بارش‌های موثر در چهارمحال و بختیاری از آذرماه آغاز می‌شود

ایرنا نوشت : مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری از تاخیر در وقوع بارش‌های موثر پاییزی این استان خبر داد و گفت:  بارش‌های اثرگذار امسال استان از آذرماه آغاز می‌شود.

مهران چراغپور  افزود: در شرایط عادی بارش‌های موثر پاییزی در استان از ۲۰ آبان آغاز می‌شود اما بر اساس الگوهای موجود، پیش‌بینی می‌شود به سبب افزایش دمای هوا در پاییز امسال بارش‌ها با وقفه ۲ هفته‌ای آغاز شود.
وی با بیان اینکه بارش‌های بیش از ۱۰ میلیمتر، بارش موثر تلقی می‌شود، تصریح کرد: تا آذرماه چند موج بارشی پراکنده در استان پیش‌بینی می‌شود اما برایند الگوها حاکی از میزان ناچیز این بارش‌ها است.
چراغپور ادامه داد: با این وجود اگر چه بارش‌های پاییز امسال به حد میانگین نمی‌رسد اما پیش‌بینی می‌شود بارش‌های زمستان تا حدی بهتر از میانگین بلندمدت باشد.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری در ادامه از افزایش ابر و وزش باد شدید برای هفته جاری در استان خبر داد و گفت: وزش باد سبب خیزش گرد و خاک در برخی مناطق استان خواهد شد.
چراغپور خاطرنشان کرد: برای روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نیز بارش‌های پراکنده برای مناطق غربی استان پیش‌بینی می‌شود.
گفتنی است ، چهارمحال و بختیاری سرچشمه ۲ رودخانه زاینده‌رود و کارون و بخشی از رودخانه دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
خشکسالی‌های اخیر از سال ۸۶ در این استان آغاز شد و پیامدهای ناگواری بر منابع آب، محیط‌زیست و فعالیت‌های اقتصادی این استان به ویژه در بخش کشاورزی داشته است.

48

کد خبر 1436603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =