فصل سرما در راه است؛ شهروندان نکات ایمنی را جدی بگیرند

سرپرست سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهرکرد گفت: باتوجه به در پیش‌رو بودن فصل سرما و استفاده از وسایل گرمایشی رعایت نکات ایمنی توسط شهروندان امری ضروری است.

به گزارش خبرآنلاین از چهارمحال وبختیاری : عنایت‌الله راهنورد با بیان اینکه به دنبال کاهش دما و سردی هوا شهروندان باید نکات ایمنی را در نصب و استفاده از وسایل گرمایشی رعایت کنند، اظهارداشت: این نکات از طریق سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهرکرد اطلاع‌ رسانی خواهد شد.
وی افزود: در سال‌های گذشته و در هنگام آغاز فصل سرما به دلیل بی‌توجهی برخی شهروندان در نصب و استفاده از تجهیزات گرمایشی، شاهد وقوع برخی حوادث جبران ناپذیر بودیم.

سرپرست سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهرکرد ادامه داد: از این رو لازم است همه شهروندان در هنگام نصب بخاری گازی و هرگونه وسایل گرمایشی دیگر، ابتدا با بررسی مسیر دودکش و استفاده از کلاهک از تامین اکسیژن مورد نیاز در منازل و دیگر مکان‌هایی که از سوخت گاز طبیعی برای گرم کردن محیط استفاده می‌کنند اطمینان حاصل نمایند تا از ایجاد هرگونه حادثه مانند مسمومیت با گاز سمی منوکسید کربن، خفگی، انفجار و آتش سوزی جلوگیری شود.

راهنورد بیان کرد: حوادث ناشی از  گاز گرفتگی از آن دسته حوادثی هستند که تنها با کمی دقت و توجه می‌توان از بروز آنها جلوگیری کرد بنابراین امیدواریم شهروندان با رعایت موارد ایمنی امسال شاهد هیچگونه اتفاق تلخ و ناگواری میبینی بر خفگی و گازگرفتگی نباشیم. 

وی با بیان‌اینکه ارتفاع کل یک دودکش هرگز نباید از ۳ مترکمتر باشد، گفت: هرگز نباید از لوله‌های آسیب دیده و فرسوده استفاده شود و شیب لوله‌های دودکش در هیچ نقطه‌ای نباید به سمت پایین باشد، حداقل ارتفاع لوله دودکش از سطح پشت بام نیز باید یک متر باشد.

راهنورد با تاکید بر اینکه شعله وسایل گرمایشی همیشه باید به رنگ آبی باشد، خاطرنشان کرد: رنگ زرد شعله باید به کمک متخصصان به رنگ آبی تبدیل شود همچنین باید توجه داشت که آبی بودن شعله نیز همواره به معنی کارکرد صحیح دودکش نیست و در کنار آن باید دمای دودکش نیز بررسی شود.

سرپرست سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهرکرد تصریح کرد: دودکش بخاری در زمان استفاده حتما باید داغ باشد، سردی دودکش نشانه انتشار گاز مونوکسیدکربن در فضای داخل منزل بوده و وقوع حادثه مرگ خاموش حتمی است.

46

کد خبر 1440721

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =