ببینید | مزیت الزام شرکت‌های بورسی به انتشار پیش‌بینی سود سالانه

الزام انتشار گزارش پیش‌ بینی عملکرد سالانه شرکت ‌ها، اتفاقی است که سهامداران از آن استقبال کرده‌ اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، از حدود سه سال قبل الزام انتشار گزارش پیش‌ بینی عملکرد سالانه شرکت‌ ها برداشته شد و از آن زمان به بعد، سرمایه گذاران باید خودشان سود شرکت ها را پیش بینی کنند. اما اخیرا زمزمه هایی مبنی بر انتشار مجدد گزارش پیش بینی عملکرد شرکت ها شنیده شده است.
علیرضا کریمیان، کارشناس و مدرس بورس درخصوص این موضوع گفت: ابتدا باید خود ای‌پی‌اس را تعریف کنیم. ای‌پی‌اس به معنای درآمد ساخته شده به ازای هر سهم است. دو مدل ای‌پی‌اس داریم. یکی محقق شده، یعنی آن سودی که محقق شده و گذشته سهم است. چیزی که در تابلو بورس مشاهده می کنیم، همان رقم محقق شده 12 ماه گذشته است. 
وی افزود: یک مدل هم ای‌پی‌اس فروارد داریم که به معنای پیش بینی سود آینده است. در واقع در این حالت، شرکت ها توسط تحلیلگرهای بنیادی، سود آینده که می توانند بسازند را پیش بینی می کنند. مزایایی که این کار دارد این است که به تحلیلگران کمک می کند نگاهی به آینده شرکت ها داشته باشند و بتوانند تشخیص بدهند که کدام شرکت ها و کدام صنایع می توانند سودسازی بهتری داشته باشند.
کریمیان گفت: معایب آن هم این است که ممکن است خطا داشته باشد. این یک پیش بینی است و می تواند خطا داشته باشد. اما طبیعت پیش بینی کردن همراه با خطا است و نمی توان به آن خرده گرفت. در کل باید گفت انجام محاسبات پیش بینی سود آینده شرکت ها می تواند در انتخاب سهم، به فعالان بازار سرمایه کمک کند.

266 256

کد خبر 1440914

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =