۰ نفر
۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۴
وضعیت عجیب آمریکا در خاورمیانه!

جوان آنلاین نوشت: آمریکا با وجود شکست‌های مداوم در خاورمیانه، قصد ترک کامل این منطقه را ندارد، بلکه به دنبال اجرای رویکردهای متفاوتی در خاورمیانه برای بقاست.

بررسی بودجه نظامی آمریکا طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد که واشنگتن از سال ۲۰۰۰ تاکنون، حدود ۸ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کرده که حدود ۵۰ درصد از آن مربوط به حضور نظامی آمریکا در افغانستان و عراق است.

بالابودن هزینه‌های هنگفت لشکرکشی‌های مداوم آمریکا در منطقه و جنگ‌های بی پایان احمقانه، صدای دونالد ترامپ رییس جمهور این کشور را هم در آورده است، چندی پیش بود که ترامپ در سخنانی، حمله به عراق را «بدترین تصمیم تاریخ آمریکا» دانست که به بهانه‌ای واهی انجام شده است.

اما سوال این است که مهمترین دلایل حضور آمریکا در منطقه خاورمیانه چیست که در سال‌های گذشته هزینه‌های هنگفتی به دولت این کشور تحمیل کرده است؟ انرژی و نقش مهم خاورمیانه در امنیت جهانی و به ویژه آمریکا مهمترین عواملی هستند که آمریکا را ترغیب به ماندن در این منطقه می‌کنند.


در این میان و حتی با وجود افزایش هزینه‌های نظامی و کشته شدن بیش از ۶ هزار نظامی آمریکایی تنها در دو جنگ عراق و افغانستان، همچنان شاهد وعده‌های پوچ مقامات آمریکایی از جمله ترامپ برای خروج نظامیان این کشور از خاورمیانه هستیم، رییس جمهور آمریکا سال گذشته خواستار تصویب و اجرای توافق‌هایی برای خارج کردن همه نیروهای آمریکایی از عراق تا پیش از انتخابات ۲۰۲۰ بود، اما همچنان نظامیان ایالات متحده در این کشور حضور دارند.

اما فارغ از اهمیت منطقه خاورمیانه برای واشنگتن و وعده‌های پوچ مقامات آمریکایی برای خروج از منطقه، بررسی حضور پررنگ نظامی ایالات متحده در منطقه نشان می‌دهد که این کشور با وجود خرج هزینه‌های هنگفت در خاورمیانه و زیرساخت‌های قوی نظامی، نه تنها به اهداف خود در خاورمیانه دست پیدا نکرده بلکه در اغلب موارد به شکست خود یا کارآمدی سیاست هایش در منطقه اذعان کرده است.

کشورهایی که آمریکا در آنجا حضور نظامی دارد، دل خوشی از این وضعیت ندارند، در عراق مجلس و دولتی‌ها خواستار ترک نظامیان ایالات متحده هستند، مصوبه ۱۵ دی سال گذشته پارلمان عراق و امضای ۱۶۹ نماینده پای برگه لزوم اخراج نظامیان خارجی، شکست بزرگی برای واشنگتن است که بزرگترین سفارتخانه اش، در عراق قرار دارد.

آمریکا در افغانستان هم نتوانست اهدافش را محقق کند و سرانجام مجبور به امضای توافقنامه صلح با طالبان پس از ۱۸ سال جنگ و ۱۸ ماه مذاکره شد، تحلیگران سیاسی اعلام آمادگی آمریکا برای مذاکره با طالبان و سپس امضای این توافقنامه توسط واشنگتن را مهمترین نشانه شکست آمریکا در افغانستان می‌دانند.

وضعیت آمریکا در سوریه هم مناسب نیست، اظهارات چندی پیش جیمز جفری نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه مبنی بر اینکه واشنگتن به دنبال عزل اسد رئیس جمهوری سوریه از قدرت نیست، به خوبی حاکی از بی نتیجه ماندن تلاش‌های آمریکا برای سرنگونی دولت سوریه است.

ناگفته نماند که آمریکا با وجود شکست‌های مداوم در خاورمیانه، قصد ترک کامل این منطقه را ندارد، بلکه به دنبال اجرای رویکردهای متفاوتی در خاورمیانه برای بقاست؛ البته تحلیل اوضاع منطقه حاکی از آن است که آمریکا در سال‌های آینده سرنوشتی همچون انگلستان در خاورمیانه پیدا می‌کند و خواه ناخواه مجبور به ترک این منطقه خواهد بود.

64311

کد خبر 1437956

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =