اگر حال ترامپ وخیم شود،چه خواهد شد؟

ترامپ در بستر بیماری کروناست و کاخ سفید مایل نیست تا اطلاعات شفافی در مورد وضعیت سلامتی رئیس جمهور آمریکا به بیرون درز کند. این وضعیت نگرانی هایی را به وجود آورده که اگر ترامپ به کاخ سفید بر نگردد، چه خواهد شد؟

مهسا مژدهی: حال ترامپ خوش نیست و معلوم نیست که بتواند از کرونا جان سالم به در ببرد یا نه؟

سیانان و گاردین وضعیت بیماری را برای مردی هفتاد و چهارساله که از اضافه وزن هم رنج می برد، خطرناک توصیف کرده اند. اما پزشکان در بیمارستان سعی دارند با هر ترفندی که شده رئیس جمهور را سر پا نگه دارند. او حالا چوب بی احتیاطی های خود و اطرافیانش را می خورد و هشتگی در توئیتر مورد توجه قرار گرفته که در آن تصاویری از یک نشست صمیمانه در کاخ سفید نشان داده میشود  و مهمانان بدون ترس از کرونا یک دیگر را در آغوش می کشند و ماسکی هم بر صورت ندارند. 

آسوشیتدپرس نوشته که حتی پیش از آنکه ترامپ راهی بیمارستان نظامی شود، در کاخ سفید به او اکسیژن داده شده است. یک منبع نزدیک به ترامپ هم گفته حال او خیلی نگران کننده بوده و روزهای پیش رو برایش بسیار تعیین کننده است.

ترامپ درست در زمانی تست کرونایش مثبت از آب در آمد و راهی بیمارستان شد که سعی داشت فعالیت های انتخاباتی اش را گسترش دهد. در حالی که کمتر از یک ماه به انتخابات مانده او در بهترین حالت باید دو هفته را در قرنطینه بگذراند و نخواهد توانست به فعالیت های انتخاباتی اش ادامه دهد. اما رقیب، هنوز سرپاست و از دوستان دور و نزدیکی چون اوباما و سندرز هم کمک گرفته تا پیروز انتخابات شود. انتظار می رفت که ترامپ از فضای مجازی نهایت استفاده را برای تبلیغات خود بکند اما در شرایط فعلی که به نظر می رسد او حال چندان خوبی ندارد، مشخص نیست که چقدر بتواند در تبلیغات خود در این فضا موفق عمل کند.

بر اساس قانون اساسی آمریکا وظایف ریاست جمهوری هیچ گاه زمین نمی ماند و بلافاصله وقتی به هر دلیل رئیس جمهور نتواند به فعالیتش ادامه دهد، معاون او بر سر کار خواهد آمد و اداره امور را به دست خواهد گرفت. در مورد ترامپ حالا که پنس، یار غار و معاون اولش کرونا ندارد، ممکن است بار مسئولیت دولت به دوش او بیفتد. به نظر نمی رسد که جمهوری خواهان به این زودی قبول کنند که وضعیت ترامپ می تواند خطرناک باشد. آنها وقتی زمزمه هایی در مورد سپردن بار قدرت به پنس در این دو هفته مطرح شد، گفتند که رئیس جمهور از طریق اینترنت امور را کنترل خواهد کرد. اما در صورتی که اوضاع بدتر شود، جمهوری خواهان نمی توانند حال ترامپ را از رسانه ها پنهان کنند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، دموکرات ها فرصت خوبی پیدا خواهند کرد تا به ترامپ و ترامپیست ها  بابت جدی نگرفتن کرونا سرکوفت بزنند.

در وضعیت فعلی سوالات زیادی در مورد روند انتخابات در آمریکا مطرح می شود. اما در راس این سوالات این است که آیا انتخابات امکان به تعویق افتادن را دارد؟ به نظر می رسد که در قانون اساسی ایالات متحده چیزی به نام عقب انداختن تاریخ حضور رئیس جمهور در کاخ سفید پیشبینی نشده. حتی زمانی که ترامپ مایل بود به دلیل انتخابات پستی، بحث تغییر تاریخ رای گیری را باز کند از هر سمت و سویی در آمریکا صدای اعتراضات بلند شد که به او می گفتند چنین چیزی در ایالات متحده غیر ممکن است. 

در خبرآنلاین با دکتر علی بیگدلی، کارشناس مسائل آمریکا در مورد وضعیت انتخابات ایالات متحده گفتگویی داشته ایم که در ادامه مشروح را می خوانیم:

کاخ سفید اصرار دارد که بگوید بیماری ترامپ، کرونای خفیف است و حتی در عملکرد او خللی وارد نخواهد شد. از سوی دیگر خود ترامپ هم در توئیت هایش نوشته که حالش بهتر است. اما خبرها از برخی منابع به بیرون درز کرده که اوضاع آنقدرها هم خوب نیست. اگر بیماری ترامپ جدی شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

قانون در ایالات متحده پیشبینی کاملی در مورد این وضعیت دارد. در ماده ۲۵ ضمیمه قانون اساسی که به سال ۱۹۶۷ به تصویب رسید، آمده که اگر حادثه ای رخ دهد که رئیس جمهور نتواند وظایف خود را انجام دهد، معاون اول او انتخاب خواهد شد و تا انتخابات بعدی، به کار خود ادامه خواهد شد. اگر معاون اول نباشد این وظیفه بر عهده رئیس مجلس نمایندگان است و اگر او هم نباشد به وزیرخارجه و وزیردفاع و... می رسد. یعنی قانون در مورد اینکه اگر مشکلی برای رئیس جمهور پیش آمد، چه روندی طی شود، بسیار شفاف است و بحثی در مورد این نیست.

ترامپ پیش از این هم اصرار داشت که انتخابات به تعویق بیفتد اما حتی خود جمهوری خواهان هم با این موضوع مخالفت کردند و آب پاکی را بر روی دستش ریختند. اما حالا وضعیت فرق کرده است. هم آمریکا در گیر همه گیری است و هم خود ترامپ در بهترین حالت دو هفته آینده را در خانه قرنطینه خواهد بود. حتی به خاطر لاپوشانی که در مورد وضعیت سلامتی ترامپ در حال صورت گرفتن است برخی می گویند اوضاع ممکن است وخیم باشد. آیا امکان تعویق در رای گیری آمریکا وجود دارد؟

در آمریکا هر اتفاقی هم که بیفتد انتخابات در آن تاریخ مشخص شده انجام خواهد گرفت. از سال 1845 تا امروز همین روند وجود داشته و تغییر هم نخواهد کرد. ممکن است اگر ترامپ نتواند از پس کرونا بر بیاید، جمهوری خواهان به سراغ یک کاندیدای دیگر بروند و او را معرفی کنند. رئیس جمهور در هر حال باید در روز 20 ژانویه در کاخ سفید باشد و فاصله نوامبر تا ژانویه هم زمانی است که آنها به مسائل و شکایت های احتمالی رسیدگی کنند. پس هر اتفاقی که برای ترامپ بیفتد در انتخابات خللی وارد نمی شود. اگر او بتواند برگردد در مناظره سوم شرکت خواهد کرد اما به هر حال دومین مناظره را که کمتر از دو هفته دیگر قرار بود برگزار شود را از دست داده است.

اگر ترامپ نتواند دیگر به انتخابات بپیوندد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این موضوع می تواند به ضرر جمهوری خواهان تمام شود؟

اگر ترامپ نتواند در انتخابات شرکت کند یا از دنیا رفته باشد قانون این اجازه را می دهد که حزب جمهوری خواه به جای او یک نفر دیگر را انتخاب کندسبد رای جمهوری خواهان ثابت است و آنها اغلب با ترامپ علایق یکسانی دارند. در نهایت هم هر کسی از سوی حزب جمهوری خواه معرفی شود، برای آنها مطلوب است و رای خود را به نام او به صندوق خواهند انداخت. اما بحث بر سر رای های خاکستری است که حالا بایدن این فرصت را دارد تا این آراء را به سمت دموکرات ها ببرد. 

به هر حال اگر قرار باشد یک نفر دیگر به جای ترامپ معرفی شود، این برای جمهوری خواهان یک شکست محسوب می شود و امکان اینکه انتخابات را به راحتی ببازند وجود دارد چون آنها کاندیدای جایگزین دیگری که در حال حاضر بتواند نظر مردم را به خود جلب کند، در چنته ندارند و در صورتی که اتفاقی برای ترامپ بیفتد، حتما به مشکل می خورند. البته امکانش هست که کمپین ها با شرکت پنس راه بیفتند، اما توانایی های ترامپ و معاونش با یکدیگر متفاوتند.

برخی ناظران می گویند بیماری ترامپ باعث شد تا رای برخی از ایالات مهمی که اغلب میزان ارای شناور در آنها بالاست، از دست برود. چقدر این موضوع واقعیت دارد؟

از میان ایالت های آمریکا مثلا کالیفرنیا دارای بیشترین میزان جمعیت است و به نسبت هر 100 تا 150هزار نفر از ایالات یک کارت الکترال وجود دارد که بسیار موثر است. در واقع در انتخاب مریکا، وضعیت نهایی را همین آرای الکترال تعیین می کنند و ما دیدیم که هیلاری کلینتون از همین ناحیه ضربه خورد. هر کاندیدایی که 270 کارت در اختیار داشته باشد برنده انتخابات آمریکاست، حتی اگر آرای او بیشتر از رقیبش باشند. بیشتر اوقات هر ایالتی به صورت سنتی طرفدار یکی از دو حزب است. اما گاهی این آرا عوض می شوند و در برخی از ایالات وضعیت غیرقابل پیشبینی تر است. برای همین مثلا اگر ترامپ فرصت سفر به آنها را داشت، می توانست رای بیشتری را به دست بیاورد.

عواقب وضعیت پیش آمده در انتخابات آمریکا چگونه خواهد بود؟

اگر ترامپ نتواند به سرکار خود برگردد و یا این دو هفته را در بستر بیماری و بیمارستان بگذراند، به شکلی که امکان کار کردن و اداره امور را نداشته باشد، پنس برای در دست گرفتن امور تا زمان انتخابات، آماده خواهد شد. البته در قانون اساسی در مورد بیماری موضوعی ذکر نشده، اما آمده که در صورت ترور یا ناتوان شدن رئیس جمهور چه اتفاقاتی باید بیفتد و موضوع ترامپ هم در همین دسته بندی می گنجد. ترامپ و جمهوری خواهان در حال حاضر باید نگران رای های خاکستری خود باشند و حتما حزب همین حالا هم در حال بررسی این موضوع است که چه کسی را می تواند به عنوان کاندیدای جانشین(در صورتی که ترامپ به کاخ سفید بر نگردد) انتخاب کند. اما هر اتفاقی که بیفتد تاریخ انتخابات تغییر نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

پیام توئیتری ترامپ از بیمارستان

پنس به جای ترامپ در کمپین انتخاباتی شرکت می کند

وضعیت ترامپ خطرناک شد

312 310

کد خبر 1439433

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 9
 • گمنام IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  77 28
  انشا الله هر چه سریعتر خوب میشه و ... :) زنده باشه همیشه
  • سلام IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
   15 21
   گمنامی از فیک های مجاهدین!
  • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
   0 0
   من برای سلامتی اش نظر کردم
  • علی IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
   0 0
   به غیر ازضرر هیچ نفعی نداره بره جهنم بهتره
  • جواب به سلام GB ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
   0 0
   یعنی شماها جالب هستید. بعدش گمنام داخل ایران هست از پرچمش معلومه ، یعنی داخل هم مجاهد داریم !!؟ بعدش تا یکی با شماها هم نظر نیست انگ میزنید ضدانقلاب ، مجاهد ، امریکایی ، اسراییلی ووو ، واقعا تفکرات خنده داری دارید .
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  26 33
  کذونای ترامپ فقط یک نمایش انتخاباتی....
  • DE ۰۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
   0 0
   برعکس ایران دروغی تظاهری چیزی باشه رسانه هاشون دهنشون چه ترامپ باشه چه هر شخص دیگه ای رو سرویس می کنن!!! خیلی خیلی بیشتر از ایران ترامپ زیر نظر رسانه ها هست و اگه کوچکترین احتمالی باشه برای اینکه ترامپ بازی انجام بده مطمئن باش تا الان کل رسانه ها بهش پرداخته بودن مخصوصا سمت دموکرات ها که دنبال پایین کشیدن ترامپ هستن! امثال این تفکری که دارید داستان اون الاغ و ملانصرالدین و خانمش هست! تو هر شرایطی بهتون یه جواب از اماده بهتون دادن! اگه ترامپ تو جمعیت بیاد میگی کار امریکا بوده کرونا ببین بدون هیچ ترسی میاد تو جمعیت! کرونا بگیره میگید این بازی و ادا هست! به این فکر کردید که چه افرادی با این منطق شما از بین میرن؟! یه کم عقلتون رو به کار بندازید و از خودتون یه تحلیل بدید بیرون و نه اینکه حرف های یه مشت نون به نرخ روز خور امروزی و عرزشی رو تکرار کنید.
 • IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  33 0
  صحبت هایی که راجع به اوضاع وخیم بیماری ترامپ گفته میشه همش شایعه ست و بیشتر از شبکه هایی مثل CNN و ... که نزدیک به دمکرات هاست پخش میشه تا یک تبلیغات منفی به صورت بسیار وسیع علیه ترامپ باشه و این اخبار در کشورهای دیگه ای که خواهان رفتن ترامپ از کاخ سفید است منتشر میشه.بنظر من ترامپ اصلا به کرونا مبتلا نشده و درصدد انجام یکسری کارها در پشت پرده است و با شرایطی که در نظرسنجی ها داشت داره این کار رو انجام داده.به طور مثال ممکنه دارویی برای کرونا ساخته شده و تست هاش انجام شده و الان ترامپ بعنوان رئیس جمهور امریکا و کسی که مبتلا به کروناست میگه من حاضرم دارو روی من تست بشه و به قهرمان امریکا تبدیل شه... البته این یه فرضیه ست
  • نکته سنج IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
   0 0
   انشاالله یا بمیره یا که فلج بشه تا شما و دیگرانی که براش دعای سلامتی میکنید به بیمار ایشان دچار بشید و از توهم هم در بیاین
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  26 1
  متخصص سرکار گذاشتنه
 • احسان IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  62 21
  اللهم اشف کل مریض. انشالله که دونالد عزیز زودتر و پرقدرتر به صحنه برمیگرده. و اگر هم یک درصد این اتفاق نیفته، مایک پنس و سایر بزرگان جمهوری خواه هستند و اجازه نمیدن کار به دست دموکراتهای انگل بیفته...
  • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
   3 1
   دمكراتها يك عمر رشوه گرفتن و سر پوش كذاشتند بر تمام جنايت ها دمكراتها فقط رشوه ميگيرند و مسايل را وارونه جلوه ميدن با چند نشريه و رسانه كه دارن
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  12 62
  مطمئن باشید اون هایی که آرزوی سلامتی ترامپ رو میکنند جز اون 23 میلیون نفری نیستند که در تشییع جنازه پیکر مطهر سردار سلیملنی به خیابون ها آمدند.... این ها فیک های مجاهدین خلق هستند که با جملات عجیب و غریب سعی در به هم زدن اتحاد مردم در دشمنی با ترامپ هستند.
  • فرید IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
   0 0
   آقا جان 23 ملیون دیگه خیلی اغراق.شاید در حد سه تا چهار میلیون بیشتر به واقعیت نزدیک باشه .اما چیز که بیشتر این مردم رو عصبی کرده بلاتکلیفی 40 ساله هست که روز به روز هم وضعیت بدتر و بدتر میشه.بزارید ترامپ بیاد .یا جنگ تمام عیار و مشخص شدن عیار قدرت نظامی ایران یا سازش درست حسابی با غرب..فکر اینم که چینیها به داد این اقتصاد و مردم ایران برسن از ذهن خودتون خارج کنید. ارتباط یکجانبه با شرق مثالش میشه کره شمالی .پس بیایید احمق نباشیم و با دنیا صلح کنیم.
 • آرش IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  15 7
  حرف هاتون آدم رو ياد استقلاليا ميندازه
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  10 42
  حرصم گرفته بود از اون مقامات سیاسی امریکا که می گفتن آرزوی مرگ برای رییس جمهور امریکا نکنید. البته ما آرزوی مرگ برای هیچکسی نداریم اما همین رییس جمهور امریکا مسئول فقیر شدن مردم ایران و کشته شدن بچه های فلسطین و یمن است و هیچکسی به ایشان نگفت آرزوی مرگ برای مردمی نکن که می خوان کشور مستقل داشته باشند و یا اصولاً کشور داشته باشند و خودشان برای زندگی خودشان تصمیم بگیرند. انگار در حقوق بشر امریکایی بعضی آدم ها از بعضی دیگر آدم ترند و خونشان رنگین تر
 • فرید IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  46 5
  قطعا خوب میشه خیلی دلتون صابون نزنین
  • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
   0 0
   از قدیم گفتن ظالم سالم
 • دادخواه IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  40 6
  مايك پنس ميشود رئيس جمهود اهل حمله نظامي ار ترامپ خطر ناك تر و كساني كه ميخواهند بايدن بياد سركار ارزوي انها را به باد می دهد
 • IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  0 0
  دشمن دوستی و شیدایی برای دشمن غدار سرتاپامسلح بزرگترین مرضی است که یک ملت را مثل موریانه از پا درخواهد آورد ... این آرزو برای شفای مرض ترامپ فکر کنم به عاقبت خوبی برسند .
 • IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  0 0
  درود بر آمریکا زنده باد ترامپ
 • US ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  0 0
  آرزوی شفا و پیروزی در انتخابات
 • مهدی US ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  0 0
  انشا الله که ترامپ بمیره 80 میلیون ایرانی یه نفس راحت بکشن