روسیه: آمریکا نتوانست تحریم‌ها علیه ایران را احیا کند

فارس نوشت: «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت را در ماه اکتبر (ماه جاری) برعهده دارد، اعلام کرد سازوکار اسنپ‌بک علیه ایران برخلاف ادعای آمریکا فعال نشده است.

به گزارش خبرگزاری «شینهوا»، وی در این خصوص به خبرنگاران گفت: در ارتباط با اسنپ‌بک فکر می‌کنم همه چیز واضح است. اسنپ‌بک (بازگشت تحریم‌های سازمان ملل) اتفاق نیفتاده است. 

نماینده روسیه افزود: شورای امنیت در این خصوص به صراحت صحبت کرد. تقریباً همه اعضای شورا در ماه اوت نامه‌هایی برای رئیس شورای امنیت ارسال کردند و در آن گفتند موضعشان با ایالات متحده یکی نیست و معتقدند قطعنامه ۲۲۳۱ که توافق هسته‌ای ایران را تایید می‌کند، دست‌نخورده باقی می‌ماند. 

نبنزیا در ادامه گفت: موضع اعضای شورا در ادامه دوره ریاست اندونزی بر شورای امنیت تا پایان اوت تایید شد و بعد ریاست نیجریه (بر شورای امنیت هم) آن را تایید کرد. همان کشورها مجدداً موضع خود را تایید کردند و نامه‌هایی را به رئیس شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل فرستادند و اعلام کردند از نظر آن‌ها اسنپ‌بک آرزوی ایالات متحده است.

وی تاکید کرد: بنابراین ما در وضعیتی هستیم که خبری از اسنپ‌بک (بازگشت سریع تحریم‌ها) نیست و قطعنامه ۲۲۳۱ به طور کامل در حال اجراست. می‌دانم که خود آمریکا هم این را می‌داند و آن‌ها از این وضعیت برای ادامه تحریم‌های یکجانبه خود علیه ایران و ادامه فشار حداکثری علیه این کشور استفاده می‌کنند.

وزارت خارجه آمریکا بامداد یکشنبه (۳۰ شهریور ماه) ادعا کرد تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران، از جمله محدودیت تسلیحاتی احیا شدند. «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای ادعا کرد: «امروز، آمریکا از بازگشت عملاَ تمام تحریم‌های سازمان ملل بر ایران که پیشتر لغو شده بودند، استقبال می‌کند.»

این ادعای آمریکا مبنی بر اجرایی شدن مکانیسم موسوم به «اسنپ‌بک» و بازگشت تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران با واکنش مقام‌های مختلف جهانی مواجه و از سوی آن‌ها رد شد. 

اعضای اصلی شورای امنیت از جمله روسیه و چین و کشورهای اروپایی عضو برجام این ادعا را رد کرده و بر ادامه تعهد خود بر قطعنامه ۲۲۳۱ که به موجب آن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران رفع شدند، تاکید دارند.

311311

کد خبر 1438819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =