کمیته ملی المپیک عضو مجمع فدراسیون فوتبال شد

میزان نوشت: مهم‌ترین تغییری که در اساسنامه فدراسیون فوتبال انجام شده، عضویت کمیته ملی المپیک در مجمع این فدراسیون است.

سومین پیش‌نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال به فیفا ارسال شده تا این نهاد بین‌المللی با بررسی چندباره آن، نسبت به تایید یا رد این اساسنامه اقدام کند.

از مهم‌ترین تغییراتی که در اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال انجام شده، می‌توان به عضویت کمیته ملی المپیک در مجمع این فدراسیون است. پیش از این، وزیر ورزش عضو مجمع فدراسیون فوتبال بود؛ اما این مسئله با مخالفت فیفا روبرو شد. دلیل فیفا برای رد عضویت وزیر، شخصیت حقوقی وی بود.

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا همواره به دنبال جداسازی ورزش از سیاست است و فدراسیون‌های عضو خود را به عنوان یک نهاد مردمی و کاملا مستقل به خصوص در بخش تصمیم‌گیری و درآمدزایی می‌شناسد و عضویت وزیر ورزش یک کشور به عنوان عضوی از مجمع فدراسیون فوتبال ایران، برخلاف قواعد کلی فیفا به حساب می‌آید.

حال با توجه به ایجاد تغییرات جدید در اساسنامه فدراسیون فوتبال، باید دید این بار چه اتفاقاتی رخ می‌دهد و قرار است مسئولان فدراسیون جهانی، چه تصمیمی در این مورد اتخاذ کنند. به صورت معمول، کمیته‌های المپیک به عنوان بخشی از بدنه ورزش هر کشور، از دولت جدا تلقی می‌شود و احتمالا به همین خاطر است که به جای وزیر ورزش، این بار کمیته ملی المپیک ایران در اساسنامه جدید به مجمع اضافه شده است. 

کیکاوس سعیدی دبیر کل کمیته ملی المپیک کشورمان در گفت‌وگو با میزان، این خبر را تائید کرد. 

256 251

کد خبر 1436888

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =