باکو: تا زمان خروج نیروهای ارمنستان به مبارزه ادامه می‌دهیم

ایرنا نوشت:"جیهون بایرام اف" وزیر خارجه جمهوری آذربایجان با اشاره به درگیری های نیروهای این کشور و ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره باغ گفت: نیروهای ارمنستان باید از سرزمین های اشغال شده جمهوری آذربایجان خارج شوند و این یک خط قرمز برای کشورمان است و به مبارزه در این زمینه تا تحقق این مهم ادامه خواهیم داد.

بایرام اف عصر سه شنبه در نشست خبری مشترک با "مولود چاوش اوغلو" وزیر امور خارجه ترکیه در باکو افزود: با وجود این که از سال ۱۹۹۴ میلادی شاهد موضع غیرسازنده ارمنستان در مذاکرات حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ بودیم ولی از سال ۲۰۱۸ میلادی از سوی مقامهای سیاسی و نظامی جدید این کشور لطمه جدی به این مذاکرات وارد شد.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با اشاره به درگیری های فعلی نیروهای این کشور و ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره باغ گفت: نیروهای ارمنستان باید از سرزمین های اشغال شده جمهوری آذربایجان خارج شوند و مبارزه خود را در این زمینه تا تحقق این مهم ادامه خواهیم داد.

بایرام اف در بخشی از سخنان خود با اشاره به این که جمهوری آذربایجان علاقمند به برقراری صلح در منطقه است، گفت: جمهوری آذربایجان به غیر از ارمنستان با همه کشورهای منطقه همکاری های تنگاتنگ دارد و با این کشورها طرح های بزرگ منطقه ای را اجرا می کند.

چاوش اوغلو نیز در این نشست با تاکید بر این که آتش بس مساله قره باغ مشکل منطقه قفقاز جنوبی را  حل نمی کند ، گفت : مجامع بین المللی باید از ارمنستان بخواهند نیروهای خود را از سرزمین های جمهوری آذربایجان خارج کند.

  وی همچنین با انتقاد از موضع گیری میانجیگران بین المللی گفت: روسای گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ نباید موضع یکسان نسبت به ارمنستان که ۲۰ درصد از سرزمین های جمهوری اذربایجان را تحت اشغال قرار داده و جمهوری آذربایجان که سرزمین های آن تحت اشغال نیروهای ارمنی است ، داشته باشند.

وزیر خارجه ترکیه که امروز در راس هیاتی وارد باکو شده با الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان نیز دیدار کرد و هدف از این سفر خود را نمایش همبستگی ترکیه با جمهوری آذربایجان عنوان کرد.

بامداد ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سرگرفته شد.

پس از درگیری‌های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیر) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش‌بینی کرده بود.

در سال ۱۹۹۴ میلادی، به دنبال درگیری های چهارساله نظامی دو کشور، برخی دولت های اروپایی و منطقه برای پایان دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و سرانجام با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه‌ای نداشته است.

311311
کد خبر 1440593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
  2 0
  درطول تاریخ بالاخره هرجنگی که قربانیان اصلی آن مردمان بیگناه هستند بر پایه باورهای بظاهر درست! شکل میگیره. اگه بخواهیم سازمان نه چندان ملل !! رافصل الخطاب قراردهیم باید به خیلی ازمواردی که صددرصد خیلی ازکشورها ازجمله ایران با آن موافق نیستند هم گردن نهیم،اگر بخواهیم به تاریخ مراجعه کنیم بیشتردراین مورد سردرگم میشیم بالاخره هرکسی صد البته ایران خود را مالک اولیه آن میداند،دراین وسط هم مثل همیشه تا ابد! کشورهافقط به منافع خودشان درحال وآینده توجه میکنند وقضاوت نزدیک به حقیقت را تنها دوکشور درگیر درسایه عقلانیت ومنطق وانسانیت و... البته بدورازتعصب میتوانند بدست آورند
  • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
   0 0
   ؟!
 • پارسا IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۷
  0 3
  آخر عاقبت دوستی با ترکیه را در آینده نزدیک خواهید دید ،همان کاری را با آذربایجان خواهد کرد که با عربستان کرد شاید هم بدتر
  • IR ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
   1 0
   فعلا همین ترکیه طرف حق ایستاده بدون اینکه زیر و رو بکشه شما بفکر خودت باش