اتاق البرز حامی تشکل‌های اقتصادی بخش خصوصی

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز حمایت از توسعه کمی و کیفی تشکل‌های اقتصادی استان را یکی از اولویت‌های کاری خود می‌داند که در ماه‌های اخیر نیز، بارها مورد تاکید رییس، هیات رییسه و هیات نمایندگان اتاق قرار گرفته است.

به گزارش خبرآنلاین از البرز : برای بررسی ابعاد مختلف این برنامه، گفتگویی با «جعفر سلیمانی» عضو هیات نمایندگان و عضو سابق هیات رییسه اتاق البرز داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

«جعفر سلیمانی» با تاکید بر اهمیت تعیین هویت بخش خصوصی در جامعه امروز کشورمان اظهار کرد: اگر سهم بخش خصوصی در اقتصاد ایران به درستی تعیین شود در سایه این تصمیم مهم، فعالان بخش خصوصی می‌توانند با تکیه بر اعتمادسازی‌های ایجاد شده به حوزه‌های مختلف بهتر ورود کنند.

وی با اشاره به اینکه جامعه ما هنوز به درستی به این مساله که بخش خصوصی دارای هویت مستقل است، وقوف پیدا نکرده و باید نگرش‌ها در این مورد تغییر کند، افزود: اگر تغییر این رویکردها عملیاتی شود، به رونق کسب و کار دست می‌یابیم و شاهد ماندگاری حضور نخبگان و کارآفرینان نمونه در کشورمان خواهیم بود، اما اگر خلاف آن صورت گیرد نه تنها بخش خصوصی پیشرفتی نخواهد داشت، بلکه هر روز تحلیل می‌رود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تاثیر قوانین دست و پاگیر و غیرکارشناسانه بر پیشرفت کمی و کیفی انجمن‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی گفت: بخش مهمی از این موضوع به فرهنگ کار تیمی و نقش آن در شکل گیری تشکل‌ها و توجه به فعالان این حوزه باز می‌گردد که متاسفانه در جامعه ما مغفول مانده است.

وی با این توضیح که هنوز عزم جدی برای حمایت از بخش خصوصی در کشور پایه‌ریزی نشده است، گفت: تا زمانی که نگاه‌ها در جامعه به سمت باور بخش خصوصی پیش نرود، فعالان اقتصادی این حوزه به پویایی لازم دست نمی‌یابند.

عضو هیات مدیره انجمن تخصصی تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی استان البرز در بخش دیگری با اشاره به پیگیری‌های قانونی که حدود ۱۵ سال قبل به منظور تغییر برخی از قوانین دست و پاگیر به نفع تولیدکنندگان بتن کشور انجام شده است، گفت: بر اساس این اقدامات مصوبه قبلی هیات دولت مبنی بر اینکه تولید بتن آماده توسط واحدهای تولیدی تنها باید در مجموعه‌ای خارج از ۱۲۰ کیلومتری پایتخت صورت گیرد، لغو شد و چنین اقدامات سرنوشت‌سازی در دیگر صنایع از جمله پلاستیک، نساجی و قطعات خودرو نیز دنبال شده است.

وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه در سال‌های گذشته اتفاقات ارزنده‌ای در خصوص تشکل‌ها در اتاق البرز انجام شده است، افزود: هدف از انجام این اقدامات، سرشکن کردن بسیاری از هزینه‌ها برای انجمن‌های فعال بخش خصوصی بوده است تا بتوانند رشد کنند، همچنین در سایه این فعالیت‌ها، فرصت توسعه کمی و کیفی تشکل‌ها در اتاق البرز که مادر تمامی تشکل‌ها است، فراهم شد.

به گفته سلیمانی اگر بستر شکوفایی توانمندی‌های اقتصادی در قالب حوزه‌های مختلف از جمله صنعت، مجموعه‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها و یا شکل گیری نمایشگاه‌های دائمی به خوبی فراهم شود، به یقین این مهم به شکوفایی انجمن‌ها و تشکل‌های نوپا و توسعه اقتصادی هرچه بیشتر جامعه منجر می‌شود.

46

کد خبر 1438239

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =