معین: ارتباط کودکان با خانواده‌ها در دوران کرونا پررنگ‌تر شد/ 10درصد مبتلایان به کرونا بچه ها هستند

ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان خبر داد: دکتر مصطفی معین در گفت‌وگوی زنده با محمدصادق لواسانی در صفحه رسمی جشنواره، گفت متاسفانه با اینکه ۱۰ درصد از مبتلایان به بیماری کرونا کودکان هستند ولی آسیب‌پذیری آنها از هر گروه سنی بیشتر است، چون کودکان از هر نظری در رشد و نمو هستند؛ممکن است این شرایط ناگوار را تحلیل کنند و اضطراب خانواده را درک کنند.

وزیر سابق علوم و پزشک متخصص کودکان  با تاکید بر اینکه در سی‌وسومین دوره این جشنواره روی کودکان سرمایه‌گذاری درستی شده است، توضیح داد: وجه مشترک بین هنرمندان وپزشکان این است که هر دو هنر ارتباط با مخاطب خود را دارند. پدیده کودک، پدیده ناشناخته‌ای است. حقوق این نسل به تازگی در مجامع علمی مورد بحث قرار گرفته و به همین دلیل از کودک غفلت می‌شود. کودکان در مرز آسیب‌پذیری بسیاری قرار دارند این نسل قدرت اطرافشان را در شرایط فاجعه بار کرونا ندارند، در اینجا نقش پدر و مادر، خانواده و صدا و سیما متعهد پررنگ می‌شود؛ همه باید کمک کنند تا کودکان آسیب کمتری ببینند.

دکتر معین با تاکید برای اینکه وضعیت کودکان در یک جامعه آیینه تمام نمای وضعیت فعلی و آینده آن است؛ گفت: در دوران  پساکرونا معضلات بسیاری در جامعه به خصوص جامعه کودکان خواهیم داشت عوارض این دوره همه جانبه خواهد بود به طور مثال به خاطر کم‌تحرکی در این دوران دچار چاقی می‌شوند که آنها را آسیب پذیر می‌کند. اگر کودکان در این دوره دچار بیماری زمینه‌ای بوده باشند و به آنها توجه نشود دچار مشکل می‌شوند، در زمینه روانی نیز اضطراب‌های ممکن که در جامعه مشهود است باعث افسردگی این نسل می‌شود؛ کودکان امروز جوانان و بزرگسالان و و فردای این جامعه هستند.

رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور در ادامه با اشاره بر اینکه کودکان در دوران کرونا ارتباطشان با خانواده بیشتر شده، بیان کرد: این دوران را می‌توانیم یک فرصت تلقی کنیم. نقش خانواده در دوران جدید کمرنگ شده است. خانواده‌ها می‌توانند برای تعامل بیشتر با فرزندانشان باهم فیلم ببینند و درباره آن بحث کنند. فضای مجازی یک نعمت مورد غفلت بوده است که اگر زیرساخت‌هایش تامین شود می‌تواند نوعی فرصت ایجاد کند.

23302

کد خبر 1440663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =