خباز: اصلاح طلبان ۲ کاندیدا معرفی کنند؛ یک رئیس جمهور یک معاون اول

محمدرضا خباز، عضو حزب اعتمادملی می‌گوید: اگر به دنبال موفقیت در انتخابات ۱۴۰۰ هستیم باید هرچه سریعتر یک کاندیدا به همراه برنامه اجرایی به مردم ارائه دهیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، به هر میزان که به انتخابات سال ۱۴۰۰ نزدیک می‌شویم شاهد تحرک بیشتری از اصلاح طلبان برای حضور جدی تر در عرصه رقابت هستیم. بیانیه اخیر آیت الله موسوی خوئینی‌ها و تحرک جدی انتخاباتی حزب کارگزاران سازندگی موید این موضوع است که اصلاح طلبان نیز برای فتح مجدد پاستور خیز برداشته‌اند. حتی برخی گمانه‌زنی ها حکایت از آن دارد که چهره‌های سیاسی شاخصی همچون اسحاق جهانگیری، محمدرضا عارف، محمدجواد ظریف، محسن هاشمی، سورنا ستاری و... شاید نیم نگاهی به جایگاه ریاست جمهوری داشته باشند.

>>>> در همین رابطه بیشتر بخوانید؛

یک کاندیدای جدید؛ سورپرایز اصولگرایان در انتخابات ۱۴۰۰؟

۴ کاندیدای زن احتمالی انتخابات ۱۴۰۰/ ریاست‌جمهوری زنان؛شاید وقتی دیگر؟

دیدارهای اخیر برخی از چهره‌های اصلاح طلب با شیخ مهدی کروبی شاید نشانه‌های اولیه ایجاد گشایش بیشتر برای اصلاح طلبان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده باشد. البته تغییرات قوانین انتخابات ریاست جمهوری که در دستورکار مجلس یازدهم قرار گرفته و همچنین نوع نگاه و شاید مصلحت اندیشی شورای نگهبان را نیز باید جزو عوامل تأثیرگذار در امکان حضور جدی اصلاح طلبان در عرصه انتخابات ۱۴۰۰ به شمار آورد.

محمدرضا خباز به عنوان یک سیاستمدار اصلاح طلب گشایش ایجاد شده برای برخی محصورین را قدمی مثبت می‌داند. او معتقد است زمان را نباید از دست داد و تا دیر نشده اجازه حضور چهره‌های شاخص اصلاح طلب در عرصه خدمت‌رسانی به مردم در انتخابات ۱۴۰۰ را صادر کرد.

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با هشدار به اصلاح طلبان نیز می‌گوید: دیگر زمانی برای فکر کردن باقی نمانده و اصلاح طلبان باید هرچه زودتر با محوریت سیدمحمد خاتمی یک کاندیدای اصلی و همچنین یک معاون اول را برای انتخابات ۱۴۰۰ به مردم معرفی کنند.

آنچه در ادامه از نظر می‌گذرانید گپ و گفت با محمدرضا خبار، عضو حزب اعتماد ملی، نماینده ادوار و استاندار سابق دولت روحانی است؛

***

* آقای خباز! به نظر می‌رسد بخشی از اردوگاه اصلاحات فعالیت خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ آغاز کرده است. آیا می‌توان امیدوار بود تحرک شکل گرفته به تمامی بخش‌های جریان اصلاحات تسری پیدا کند؟

اصلاح طلبان به عنوان یک مجموعه قوی و با سابقه که دغدغه پیروی از خط امام راحل (ره) را دارند نباید در سال ۱۴۰۰ به عنوان یک تماشاچی صرف در عرصه انتخابات حاضر باشند و بهتر است که به عنوان یک جریان تأثیرگذار سیاسی به ایفای نقش جدی بپردازند.

اصلاح طلبان زمان زیادی از دست دادند

بنده تصور می‌کنم زمان زیادی را اصلاح طلبان از دست داده‌اند و حالا که شخصیتی همانند آیت الله موسوی خوئینی‌ها همت کرده و اصلاح طلبان را برای ورود به عرصه فرا خوانده‌اند، باید سایر شخصیت‌ها و احزاب این جناح سیاسی نیز خود را برای ورود جدی به عرصه آماده کنند.

* از هم اکنون اسامی مختلفی همچون آقایان محمدجواد ظریف، اسحاق جهانگیری، سورنا ستاری، محسن هاشمی، علی مطهری و... به عنوان کاندیدای احتمالی اصلاح طلبان برای سال ۱۴۰۰ مطرح است. به نظر شما حضور این افراد تا چه حد جدی است و فکر می‌کنید کدامیک از اصلاح طلبان قدرت اجماع رأی را برای سال آینده داشته باشد؟

مطرح شدن این دست از اسامی تنها یک گمانه‌زنی است که بیشتر کارکرد رسانه‌ای دارد و شاید برای جریان اصلاحات آسیب زا نیز باشد. بنده معتقدم ابتدا باید اصلاح طلبان با انسجام گرد هم جمع شوند و در وهله نخست به تدوین یک مانیفست و برنامه اجرایی جهت ارائه به مردم همت گمارند و سپس شخصیتی را که قابلیت پیش برد سیاست‌ها و برنامه‌های ایشان را دارد به عنوان کاندیدای اصلی خود معرفی کنند.
 

به نظر می رسد بیانیه موسوی خوئینی ها در هماهنگی با آقای خاتمی نگارش شده است

* فکر می‌کنید کدام شخصیت و یا حتی نهاد سیاسی درون اصلاح طلبان باید به عنوان محور، این انسجام اولیه را ایجاد کند؟

تلاش‌های اخیر آیت الله موسوی خوئینی‌ها بسیار قابل ستایش است، در واقع تلاش‌های ایشان برای جریان اصلاحات و انقلاب اسلامی غیرقابل انکار است، اما بنده معتقدم تنها فردی که در جریان اصلاحات در شرایط کنونی قدرت ایجاد اجماع را دارد، شخص آقای سید محمد خاتمی است. البته تصور بنده این است که اطلاعیه اخیر آیت الله موسوی خوئینی‌ها طی هماهنگی با آقای خاتمی نگارش شده باشد. 

مجمع روحانیون با محوریت خاتمی، انسجام در جریان اصلاحات را دنبال کند

بنده تصور می‌کنم اعضای مجمع روحانیون مبارز می‌توانند با محوریت قرار دادن آقای خاتمی بخشی از جریان اصلاحات را جهت ایجاد انسجام در این جریان، گرد هم بیاورند. نباید فراموش کنیم آقای خاتمی علاوه بر اصلاح طلبان در میان مردم نیز دارای محبوبیت زیادی است، زیرا عملکرد مثبت دولت ایشان در حوزه‌های مختلف داخلی و خارجی و رفتار شخصی آقای خاتمی هنوز به عنوان یک نمونه یادآوری می‌شود.

* فکر می‌کنید در آستانه انتخابات سال ۱۴۰۰ بخش‌هایی از حاکمیت و البته شورای نگهبان دست به ایجاد برخی گشایش‌های سیاسی در قبال اصلاح طلبان بزند؟

بنده برداشته شدن برخی از محدودیت‌ها برای آقای کروبی را یک گام مثبت ارزیابی می‌کنم اما معتقدم که این اقدامات کافی نیست. متاسفانه در طی ۱۰ سال قبل با محصور شدن برخی از چهره‌های سیاسی، کشور از خدمات ایشان محروم شد و امیدوارم در آینده گشایش بیشتری در قبال اصلاح طلبان رخ دهد.

متاسفانه در کشور ما جرایم سیاسی را با جرم امنیتی یکی می‌کنند. جریان اصولگرا با همین بهانه افرادی همانند آقایان کروبی و موسوی و همچنین خانم رهنورد را به حاشیه رانده‌اند که امیدواریم تا زمان باقی است محدودیت‌های این سه نفر به صورت کامل برداشته شده تا ایشان نیز بتوانند در عرصه سیاسی کشور منشأ خدمت شوند.

در میان اصولگرایان هرکس زودتر از خواب بیدار شود انگیزه خدمت پیدا می‌کند

* در شرایطی که اصولگرایان با تعدد کاندیدای ریاست جمهوری مواجه هستند، فکر می‌کنید اصلاح طلبان بهتر نیست با کاندیدای واحد وارد عرصه شوند؟

در جناح مقابل (اصولگرایان) هر فردی زودتر از خواب بیدار شود انگیزه خدمت و کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری پیدا می‌کند. متاسفانه بخشی از مشکلات کشور بر گردن اصولگرایان است و جز درصد اندکی از ایشان، الباقی به خاطر حمایت از برخی افراد در به وجود آمدن خسارت‌های متعدد عذرخواهی نکرده‌اند.

اصلاح طلبان ۲ کاندیدا معرفی کنند؛ یک رئیس جمهور یک معاون اول

باید توجه کنیم فردی در قامت ریاست جمهوری قرار است پس از مقام معظم رهبری به عنوان شخص دوم کشور کارها به پیش ببرد، به همین دلیل نباید تعدد کاندیدا از یک جناح را حسن دانست، بلکه باید تنها افراد کارآمد وارد عرصه شوند. در جناح اصلاحات نیز بنده معتقدم از هم اکنون دونفر به عنوان شخصیت اصلی و البته معاون اول به مردم جهت انتخابات ۱۴۰۰ معرفی شوند.

* فکر می‌کنید اگر تعدد حضور کاندیداها در انتخابات ۱۴۰۰ رخ دهد، جریان انتخابات وارد مرحله دوم نیز شود؟

بنده پیش از پاسخگویی به این سوال امیدوارم مجلس قوانین مرتبط با انتخابات را به گونه‌ای تغییر دهد که در ایام ثبت نام هر فردی به خود اجازه ندهد تا ادعای کاندیداتوری برای جایگاه ریاست جمهوری کند. متاسفانه این موضوع موجب وهن شده است. باید فضای سیاسی کشور به گونه‌ای در امر انتخابات شکل بگیرد که افراد از دریچه احزاب خود را وارد عرصه رقابت کنند، زیرا در آن زمان دیگر افراد بدون تخصص نمی‌توانند برای ثبت نام مراجعه کنند.

در خصوص احتمال کشیده انتخابات سال ۱۴۰۰ به دور دوم نیز باید منتظر ماند و جریان مناظره‌های انتخاباتی و آرایش سیاسی جناح‌های مختلف را رصد کرد تا از آن طریق یک پیش بینی درست ارائه داد.

شورای نگهبان مجوز حضور زنان در انتخابات ۱۴۰۰ را صادر کند

* تا چه میزان موافق حضور بانوان در قامت کاندیداتوری انتخابات ۱۴۰۰ هستید؟

بنده معتقدم زنان فعال در عرصه‌های مختلف اجرایی کشور اگر برتری نسبت به مردان نداشته باشند، قطعا هیچ کاستی نسبت به ایشان ندارند. امیداورم شورای نگهبان مفهوم رجل سیاسی را به عنوان فرد سیاسی مورد بررسی قرار دهد و از طریق آن اجازه حضور زنان را نیز برای کاندیداتوری انتخابات ۱۴۰۰ صادر کند.

کشور ما پیش از این شاهد حضور یک وزیر خانم بود که ایشان عملکرد بسیار مثبتی از خود به جا گذاشتند و امروز نیز بسیاری از زنان در این کشور حضور دارند که به دلیل همین تفسیر غلط از عبارت «رجل سیاسی» پا به عرصه خدمت نمی‌گذارند.

زنانی داریم که لایق حضور در پاستور هستند

* آیا در میان بانوان فعال در عالم سیاست، فردی وجود دارد که قابلیت اداره قوه مجریه را داشته باشد؟

بنده به صورت مصداقی به هیچکدام از بانوان اشاره نمی‌کنم، اما با اطمینان می‌گویم که بانوان لایق پست ریاست جمهوری در کشور کم نیستند.

۲۷۲۱۹
 

کد خبر 1438725

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IN ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
  1 0
  شما و جناح رقیبتان هر کاری می خواهید بکنید . اما روی شرکت مردم در انتخابات حساب نکنید .
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
  0 0
  کاش چه آقای خباز و چه هر سیاستمداری در ایران قبل از هر سخنی به یک سوال ساده پاسخ بدهد:،،چرا و با چه امیدی مردم باید در انتخابات شرکت کنند ؟در این چند دهه با مشارکت در انتخابات کدام تغییر مثبت در زندگی مردم اتفاق افتاده است ؟! پس کاری به این نداشته باشید که داروخانه میخ دارد یا نه ،کارتان را بکنید
 • IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
  0 0
  همین مونده تو بیایی افاضات فضل کنی
 • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
  0 0
  از نظر من بهترین کاندیدا ها آقایان جهانگیری و زنگنه و ظریف و اردکانیان هستند چون می توانند کارهای ناتمام این دولت را تمام کنند و یک طرح جدید نمی ریزند و باعث هدررفت نیرو نمی شوند
 • IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
  0 0
  دلتون خوش بابا،اصلاح طلبان به تاریخ پیوستند.
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
  0 0
  فایده نداره مردم دیگه شرکت نمیکنند
 • محمد SG ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
  0 0
  سکوت چیز بدی نیستا
 • DE ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
  0 0
  تجربه انتخابات مجلس كافي نيست ؟ ملت كمتر ديگر مي روند راي بدهند
 • IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
  0 0
  نه داداش همون یکی راهم انتخاب نمیکنیم خودتان ببرید وبدوزید
 • ابلی IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
  0 0
  واقعا شما بازم برنامه اجرا نشده دارید که بخواهین ارائه کنید اخه مگه میشه آدم اینقدر اعتماد به نفس داشته باشه خودتون نمیبینید که چه به روز مردمی که صادقانه به شما رای دادند آوردید حالا تازه بازم برنامه
 • IR ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
  0 0
  با این هم دسته گل اقتصادی و سیاسی اصلاح طلبان نجومی باز هم این خباز دچار توهم شده
 • GB ۰۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
  0 0
  من رای نمیدهم چون همشون سروته یه کرباسن
 • IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
  0 0
  عجب اعتماد به نفسی . اولا اسحاق صلاحیت نداره و شاید تایید نشه حالا اگه تایید شد و احمدی نژاد هم تایید شد اسحاق جرات مناظره داره ؟؟؟؟؟؟
 • IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
  0 0
  خباز تلاش می‌کنه و امید داره در آینده پست و مقامی بگیره ولی حد و اندازه ایشون در حد یک بخشدار کوچیک.
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
  0 0
  ایشان فرموده اند بخشی از مشکلات گردن اصولگرایان می باشد ولی باید بدانید بیشتر مشکلات بر عهده اصلاح طلبان است
 • علی حیدری IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
  0 0
  اهالی فتنه خجالت نمی کشند ، حرف از کاندید می زنند ،
 • IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
  0 0
  اصلاح طلبان با حمایت از روحانی تیر خلاس به خودشان و هوادارانشان زدند
 • IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  0 0
  بجنبید برای ایران دست از تلاش برندارید آقای سید محمد خاتمی خودشون گزینه مناسبی هستند
 • IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  0 1
  فقط خاتمی
 • IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  0 0
  در میان اصولگرایان هرکس زودتر از خواب بیدار شود انگیزه خدمت پیدا می‌کند