فاسدترین انتخابات تاریخ آمریکا؛از سلاح کرونا استفاده کنید!

در تازه ترین خبرهای انتخاباتی و نظرسنجی های اخیر جو بایدن نامزد دموکرات ها همچنان پیشتاز است به طوری که ترامپ نظرسنجی ها دروغین می داند. استراتژیست‌های جمهوری‌خواه نیز پیشنهاد کرده اند که از کرونا به عنوان یک سلاح سیاسی استفاده شود.

ابوالفضل خدائی: نتایج نظرسنجی موسسه گالوپ که روز سه‌شنبه منتشر شد، نشان داد که اشتیاق مردم آمریکا برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، بیش از میزان علاقمندی آنها در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۲ است؛ شرایطی که باعث شده تا هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه نسبت به شانس پیروزی‌شان در انتخابات ۱۳ آبان امید داشته باشند. در نظرسنجی‌های سراسری بایدن دموکرات از  ترامپ جمهوریخواه جلوتر است اگرچه رقابت آنها در نظرسنجی‌های مربوط به ایالات محل رقابت نزدیک‌تر است. مجموع تعداد آرای زودهنگام یا پستی از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۶ بیش از دو برابر شده و از ۲۵ میلیون به ۵۷ میلیون رسیده است و در حالی که در ۲۰۰۴ یکی از هر پنج رای در انتخابات را به خود اختصاص می‌داد در ۲۰۱۶ دو رای از هر پنج رای انتخابات را به خود اختصاص داده است.

نظرسنجی دانشگاه مانموث حاکی است جو بایدن نسبت به دونالد ترامپ در ایالت مهم و تعیین کننده پنسیلوانیا بیش از 12 درصد پیشی گرفته و موفق به کسب 54 درصد حمایت رای دهندگان شده است.این رقم برای ترامپ به کمتر از 42 درصد رسیده است. بایدن در نظرسنجی ماه گذشته تنها 4 درصد نسبت به ترامپ پیشی گرفته بود.

به نظر می رسد برگزاری نخستین مناظره انتخاباتی تاثیر مهمی بر افزایش پیشتازی بایدن نسبت به ترامپ داشته است. 

در حالی که میزان حمایت افکار عمومی در این ایالت از بایدن در زمینه مقابله با شیوع ویروس کرونا بالاتر است ولی در زمینه مدیریت امور اقتصادی، ترامپ حمایت بیشتری را جلب کرده است.

نتایج نظرسنجی یو اس ای تودی-دانشگاه سوفلوک نیز حاکی است که بایدن و ترامپ در ایالت فلوریدا رقابت سخت و تنگاتنگی دارند.

در تازه ترین نظرسنجی سی ان ان نیز آمارها حاکی از برتری بایدن بر ترامپ است. طبق این نظرسنجی جو بایدن با کسب 57 درصد آرا در برابر 41 درصد از رقیبش ترامپ پیش است.
 

اما طبق یک نظرسنجی دیگر که موسسه دموکراسی آن را منتشر کرده است شانس ترامپ برای پیروزی از حمایت 46% و بایدن از حمایت 45% برخوردار است. طبق این نظرسنجی ترامپ در ایالت های چرخشی نیز با اختلاف 4 درصدی از بایدن پیش است. از این رو در انتخابات ۲۰۲۰ نقش ایالت های چرخشی مهم خواهد بود. آمارها نشان می دهد هر دو حزب بزرگ در این ایالت ها شانس خوبی دارند و می توانند پیروز شوند، این ایالت ها شامل ویسکانسین ، پنسیلوانیا ، میشیگان ، آریزونا و فلوریدا هستند. در این میان، ترامپ و بایدن به ویژه بر ایالت هایی که رأی دهندگان بیشتری دارند تمرکز کرده اند.

روند انتخابات آمریکا به چه صورت است؟

 بیش از ۲۰۰ میلیون آمریکایی برای انتخاب رئیس جمهور جدید فراخوانده شده اند. سن شرکت فعال در رای گیری در این کشور ۱۸ سال است. برای رای دادن، شهروندان باید در یکی از ۵۰ ایالت یا منطقه کلمبیا اقامت داشته و در لیست انتخابات ثبت نام کرده باشند. آمریکایی های ساکن خارج از ایالات متحده نیز مجاز به رای دادن در ایالتی هستند که آخرین بار در آن زندگی کرده اند.

سیستم انتخاب رئیس جمهوری ایالات متحده به این ترتیب کار می کند: رئیس جمهور (و معاون اولی که وی انتخاب می کند) توسط مجمع گزینندگان (کالج الکترال) که ۵۳۸ رأی دارد ، انتخاب می شود. هر کدام از ۵۰ ایالت و پایتخت واشنگتن دی سی ، بسته به تعداد جمعیت آنها ، بین سه تا ۵۵ رأی دهنده را به این مجمع می فرستند. طبق این تقسیم بندی حدود ۵۵ رأی دهنده از کالیفرنیا ، ۲۹ رأی دهنده از فلوریدا و ۳ رأی دهنده از آلاسکا در این مجمع حضور می یابند.

قاعده کلی بر این است: نامزدی که برنده آرای مردمی هر ایالتی شود، همه آرای الکترال آن ایالت را نیز دریافت می کند، اما همیشه هم اینطور نیست. در مجموع کسی رئیس جمهور می شود که بیش از ۲۷۰ رای الکترال را از آن خود کند.

از حال عمومی ترامپ چه خبر؟

ترامپ به تازگی از بیمارستان والتر رید مرخص شده و روند درمانی را در کاخ سفید ادامه می دهد. این موضوع سبب شده تا پزشکان زیادی نسبت به اقدام او هشدار دهند. در تازه ترین مورد مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی فدرال آمریکا هشدار داد که پزشکان باید هر لحظه منتظر وخامت حال رئیس‌جمهور آمریکا باشند. آنتونی فائوچی گفتهمانطور که هنگام بیرون آمدن ترامپ از بیمارستان قابل مشاهده بود، وی خوب به نظر می‌رسید. مسئله اینجاست که وی هنوز در روزهای اولیه این بیماری است و بر کسی پوشیده نیست که اگر نگاهی به دوره بالینی افراد بیندازید، برخی اوقات، بعد از گذشت پنج تا هشت روز از بیماری، شما شاهد برعکس شدن شرایط خواهید بود. برعکس شدن به مفهوم رو به وخامت رفتن و به دردسر افتادن است

این در حالیست که پزشکان ترامپ می گویند رئیس جمهوری آمریکا بعد از بازگشت به کاخ سفید بعد از سه روز ماندن در بیمارستان هیچ علائم ویروس کووید-۱۹ را نشان نداده است و وضعیت سلامتی او عموما "بسیار خوب" است.

از سویی سناتورهای آمریکایی معتقدند که دولت ترامپ شیوع کرونا در کاخ سفید را پنهان کرده است آنان از دولت این کشور به دلیل پنهان‌کاری عامدانه درباره شیوع کرونا در کاخ سفید انتقاد کردند.

آخرین خبرهای انتخاباتی؛ ترامپ: فاسدترین انتخابات را در پیش رو داریم

به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دستور داد اسناد مربوط به دخالت روسیه در انتخابات از حالت طبقه بندی خارج شود. 

بر این اساس، ترامپ دستور داد تمام اسناد مربوط به تحقیق درباره دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا و همچنین ایمیل‌های هیلاری کلینتون، رقیب وقت دموکراتش از طبقه بندی خارج شود. ترامپ در این باره در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: مدت‌ها پیش تمام اطلاعات مربوط به رسوایی فریب از سوی روسیه را از حالت طبقه بندی خارج کردم. متأسفانه (برخی) افراد برای کشور بسیار کُند عمل کرده اند، به خصوص که این بزرگترین جرم سیاسی در تاریخ کشور ما به شمار می‌آید. اقدام کنید! 

دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یکی از موضوعاتی پرمناقشه در چهار سال گذشته میان دو حزب دموکرات و جمهوریخواه بوده است. هنوز هم دو حزب اصلی آمریکا مدعی دخالت های خارجی به نفع نامزد رقیب خود هستند. 

ترامپ که در ماه ها هفته های اخیر بارها فرار به جلو کرده و بحث تقلب گسترده در انتخابات را مطرح کرده در توئیت تازه ای مدعی شد: 

۱۱ هزار نفر از ساکنان ایالت کارولینای شمالی به طور ناصحیح فرم ثبت نام برای رای دهی در انتخابات را دریافت کرده اند. همچنین در منطقه لس آنجلس ایالت کالیفرنیا ۲ هزار رای دهنده برگه‌های رای گیری معیوب به دستشان رسیده است که بی تردید می خواستند به من رای دهند.  از این موارد به طور گسترده در ایالت‌های مختلف دیده می‌شود. این انتخابات فاسدترین انتخابات در تاریخ آمریکا خواهد بود.

بحران کرونا یک چالش لجستیکی برای برگزار کنندگان انتخابات ایجاد کرده است. از آنجا که سازماندهی انتخابات تابع ایالت ها است و نه دولت فدرال ، انتخابات در هر ایالتی بسیار متفاوت با دیگری خواهد بود. ماه ها هر دو حزب در مورد انجام رای گیری پستی بحث کرده اند. این اختلاف در اوج تلاش ترامپ برای به تعویق انداختن انتخابات بود که حتی جمهوری خواهان نیز بلافاصله آن را رد کردند.دموکرات ها استدلال می کنند که نقل و انتقال تا محل رای گیری برای بسیاری از مردم غیر قابل تصور است و ایستادن در صف برای ساعتها می تواند خطرناک باشد. آنها به سنت رای گیری پستی در چندین ایالت اشاره می کنند. از سوی دیگر ترامپ معتقد است که رای گیری پستی خطر دستکاری و تقلب را به همراه دارد و صراحتا بیان می کند که علاقه ای به حضور میزان بالای رای دهندگان ندارد. در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ این میزان ۵۶ درصد بود.

ترامپ در توئیتی دیگر نیز پیشتازی بایدن در ایالت پنسیلوانیا را زیر سوال برد و نظرسنجی ها در این خصوص را دروغ دانست و گفت که او در این ایالت برنده خواهد شد.

در خبری دیگر ترامپ گفت‌وگو بر سر لایحه یاری به آسیب‌دیدگان بر اثر پاندمی کرونا را قطع کرد و آن را به "پس از پیروزی در انتخابات" محول ساخت. به گفته ترامپ گفت‌وگو بر سر مشوق‌های اقتصادی که با حزب دموکرات جریان دارد، نافرجام بوده است. ترامپ در پیامی توییتری گفت به زیردستان خود دستور داده است که مذاکرات را تا رسیدن به موعد انتخابات سوم نوامبر قطع کنند.

در آن سو جو بایدن نامزد ریاست جمهوری دموکرات‌ها گفت، در صورت ادامه ابتلای دونالد ترامپ به کووید-۱۹ مناظره بعدی با این رئیس‌جمهوری باید لغو شود. تیم بایدن تدابیر احتیاطی برای عدم ابتلای او به این بیماری را افزایش داده است. وی پس از برگزاری کمپین انتخاباتی در پنسیلوانیا به خبرنگاران گفت: اگر او هنوز کووید داشته باشد، ما نباید مناظره داشته باشیم. نمی‌دانم الان وضعیت رئیس‌جمهور ترامپ چطور است. نمی‌دانم وضعیت او چیست. قطعا مشتاق هستم که با او مناظره داشته باشم اما فقط امیدوارم که تمام پروتکل‌ها رعایت شود.

پس از این اظهار نظر سخنگوی کمپین ترامپ در واکنش به اظهارات بایدن گفت: ترامپ در سلامت خواهد بود و به آنجا خواهد رفت. بایدن نمی‌تواند از زیر آن شانه خالی کند و حافظان او در رسانه‌ها نمی‌توانند او را پوشش دهند.
 

توصیه استراتژیست ها جمهوری خواه: از کرونا به عنوان یک سلاح سیاسی استفاده کنید
 

طبق یک کتاب جدید استراتژیست های ارشد جمهوری خواه به اعضای این حزب توصیه کرده اند که از ویروس کرونا به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده کنند. به گزارش اکسپرس، پس از ترخیص ترامپ از بیمارستان و بی اهمیت جلوه دادن پروتکل های بهداشتی از سوی او بار دیگر بحث برانگیز شده است. ترامپ در بالکن کاخ سفید ماسک خود را از صورت برداشت و به مردم توصیه کرد که از این ویروس نترسند. کتاب مذکور که توسط دیلان هاوارد و دومینیک آتون نوشته شده پیشنهاد کرده که منشا ویروس همچنان کشور چین و به خصوص آزمایشگاه ووهان اعلام شود.

وایت آیرز رئیس شرکت تحقیقات نظرسنجی نورث استار که وابسته به جمهوریخواهان است در مصاحبه با نیویورکر مشکلات ترامپ در مدیریت کرونا را که به گفته او باعث آزردگی به ویژه رای دهندگان مسن در آمریکا شده علت کاهش محبوبیت او نزد این گروه از رای دهندگان دانسته است. وی گفت، کارزار انتخاباتی ترامپ به جای مدیریت کرونا بیشترین توجه خود را صرف «نظم و قانون» و «اقتصاد» کرده است.

آیرز معتقد است نمی توان بر روی اقتصاد تمرکز کرد و نسبت به همه گیری بی توجه بود. زیرا مسائل و مشکلات اقتصادی بی ارتباط با این همه گیری نیستند. بنابراین وقتی که کشور در حال مبارزه با کرونا است باید با پیام های غیر مستقیم و حرفه ای تری به رای دهندگان نشان داد که یک نامزد خاص عملکرد بهتری در اقتصاد دارد.

نظرسنجی دیگریکه شبکه خبری ان بی سی و روزنامه وال استریت ژورنال در روز یکشنبه منتشر کرد نشان داد بایدن با ۱۴ درصد اختلاف از ترامپ پیشی گرفته است. به عبارتی در این نظرسنجی ۵۳ درصد از رای دهندگان به بایدن و ۳۹ درصد به ترامپ رای دادند. وزنامه نیویورکر به نقل از کارشناسان نتایج نظرسنجی های اخیر را حاوی پیامی هشدارآمیز برای ترامپ ارزیابی کرده است.

پیتر دی هارت موسس شرکت نظرسنجی تحقیقات هارت که خود به انجام نظرسنجی ان بی سی نیوز و روزنامه وال استریت ژورنال هم کمک کرده است درمصاحبه با نیویورکر  درباره نتایج نظرسنجی های اخیر این گونه توضیح داد که راهبرد ترامپ در مناظره «تخریب بایدن» بود و تلاش کرد او را سوال پیچ کند اما موفق نشد. بایدن در پاسخ دادن کم نیاورد و به طور مستقیم با دوربین صحبت کرد که این خود امتیازی برای او بود. به همین دلیل مردم آمریکا گفتند که بایدن به اندازه کافی خوب است و می توان به او اطمینان کرد.

بیشتر بخوانید:

آیا ترامپ جهان را غافلگیر می‌کند؟
نه من برای دونالد ترامپ دعای خیر نخواهم کرد
کدام ایالت‌ها برای بایدن و ترامپ حیاتی هستند؟

310311

کد خبر 1440771

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 2
  • ناشناس IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
    0 0
    ترامپ قطعا رای میاره