راه‌اندازی آموزشکده مجازی برای درمانگران توانبخشی

اواخر سال قبل که موج اول کرونا آغاز شد، بسیاری از کسب و کارها مانند مراکز درمانی تعطیل شدند. در این دوره بیکاری اجباری، قدرت خاوری کاردرمانگر و مدیر کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی حامی به این فکر افتاد که رویای قدیمی خود یعنی دسترسی آسان و کم‌هزینه‌ درمانگران به آموزش علوم روز توانبخشی را تحقق بخشد.

به گزارش خبرآنلاین، اجرای این رویا نیازمند علم و تجربه کافی در زمینه فناوری اطلاعات و علوم رایانه‌ای و نیز دانش دیجیتال مارکتینگ بود که رامین محمدی کاردرمانگر و مدیر کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی رویش پرند نیز به او کمک کرد و کلید این استارت‌آپ در اسفند ماه ۹۸ زده شد. خاوری در این باره می‌گوید: درمانگرانی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند، به خصوص آنهایی که به شهرستان می‌روند و درگیر کار کلینیک می‌شوند، به علت مشغله زیاد و تعداد بالای مراجعین نیازمند به خدمات توانبخشی، زمان کافی و فراغت لازم برای به روزرسانی علمشان را ندارند. این مساله کیفیت خدمات ارائه شده به مراجعین را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. در نتیجه این مسئله می‌تواند آسیب‌های مالی و روانی جبران ناپذیری را برای توانخواهان خدمات توانبخشی و خانواده آنها در برداشته باشد. چون ممکن است در مسیر توانبخشی با توجه به وجود رویکردهای درمانی مختلف اختلاف نظر بین متخصصین باعث سردرگمی خانواده‌ها شود.این مسئله هم به نوبه خود باعث بی‌اعتمادی خانواده واز دست رفتن فرصت طلایی درمان توانبخشی می‌شود.

او ادامه می دهد: از طرفی کارگاه‌هایی هم که به صورت اجباری جهت کسب امتیاز بازآموزی برگزار می شوند تنها برای کسانی که نیاز به تمدید مجوز کلینیک هستند ضروری است. در نتیجه ممکن است همه درمانگرها در آنها شرکت نکنند. از همین رو وقتی اواخر سال ۹۸ کلینیک‌ها تعطیل شدند، تصمیم به برگزاری جلسات و سمینارهای علمی در رابطه با مسائل چالش‌برانگیز و مورد نیاز درمانگران گرفتیم و با دعوت از اساتید برجسته این سمینارهای مبتنی بر فضای وب(وبینار)، را برگزار کردیم که خوشبختانه به دلیل استقبال همکاران درمانگر و حمایت اساتید و پیشکسوتان توانبخشی انگیزه ما برای ادامه این راه تقویت شد.

 در ادامه با راه اندازی سایت تخصصی و نیز ثبت یک موسسه آموزشی با نام " موسسه حامی رویش دانش درمانگران " و با نام اختصاری" ایروا" (Iranian rehabilitation virtual academy) وارد مرحله تازه و جدی‌تر آموزش شدیم. این بار علاوه بر وبینارهای تک جلسه‌ای، دوره های چند جلسه‌ای در رابطه با مکاتب و تکنیک‌های درمانی و مفاهیم فلسفی و اصولی هر رشته برگزار شدند و تقویم آموزشی موسسه تا چند ماه آینده تنظیم شد.

خاوری جامعه هدف فعالیت آموزشی مجموعه ایروا را رشته های کاردرمانی، آسیب شناسی گفتار و زبان ( گفتاردرمانی) عنوان می کند اما  قرار است در آینده نزدیک وبینارهایی هم برای سایر گروه‌های توانبخشی مانند فیزیوتراپی،  شنوایی‌شناسی ، بینایی‌سنجی و ارتوپدی‌فنی برگزار شود.

در حال حاضر این مجموعه با کمک دانشکده توانبخشی تهران مشغول برگزاری دوره‌های بازآموزی همکاران درمانگر توانبخشی سراسر کشور است.

همچنین ارائه آموزش‌های کاربردی و مفید در قالب دوره‌های مجازی به جامعه توانخواهان و خانواده ایشان، در جهت افزایش آگاهی خانواده‌ها از نقش پررنگ آنها در درمان توانبخشی و نیز بهبود سبک زندگی مراجعان نیز از اهداف آتی این موسسه می‌باشد که هم اکنون در دست اقدام است.

45231

کد خبر 1438761

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =