نخستین باشگاه سالمندان کشور در شیراز راه‌اندازی شد

نخستین باشگاه روزانه سالمندان کشور در شیراز با هدف برطرف کردن نیازهای روانی و حفظ سلامت جسمانی سالمندان با حمایت بهزیستی استان فارس راه‌اندازی شد.

به گزارش خبرآنلاین از شیراز : در قرن اخیر با  پیشرفت وضعیت بهداشت و سلامت، شاخص امید به زندگی در اغلب جوامع افزایش یافته و در کشور ما از رقمی کمتر از ۵۳ سال به رقمی بیش از ۷۵ سال رسیده است؛ این امر منجر به افزایش نسبت جمعیت سالخورده در کشور می‌شود. 

کارشناسان بر این باورند که در حوزه سلامت جسمی و روانشناختی سالمندی جمعیت زمینه‌ساز افزایش بیماری‌های مزمن می‌شود که این موضوع اهمیت مراقبت‌های بهداشتی و درمانی در این گروه سنی و آموزش سبک زندگی سالم برای تجربه سالمندی سالم را بیش از گذشته نشان می‌دهد.

تجربه یک سالمندی سالم، حفظ سلامت، به تعویق انداختن وابستگی و ناتوانی، برخورداری از سلامت روان و حفظ نشاط و سرزندگی سالمندان و مشارکت آنان در جامعه از جمله مواردی است که باید مورد توجه متولیان امر باشد.

پارک سلامت روان در شیراز یکی از مراکزی است که هم برای انسان‌های آسیب‌دیده و هم برای افرادی که ممکن است در معرض آسیب باشند با آموزش مهارت‌های زندگی و نیز تلاش برای رساندن اشخاص به استقلال و خوداتکایی فعالیت می‌کند.

یکی از وجوه این پارک راه‌اندازی باشگاه روزانه سالمندان است که نخستین باشگاه سالمندان در کشور نیز محسوب می‌شود. بهمن حاجات‌نیا مدیرعامل پارک سلامت روان شیراز به خدماتی که در این باشگاه به سالمندان ارائه می‌شود، اشاره کرد.

به گفته وی این نخستین باشگاه روزانه سالمندان کشور است که در شیراز رخ داده و در این باشگاه روزانه ۱۲ ساعت خدمات به سالمندان ارائه می‌شود تا آنها بتوانند در محیطی شاد از امکانات رفاهی، هم ورزشی و فرهنگی و روانشناسی بهره‌مند شوند.

محمدصادق کشفی‌نژاد مدیرکل بهزیستی استان فارس نیز به موضوع سالمندی پرداخت و اعلام کرد که بی‌توجهی به تغییر هرم سنی جمعیت در سال‌های آینده جامعه را دچار مشکلات عدیده‌ای می‌کند.

به اعتقاد وی افتتاح باشگاه سالمندی برای رفع نیازهای روانی و حفظ سلامت جسمانی سالمندان مهم و حیاتی است و باید در تمام حوزه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری درباره سالمندی اقداماتی جدی انجام شود. 

وی با بیان اینکه "هم‌اکنون از برنامه عقب هستیم"، می‌گوید: پیش از آن که با بحران سالمندی روبه‌رو شویم باید زیرساخت‌های لازم را در جامعه فراهم کنیم.

مدیرکل بهزیستی فارس نیز با اشاره به اینکه پارک سلامت روان زیر نظر و تحت حمایت بهزیستی استان است، اعلام کرد که فعالیت‌های این‌چنینی می‌تواند زمینه‌ساز حل مشکلاتی باشد که در آینده در حوزه روان یا سالمندی رخ می‌دهد.

حمید گودرزی معاون توانبخشی بهزیستی استان فارس نیز آماری از سالمندان استان فارس اعلام کرد. به گفته وی ۴۶۰هزار نفر آمار کل سالمندان استان فارس است که از این تعداد ۵۵هزار نفر تحت پوشش بهزیستی و بالغ بر ۶۰۰ نفر در مراکز شبانه‌روزی بهزیستی ساکن هستند.

بر اساس گفته‌های معاون توانبخشی بهزیستی استان فارس مراکزی نیز با عنوان بنیاد فرزانگان و کانون‌های جهاندیدگان در اکثر شهرهای استان فعال است که به ارائه خدمات به سالمندان می‌پردازد.

46

کد خبر 1440112

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =