قضیه تعطیلی سفارت آمریکا در عراق چیست؟«العربی‌الجدید» جزئیات را فاش کرد

فارس نوشت: پس از اینکه گفته شد آمریکا قصد دارد سفارت خود را در بغداد ببندد، یک مسئول عراقی تأکید کرد که واشنگتن «عجولانه و به صورتی نامفهوم» در پی انجام این کار است.

منابع دیپلماتیک یکشنبه (روز گذشته) خبر دادند که قرار است آمریکا سفارت خود را در عراق ببندد و به همپیمانان خود اعلام کرده است که تصمیم بستن سفارت در بغداد، قطعی است.

روزنامه فرامنطقه‌ای «العربی الجدید» به نقل از منابع سیاسی عراقی گزارش داد، مصطفی الکاظمی نخست وزیر، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان و برهم صالح رئیس جمهور عراق «تماس‌های زیادی با طرف آمریکایی» گرفتند.

این منابع خبر دادند، هدف از این تماس‌ها، کنترل وضعیت ناشی از تداوم حملات راکتی به سفارت آمریکا در منطقه سبز است. آمریکا ادعا می‌کند که گروههای مقاومت، این حملات را انجام می‌دهند و همین مسئله باعث شده است که بخواهد سفارت خود را بسته و کارکنان آن را به اربیل منتقل کند.

یک مسئول عراقی در این زمینه گفت: «آمریکایی‌ها  عجولانه و به شکلی نامفهوم در تلاش هستند تا با بستن سفارت یا تعلیق فعالیت و انتقال آن، وضعیت را متشنج کنند».

به گفته این مسئول، آمریکایی‌ها این ادعا را مطرح می‌کنند که گروه‌های مقاومت نزدیک به تهران قصد دارند یک بار دیگر سفارت آمریکا را با راکتهای دارای قدرت بیشتر هدف قرار دهند و همین مسئله باعث خواهد شد که جان کارکنان سفارت به خطر بیافتد.

آمریکا در روزهای اخیر، ادعاهای مشابهی علیه ایران مطرح کرده که تکذیب شده است. نشریه آمریکایی پولیتیکو اخیرا به نقل از مقامات آمریکایی مدعی شده بود که ایران قصد دارد برای گرفتن انتقام ترور سردار سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی را ترور کند؛ خبری که مقامات پریتوریا تکذیب کردند و سخنگوی وزارت خارجه آفریقای جنوبی ضمن ابراز تعجب از چنین ادعایی، اعلام کرد که اطلاعی در خصوص آنچه آمریکا ادعا کرده، ندارد. ایران نیز این ادعاها را تکذیب کرده بود.

مسئول عراقی در ادامه گفت که رؤسای سه قوه عراق امیدوارند که بتوانند مانع از تحرکات آمریکا پس از بستن سفارت این کشور شوند؛ زیرا «بستن سفارت به این معناست که آمریکا می‌خواهد در پاسخ به حملات مکرر به سفارت، اقدامات جدیدی انجام دهد و احتمالا شاهد حملات هوایی به مقرهای گروههای مسلح در عراق خواهیم بود».

الحلبوسی نیز شامگاه گذشته با «متیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد دیدار کرد. طرفین پس از این دیدار، بر «لزوم حفظ امنیت هیأتهای دیپلماتیک در برابر حملات مکرر و تلاش برای برقراری حاکمیت دولت، اعمال قانون و برقراری ثبات» تأکید کردند.

نشست رؤسای سه قوه عراق برای آرام کردن وضعیت 

روزنامه «الصباح» عراق هم امروز دوشنبه گزارش داد که روز گذشته، صالح میزبان الکاظمی، الحلبوسی و «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضایی عراق بود. پس از این دیدار، تأکید شد که حمله به هیأتهای دیپلمایتک، مقرهای نظامی و غیر نظامی و تداوم ترور و ربایش فعالان مدنی، به منزله حمله به حاکمیت و طرح ملی عراق است که دولت کنونی بر اساس آن، برای برقراری ثبات و حفظ اقتدار حکومت شکل گرفت.

افراد حاضر در این نشست گفتند که تداوم ناامنی، پیامدهای بسیاری بری اقتصاد عراق و پشت سر گذاشتن بحران کرونا خواهد شد. آنان با بیان اینکه هیچ طرفی حق ندارد در خاک عراق، اعلام جنگ کند، تأکید کردند که بغداد بر رد هر گونه مداخله در مسائل داخلی خود تأکید دارد.

310 310

کد خبر 1437276

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =