پشت‌پرده حمله شیمیایی دومای سوریه در سال 2018 برملا شد

ایسنا نوشت: ایان اندرسون، بازرس ارشد سابق از سازمان منع تسلیحات شیمیایی گفت، گزارش نهایی کمیته حقیقت‌یاب درباره استفاده ادعایی از مواد شیمیایی سمی در حمله‌ای در دومای سوریه در سال ۲۰۱۸ بازتاب آنچه در واقعیت رخ داده نیست.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، اندرسون در نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل متحد صحبت کرد که به درخواست هیات روسیه تشکیل شد و هدف آن گفت‌وگوی علنی درباره پرونده شیمیایی سوریه بود؛ بر خلاف گردهمایی‌های غیرعلنی سابق این شورا در رابطه با این مساله.

این بازرس سابق سازمان منع تسلیحات شیمیایی گفت: من از طرف خودم صحبت می‌کنم اما می‌دانم بازرسان دیگری در کمیته حقیقت‌یاب دوما هستند که نظرات مشابهی همانند من درباره این موضوع دارند، درباره کنترل، محدودسازی و همچنین یافته‌هایی که در گزارش نهایی کمیته حقیقت‌یاب درج شد. ما باور داریم که اطلاعات بسیار کافی وجود دارد که نشان می‌دهد یافته‌های ما در گزارش کمیته حقیقت‌یاب در دوما احتمالا بازتاب وضعیت واقعی نیست.

اندرسون گفت، انجام تحقیقات فنی شفاف با هدف آشکارسازی روند واقعی تحولات در دوما در سال ۲۰۱۸ توجیه شده است، با توجه به چشم‌انداز اطلاعات موجود و حقایق درباره این حادثه ادعایی.

او افزود: این باید به روشی نشان داده شود که دقت و صداقت علمی را نشان دهد، زیرا در حال حاضر این کار انجام نشده است. شاید، مهمتر از همه، ما همچنان امیدواریم که کسی مایل و قادر باشد، کسی که جرات دارد کاری در این مورد انجام دهد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی به این نتیجه‌ رسید که به احتمال زیاد از گاز کلر در حمله مشکوک آوریل ۲۰۱۸ در این شهر که در حومه شمال شرقی پایتخت سوریه است، استفاده شد. این منجر شد تا ایالات متحده، فرانسه و انگلیس حملات موشکی به اهداف سوری صورت دهند.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی در تحقیق خودش به آماری اتکا کرد که کلاه‌ سفیدها ارائه دادند؛ یک گروه مرتبط با شورشی‌ها که خودش را یک نیروی نجات داوطلب نشان می‌دهد.

گروه مذکور با انتقادهای شدیدی از جانب دولت‌های سوریه و روسیه مواجه است که این سازمان را به حمایت از تروریست‌ها و انجام تحریکاتی از جمله در مورد تسلیحات شیمیایی با هدف توجیه کردن مداخلات خارجی بالقوه متهم می‌کنند.

اندرسون که به کمیته حقیقت‌یاب از طریق جمع‌آوری اطلاعات از دوما کمک می‌کرد، خصوصا به این نتیجه رسید که تمام شواهد میدانی نشان می‌دهند که سیلندرهای گاز به صورت دستی از قبل در منطقه مورد نظر کار گذاشته شده بود و در آن زمان آنجا تحت کنترل دمشق نبود و این کار به احتمال زیاد از طرف شورشی‌های ضد دولتی انجام شده بود.

با این حال گزارش نهایی سازمان منع تسلیحات شیمیایی هیچ اشاره‌ای به این یافته‌ها نداشت. اندرسون از طرف رهبری سازمان منع تسلیحات شیمیایی تحت فشار قرار گرفت و در نهایت اخراج شد.

310 310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1437635

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =