فارس نوشت: وزیر خارجه ترکیه در تماس تلفنی با همتای روس خود درباره از سرگیری درگیری‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ رایزنی کرد.

 بعد از حمایت آنکارا از باکو در زمینه درگیری‌های امروز یکشنبه بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ، وزیر خارجه ترکیه با همتای روس درباره ازسرگیری درگیری‌های مرزی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان تلفنی صحبت کرد.

طبق گزارش «دیلی صاباح»، وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که مولود چاووش اوغلو در رایزنی تلفنی امروز یکشنبه با سرگئی لاوروف درباره تشدید درگیری بین اذربایجان و ارمنستان صحبت کرد.

تماس تلفنی وزرای  خارجه ترکیه و روسیه در شرایطی صورت گرفته که پیشتر وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای خواستار آتش‎‌بس فوری و اغاز مذاکره بین این کشور برای پایان دادن به درگیری‌ها بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ شد.

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که لاوروف در نظر دارد با وزرای خارجه جمهوری آربایجان و ارمنستان تماس تلفنی برقرار کند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه ترکیه هم درباره از سرگیری درگیری‌ها بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ به ارمنستان هشدار داده بود.

طبق بیانیه این وزارتخانه، «ترکیه کاملا از آذربایجان حمایت می‌کند و حمایت مورد نیاز با این کشور را در اختیارش قرار خواهد داد».

ترکیه همچنین در حمایت از مواضع باکو اعلام کرد که نیروهای نظامی ارمنستان در قادامی تحریک آمیز و به گونه فاحش رژیم آتش‌بس را نقض کردند و دست به حملات خمپاره ای علیه مواضع جمهوری آذربایجان زدند.

مقام‌های ارمنستان اما با رد مواضع جمهوری اذربایجان درباره نقض آتش‌بس اعلام کردند که این کشور آتش‌بس را نقض کرده و ایروان به اقدامات باکو در نقض آتش بس جواب داده است.

جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف منطقه قره‌باغ کوهستانی توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند و تلاش‌های بین‌المللی برای حل این مناقشه تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

310 310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1437070

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =