمنام IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  57 3
  آن قدر که نتیجه این انتخابات برای مردم ایران سرنوشت ساز هست برای خود آمریکا سرنوشت ساز نیست.
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  225 2
  مشکل ما همین جاست
 • محسن IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  54 3
  از انتخابات آمریکا انتظار معجزه نباید داشته باشیم. گیریم که همین امروز امریکا و اسرائیل از صحنه روزگار محو بشوند، کدامیک از مشکلات ما حل میشه؟ بر فرض که رئیس جمهوری در آمریکا بر سر کار بیاد که تحریم ها رو سبک تر کنه، بعدش چی گیر مردم میاد؟ فقط شکاف طبقاتی بیشتر میشه.
  • IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
   2 0
   حرفت درست...ولی شما یه شرکت خصوصی باشی که مستقل از دولت کار میکنی...باز هم چون ایرانی هستی تحریمی
 • ممنوع IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  113 0
  همه میدانند ! چرا به آمریکا که سنگ بزرگی است گیر داده اید ، یک سنگ کوچکتر بردارید و اول مشگلات را با یک کشور دیگر و کوچکتر دنیا حل کنید . مرگ بر دنبا ! فقط ما خوبیم
 • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  236 0
  اصلاح طلب یا اصول گرا آیا فرقی میکند
 • ناشناس IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  1 0
  بایدن رسما رای نخواهد آورد ترامپ هم با ما به توافق خواهد رسید ،بایدن اوباما نیست بدتر از ترامپ برای جمهوری اسلامی
 • حمید عادلی ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  0 3
  از نظر حمایت از اشغالگران صهیونیست یکسانند ولی اگر ترامپ رأی بیاورد ایران و آمریکا باید تا چهارسال دیگر بخاطر ترور سردار سلیمانی محبوب ملت ایران ،آرایش جنگی خود را حفظ کنند چراکه غیرت ملی و سیاسی اجازه مذاکره به هیچ انسان با غیرتی را با ترامپ احمق و پمپئوی احمق تر از آن نمی دهد والبته اگر دموکراتها رأی بیاورند احتمالا تنشها بین ایران و آمریکا و تبع آن در جهان کاهش می یابد.ولی در کل ما باید فقط به توانایی های داخلی کشور و مردم خودمان متکی باشیم چونکه کسی بیشتر از خودمان دلسوز تر برای ما نیست و دولتهای آمریکا یه دنبال سلطه گری خود هستند. درخواست بنده از شما این است که اگر برایتان امکان دارد این نظر بنده را به مردم آمریکا و ...هم برسانید
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  0 0
  به حال مردم فرقی نمی کنه چون تصمیم گیرنده مردم نیستنداگر تصمیم مردم می گرفتند حالا وضعیت زندگیشان به این حال روز نمی افتاد
 • نکته سنج IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  0 1
  امثال نا کارشناسان بی عقل و خرد که دنیا رو از نوک بینی غرب پرستی خود می بینید و باعث شدین که حداقل پنجاه میلیارد دلار از ایران کوچ کنه هنوز اندر توهم پوشالی همینه نداشته غرب مخصوصا امریکا هستین برای نمونه همه این کارشناسان که حمالی بار هم به سرشون زیاده از روزی که دار و دسته سیاست امریکا گفتن ما اسنک بک رو فعال می کنیم همصدا تو بوق و کرنا کردن که ایران از همین الان بازنده اس چون امکان ندارد که کسی پشت ایران در بیاد و چین و روسیه ایران رو می فروشند و اتحادیه اروپا که فکرشو هم نکنید دست اونها و امریکا تو یه کاسه اس ولی خود من همان ایام دیدم یکی از کارشناسان و استاد دانشگاه در میزگرد های دانشگاهی تایید داشت که ما بازنده این کارزار اسنک بک هستیم چون همه مخصوصا چین و روسیه به خاطر ایمنی جهانی نه منافع خودشان تمام و کمال از برجام و ضمیمه اش دفاع می کنند و حتی راه روش منزوی کردن امریکا رو به ایران آموزش میدن در این مواقع مواقع تفاوت ها مشخص میشه درس خونده های جهان سومی دنیاشون خیلی کوچیکه
  • عباس IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
   5 0
   بابا باسواد شما که نکته سنجی یه سر برو داخل بازار که نه سوپری سر محلتون تا بهتر بفهمی چه خبر .. حمایت سیاسی کشورهای چین و روسیه و.....برای مردم ایران نون نمیشه مهم عمل هست که خواه یا ناخواه مجبور پیرو سیاست های آمریکا باشن..
 • مقیمی IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
  3 0
  تا وقتی ما آمادگی تغییر نداشته باشیم فرقی نمی کنه