کانون وکلا از انتخاب افراد فاقد صلاحیت جلوگیری کند

همایش « قانون‌مداری و آرمان‌های دفاع مقدس» با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق معاون حقوقی قوه قضائیه، رئیس کل دادگستری استان، رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب کرج، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، دبیر شورای تحول قضایی استان، مدیران کل دستگاه‌های تابعه و مسئولان قضایی استان در محل سالن شهدای قوه قضائیه دادگستری البرز برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین از البرز : حجت الاسلام والمسلمین مصدق در این همایش با تاکید بر ضرورت برگزاری همایش‌های تبیین ابعاد مختلف دفاع مقدس گفت: باید اعتراف کنیم در ۴۰ سال اخیر نتوانسته‌ایم ادبیات دفاع مقدس را به نسل‌های بعد منتقل کنیم؛ وظیفه همه است که ادبیات دفاع مقدس و سیره عملی رزمندگان را به نسل‌های سوم و چهارم انقلاب و پس از آن منتقل کنند.

وی متذکر شد: نباید در نسل چهارم این تصویر منسجم شود که دوران دفاع مقدس شامل هشت سال جنگ تحمیلی است و ما به عنوان جبهه حق در مقابل باطل بوده‌ایم بلکه باید سیره عملی رزمندگان به عنوان دانشگاهی تمام عیار به نسل‌های بعد منتقل شود.

معاون حقوقی قوه قضائیه برداشت ناصواب از مفاهیم دفاع مقدس را زمینه‌ساز انحراف آن دانست و تصریح کرد: این همایش می‌تواند آغازی باشد تا در آینده همایش‌هایی از قبیل «قانون مداری و بسیج» برگزار شود.

وی ادامه داد: بسیج مفهومی ناب است که نباید صرفا تلقی پایگاه و نظامی را در اذهان ایجاد کند؛ امروز مدافعان سلامت که چندین ماه از خانواده خود دور مانده‌اند یا کسانی که اهداف نظام را دنبال کرده و تبعیت محض از ولایت دارند بسیجی تمام عیار هستند.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق تبعیت از قانون را نشانه تربیت صحیح و جامعه پذیری فرد دانست و متذکر شد: سیره عملی رزمندگان در دفاع مقدس که می‌توان مصادیق قانون را در زمینه‌هایی نظیر آراستگی ظاهری، نظافت و پاکیزگی، رعایت نوبت و صف در امورات روزمره، تربیت افراد منظم توسط  فرماندهان، وقت شناسی، مسئولیت پذیری، حساسیت به اموال عمومی و بیت المال قابل مشاهده کرد.

معاون حقوقی قوه قضائیه با اشاره به یکی از بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص عدم استفاده از ماشین دولتی برای امورات شخصی گفت: مقایسه شرایط کنونی با مقطعی که بیانات توسط رهبر فرزانه انقلاب مطرح شده نشانگر تغییر در سیره عملی رزمندگان است.
وی تغییر در سیره عملی را نشانه عدم انتقال صحیح مفاهیم دفاع مقدس به نسل‌های بعدی دانست و تاکید کرد: متاسفانه نظام و مردم آنچنان که شایسته است حق خانواده معظم شهدا را ادا نکرده‌اند و همه شرمنده شهدا هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق با تشریح برنامه های دشمن برای تضعیف ارزش‌های دفاع مقدس گفت: امروز عده‌ای با عناوین مختلف و به نام آزادی، ارزش‌های دفاع مقدس را از بین می‌برند.

وی با برشمردن مسئولیت نهادی مختلف مرتبط به قوه قضائیه از جمله کارشناسی، وکلا، قضاوت و داوری بیان کرد: اینکه در یکی از کانون‌های وکلای مرکز خانم‌هایی فاقد صلاحیت به عنوان دادیار رسیدگی به تخلفات انتخاب شوند قابل قبول نیست؛ قوه قضائیه از نهادهای وکالت، هیئت مدیره کانون وکلا، مرکز وکلا انتظار دارد با مدیریت شرایط از انتخاب افراد فاقد صلاحیت جلوگیری کند.
 
حجت الاسلام والمسلمین مصدق تصریح کرد: قوه قضائیه در حفظ ارزش‌ها با هیچ کس تعارف ندارد؛ رئیس قوه قضائیه به عنوان «سرباز ولایت» علم مبارزه با فساد را برافراشته است و همه وظیفه داریم در مسیر تحقق منویات رهبری همه توان خود را در زمینه مبارزه با فساد و اجرای عدالت صرف کنیم.

وی افزود: قوه قضائیه به هیچ وجه مایل نیست در امورات نهادهای مختلف از جمله کانون وکلا دخالت کند و به دنبال تقابل نیست چون بدنه وکلا با نظام هستند اما تا جایی که قانون اجازه داده نظارت را حق خود می‌داند.

48

کد خبر 1437076

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =