شهر کرج در احاطه دیوارهای بتنی بدون در نظر گرفتن هویت مکانی و فرهنگی شهر

سخنگو و رئیس کمیسیون هنر و ارتباطات شورای اسلامی شهر کرج گفت: دیوارها و پنل‌های بتنی که در نصب آنها شتابی معنادار دیده می‌شود، بدون در نظر گرفتن هویت مکانی و فرهنگی مناطق نصب شده، کرج را احاطه کرده‌اند و به سیما و منظر شهری و ارکان هویت‌ساز شهر لطمه جدی زده‌اند.

به گزارش خبرآنلاین از البرز : «رحیم خستو» در شانزدهمین جلسه این کمیسیون که با حضور اعضاء کمیسیون، معاونین شهرسازی و معماری، فنی و عمرانی و روسای سازمانهای سیما و منظر و فرهنگی و ورزشی شهرداری کرج، مشاورین و اصحاب رسانه با موضوع «بررسی معضل دیوارهای بتنی سطح شهر» برگزار شد، اظهار داشت: حساسیت اعضای شورای شهر در خصوص دیوارها و پنل‌های بتنی از زمانی شروع شد که این دیوارها رو به افزایش و از حالت طبیعی خود خارج شدند؛ به‌ گونه‌ای که ارتباط  فضای بیرون و داخل را کاملاً احاطه و سازه‌های بتنی بدون در نظر گرفتن هویت مکانی و هویت شهری همه شهر را فراگرفتند.

وی با نمایش تصاویر تعدادی از این دیوارهای بی‌روح بتنی که سطح شهر را احاطه کرده‌اند، افزود: وقتی از شهر و شهرداری صحبت می‌کنیم آن قدر مقوله سیما و منظر مهم است که شهرداری سازمانی به نام سیما و منظر و معاونتی به نام معماری و شهرسازی دایرکرده است. بالطبع بایستی این سازه‌ها از نظر سیما و منظر و زیبایی شناختی در خور شهر و شهروندان باشند.

خستو با بیان اینکه بازنمایی فرهنگ اهمیت زیادی در هویت‌بخشی شهر دارد، تصریح کرد: ماهیت و کارکرد دیوارها بر همه مشخص است در گذشته معمولاً برای بنای دیوارهایی که توسط شهرداری‌ها و چه مالکین خصوصی احداث می‌شد، از دیوارهای آجری و نرده استفاده می‌شد که هم اصول زیباسازی را حفظ می‌کردند و هم از لحاظ امنیت مورد اهمیت بود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر کرج ضمن انتقاد از شتاب در نصب پنل‌های بتنی بیان کرد: شتاب در جانمایی دیوارهای بتنی به خصوص در مناطق مهم شهری سئوال برانگیز است البته جای تقدیر است که سرعت عمل این کار بالا بوده اما شتاب‌زده و بدون توجه به سیما و منظر شهری انجام شده است.

وی یادآور شد: البته در گذشته دیوارهای طویلی همچون دانشگاه آزاد یا باغ سیب کرج کشیده شده است که بحث هویت شهری و زیباشناختی شهر را رعایت کرده‌اند و به نوعی بازنمایی از فرهنگ و هویت شهر را به تصویر می‌کشند.

خستو گفت: هویت هر شهر را ویژگی‌ها و امتیازات آن شهر مشخص می‌سازند؛ اجزاء و عناصر سازنده شکل شهر، نحوه ترکیب آنها و عامل زمان، همگی دارای قابلیت تداعی معنا و ایجاد تصویر ذهنی، ایجاد حس مکان و هویت شهری را دارا هستند.

 رئیس کمیسیون هنر و ارتباطات شورای اسلامی شهر کرج یادآور شد: در ارتباط با جانمایی دیوارهای حائل باید با هماهنگی عوامل ذیربط و با مطالعه عناصر هویت ‌بخش شهری با ضرورت تبیین مفهوم ‌شناسانه هویت شهری، هویت مکانی و هویت فرهنگی شهر و بازشناخت روابط میان آنها حتماً لحاظ شود و در این راستا باید دیوارهایی نصب شود که تمام هویت‌ها را داشته باشند و امنیت را نیز تامین کنند.

46

کد خبر 1438462

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =