دریچه ای ادبی به روی فرهنگ و میراث ناملموس جزیره قشم

همزمان با دومین روز از هفته گردشگری کتاب «گنز بپو» (گنج پدربزرگ) با حضور حمیدرضا مومنی رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و جمعی از معاونین و مدیران این سازمان رونمایی شد.

به گزارش خبرآنلاین از قشم، کتاب «گنز بپو» (گنج پدربزرگ) تالیف حاج محمد زبیری از پیشکسوت های بزرگ جزیره قشم و روستای دیرستان است.
این شاهکار ادبی حاصل تلاش ۲۳ ساله نویسنده آن در ۲۱۶ صفحه و دربرگیرنده بیش از ۱۵۰۰ واژه و اصطلاحات اختصاصی بوده و  یک مرجع کامل و ارزشمند برای آشنایی با زبان محلی قشمی به شمار می آید.
در این اثر علاوه بر منظر زبانی و تاریخی، موضوعات دیگری از منظر انسان شناسی و قوم شناسی نیز مطرح می شود و روایتی سیال از زندگی با مضامینی که به فرهنگ غذایی، سنت ازدواج، آیین های کشاورزی، دایره بازی ها، گیاهان و... را شامل می شود.
همچنین در این تصاویر شعری، پرشی بر جزییات نحوه زندگی ساکنان محلی قشم وجود دارد که شاید امروز دیگر ردی از آن نباشد و بخشی از میراث ناملموس جزیره به حساب آید و بر مبنای غنای فرهنگ قشم و رگه های تلفیقی آن با دیگر فرهنگ های دریایی، قابل گسترش و بررسی خواهد بود.
این کتاب خود گنجینه ای تاریخی است که نویسنده آن را تجربه کرده و در سایه امر انضمامی، همچون پیکری جان دار با شفافیت و زیبایی تمام تجسم بخشیده است.
آیین رونمایی از کتاب شامگاه دوشنبه هفتم مهرماه همزمان با دومین روز از هفته گردشگری و در حاشیه بیست و یکمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه منطقه آزاد قشم، با حضور مولف، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و جمعی از معاونین و مدیران این سازمان در محل مرکز بین المللی رشد قشم برگزار شد.

46

کد خبر 1437793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • عطا IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
    0 0
    امیدواریم دوباره بتوانیم از نعمت هایی که خداوند به این مملکت داده بازدید و استفاده بکنیم