علل نوسانات قیمت آهن در ماه های اخیر

نوسانات در بازار آهن به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد، برخی از آنها به دلیل مسائل داخلی و برخی از آنها به دلیل شرایط جهانی و رویدادهایی که در جهان اتفاق می‌افتد بوده و غیرقابل‌کنترل هستند. در ادامه این نوشته به مجموعه مسائلی که باعث افزایش قیمت آهن آلات می‌شوند، خواهیم پرداخت. در ادامه این نوشته با فولاد فیدار همراه باشید.

برای اطلاع از قیمت محصولات فولادی و خرید محصولات می‌توانید با کارشناسان فروش شرکت پترو فولاد فیدار با شماره ۰۲۱-۶۶۳۱۳۱۵۶ تماس بگیرید تا ضمن اطلاع از قیمت‌ها از مشاوره خرید نیز برخوردار شوید.

کاهش واردات و گرانی آهن

از مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت آهن آلات کاهش واردات است. کاهش واردات می‌تواند باعث شود فروشندگان آهن برای فروش محصولات خود احتیاط بیشتری به خرج دهند و تا در صورت خالی شدن انبارها برای پر کردن مجدد انبار و تأمین محصولات با مشکل مواجه نشوند، به همین دلیل میزان عرضه از تقاضا کمتر خواهد شد و محصولات با قیمت بالاتری به دست مصرف کنندگان خواهد رسید.

نوسانات نرخ ارز

افزایش نرخ ارز یکی از موضوعاتی است که در ماه‌های اخیر بسیار بر قیمت آهن آلات اثر گذار بوده است، نوسانات و تغییرات ناگهانی نرخ ارز می‌تواند باعث واردشدن شوک‌های متعددی به بازار شود و ثبات بازار را به هم بزند، همچنین به این دلیل که واردات مواد اولیه فولاد با نرخ ارز نیمایی محاسبه می‌شود نوسانات نرخ ارز اثر زیادی بر نرخ پایه آهن آلات و فولاد در بورس کالا خواهد داشت.

با توجه به افزایش نرخ ارز در هفته‌های اخیر شاهد افزایش قیمت محصولات فولادی هم بوده‌ایم. در صورتی که در آینده نرخ ارز کاهش پیدا کند شاهد تغییر و کاهش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت نبشی، ورق، لوله و پروفیل خواهیم بود.

 تحریم‌ها

پس از خروج آمریکا از برجام بازارهای آهن، فولاد، آلومینیوم، مس و سرب که ممکن است در برنامه هسته‌ای نقش داشته باشند، شامل تحریم شده‌اند به همین دلیل تأمین مواد اولیه برای شرکت‌های آهن و فولاد ایرانی مشکل‌تر شده است و همین موضوع باعث افزایش قیمت‌ها شده است.

همچنین علاوه بر تحریم‌ها یکی دیگر از دلایل کاهش صادرات، افزایش نرخ ارز است، همان‌طور که گفتیم این مورد می‌تواند بر تمام بخش‌های بازار اثر بگذارد. علاوه بر این بر بازارهای مرتبط و صنایعی مانند: خودروسازی، ساختمان سازی و... هم تأثیرات زیادی داشته باشد.

عرضه‌های غیرمنطقی در بازار بورس

در ماه اخیر افراد زیادی رو به سمت سرمایه گذاری در بازار بورس آورده‌اند و اقدام به خرید سهام شرکت‌های فعال در این صنعت کرده‌اند، همچنین با افزایش نرخ ارز و کاهش صادرات و ... واحدهای تولیدی نمی‌تواند قیمت تولیدات خود را ثابت نگه دارند و همین موضوع می‌تواند نوسانات زیادی در بازار بورس ایجاد کند و محدودیت‌هایی که با عرضه کالا در بازار بورس به وجود می‌آید باعث بروز مشکل در قیمت گذاری کالاها و درنهایت منجر به افزایش قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد و... می‌شود.

همچنین عرضه کالاها در بازار بورس باعث کاهش نقدینگی در واحدهای تولیدی می‌شود، و می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در میزان تولیدات واحدهای تولیدی خصوصاً واحدهای کوچک داشته باشد. و در نهایت با کاهش میزان تولیدات، میزان عرضه کالا از تقاضا کمتر می‌شود و درنتیجه باعث افزایش نرخ محصولات فولادی خواهد شد.

احتکار محصولات فولادی

همان‌طور که گفتیم در ماه‌های اخیر با توجه به افزایش نرخ ارز و عرضه‌های غیر منطقی در بازار بورس قیمت آهن آلات افزایش چشمگیری داشته است. به همین دلیل افراد زیادی به امید سود بیشتر اقدام به خرید کالاهایی از جمله محصولات فولادی و انبار یا احتکار آنها کرده‌اند، انبار کالاها باعث کاهش ناگهانی کالا در بازار شده و می‌تواند تأثیر شگرفی در افزایش قیمت پروفیل، ورق، لوله و... داشته باشد.

نیاز بازار

بخش اعظمی از تولیدات کارخانه‌های فولاد به طور مستقیم وارد کارخانه‌های تولید لوازم خانگی و خودرو می‌شود، هر چه تولیدات این صنایع افزایش پیدا کند در واقع میزان تقاضا در بازار افزایش پیدا می‌کند، به عنوان مثال هر ساله در فصل ساخت و ساز با توجه به افزایش نیاز بازار به مصالح ساختمانی از جمله: میلگرد، ناودانی، پروفیل و نبشی، قیمت این محصولات دستخوش تغییرات زیادی می‌شود.

عدم برنامه‌ریزی

ایران جز ده کشور برتر در زمینه تولید فولاد است، در صورتی که برنامه زیری و نظارت صحیحی بر این بازار انجام شود و با تشکیل اصناف و اتحادیه‌های مختلف تصمیمات و برنامه‌های مشخصی اخذ شود تأثیر بسیار زیادی بر کنترل قیمت‌ها خواهد داشت.

همچنین واحدهای تولیدی آهن و فولاد ایران از قدیمی‌ترین کارخانه‌های ایران هستند، که به طور مستقیم و غیر مستقیم بر ایجاد اشتغال، رفاه و آرامش جامعه نقش دارند. با برنامه ریزی‌های ملی، منطقه و حتی جهانی می‌توان بحران به وجود آمده را پشت سر گذاشت و بازار را کنترل کرد.

در صورتی که قصد خرید محصولات فولادی اعم از میلگرد، تیرآهن، لوله، ورق و انواع پروفیل را دارید، برای اطلاع از قیمت‌ها و خرید محصولات می‌توانید با کارشناسان شرکت پتروفولاد فیدار با شماره ۰۲۱-۶۶۳۱۳۱۵۶ تماس بگیرید و یا به وب‌سایت این شرکت به نشانی fooladfidar.com مراجعه نمایید.

۲۱۲۱

کد خبر 1438123