با وجود کرونا چین چگونه پروژه احیای اقتصاد را کلید زد؟

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی به نقش احیای نظام اقتصادی چین در تامین منافع اقتصادی کشورهای جهان پرداخت و نوشت برغم تاثیر کرونا در توقف فعالیت های صنعتی چین در اوایل سال جاری میلادی، دولت پکن در حال حاضر در مسیر احیای موتورهای بخش صنعتی خود قرار گرفته و قیمت جهانی فلزات نشان دهنده تمایل احیا شده چین برای رشد اقتصادی است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از نیویورک تایمز، چین مصرف کننده نیمی از تولیدات صنایع فلز در سطح جهان است؛‌ همزمان با خروج این کشور از بدترین وضعیت اپیدمی کرونا در ماه مارس، دولت پکن، طرح اجرای یک محرک اقتصادی بزرگ را ارائه کرد که هدف تعریف شده در آن،‌ ساخت پل، جاده ها، تاسیسات و راه آهن در سراسر این کشور بود.

نتیجه اجرای این طرح محرک اقتصادی در چین نیز افزایش قیمت سنگ آهن،‌ نیکل،‌ مس، روی و سایر فلزات مورد استفاده در ساخت زیر ساخت ها در طول ماه های اخیر بوده است.

از اواخر ماه مارس تاکنون، قیمت آهن بیش از 40 درصد و نیکل بیش از 25 درصد افزایش قیمت داشته است؛ مس نیز که مدت هاست به عنوان عامل سنجش اقتصاد صنعتی جهان در نظر گرفته می شود، حدود 35 درصد افزایش قیمت داشته است.

«کارولین بین» تحلیلگر بازار کالا در این باره می گوید که چین طبق معمول مسیر سرمایه گذاری را در پیش گرفت و به طور گسترده ای در حال سرمایه گذاری در زیرساخت های فلز محور است و به همین دلیل تقاضای فلز از سمت چین تا حد زیادی افزایش پیدا کرده است.

به دنبال شیوع کرونا و توقف فعالیت های اقتصادی و صنعتی در چین، قیمت فلزات نیز سقوط کرد؛ توقف ناگهانی تقاضا از سمت خریدار بزرگی مانند چین منجر شد که کشورهایی که بخش های عظیم نظام اقتصادی اشان بر اساس صادرات فلز به چین پیش می رود نیز تحت فشار قرار بگیرند.

با این وجود، واکنش دولت چین به این وضعیت بسیار خارق العاده بود به طوری که دولت پکن با طرح های محرک اقتصادی خود کمک کرد تا این کشور در طول ماه های اخیر، سریع ترین روند احیای اقتصادی را در مقایسه با سایر نظام های اقتصادی در جهان،‌ پشت سر بگذارد.

اقتصاددانان در سازمان همکاری و توسعه اقتصادی انتظار دارند که تولید ناخالص داخلی چین در سال جاری میلادی رشد مثبت داشته باشد که این امر منجر می شود چین تنها کشوری از بین کشورهای «گروه 20» باشد که امسال دچار رکود اقتصادی نخواهد شد.

311311

کد خبر 1436596

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =