هشدار جدی بولتون درباره عواقب انتخاب مجدد ترامپ

ایرنا نوشت: جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین ترامپ که قرار است کتاب افشاگری های او تحت عنوان «اتاق اتفاق» امروز (۷ اکتبر/۱۶ مهر) در فرانسه منتشر شود؛ در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه فرانسوی «لوپاریزین» هشدار داد که ترامپ نباید دوباره به عنوان رئیس جمهوری آمریکا انتخاب شود زیرا تبعات آن جبران ناپذیر خوهد بود.

 جان بولتون دست راست پیشین رئیس جمهوری آمریکا که قرار است امروز (۷ اکتبر/۱۶ مهر) کتاب او تحت عنوان «اتاق اتفاق» که مملو از افشاگری در مورد عملکرد غالباً خیالی و خطرناک کاخ سفید که در دوران دونالد ترامپ تبدیل به دیوانه خانه شده بود؛ در فرانسه منتشر شود؛  در مصاحبه اختصاصی خود با روزنامه فرانسوی «لوپاریزین» که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، هشدار داد: دوره دوم ریاست جمهوری ترامپ، در صورت انتخاب مجدد، عواقب جبران ناپذیری دارد.

لوپاریزین نوشت: جان بولتون ۷۱ ساله، مشاور امنیت ملی پیشین ترامپ که به جنگجوطلبی نیز شهرت دارد؛ تنها ۱۷ ماه (از مارس ۲۰۱۸ تا سپتامبر ۲۰۱۹) در کاخ سفید فعالیت می کرد و حال درصدد تسویه حساب با رئیس پیشین خود دونالد ترامپ است که تمام تلاش خود را برای ممانعت از انتشار کتاب او به عمل آورد.

کتاب «اتاق اتفاق» جان بولتون که در ماه ژوئن در ایالات متحده، بالغ بر یک میلیون نسخه منتشر شده و امروز ( ۷ اکتبر / ۱۶ مهر) در فرانسه منتشر می شود؛ در حدود ۶۰۰ صفحه، خانه ای (کاخ سفید) را روایت می کند که تبدیل به دیوانه خانه شده و رئیس جمهور میلیاردی در آن زندگی می کند که بنا بر گفته های بولتون هیچ صلاحیتی برای مدیریت امور آمریکا و جهان را ندارد.

بولتون در مصاحبه خود با روزنامه فرانسوی «لوپاریزین»، در پاسخ به این سوال که ابتلای ترامپ به کووید ۱۹ و شیوه ترخیص او از بیمارستان، به نفع یا ضرر ترامپ است؛ بیان کرد: واضح است که ترامپ خود معتقد است که رفتار او به نفع مبارزات انتخاباتی و محرک فعالیت های پایگاه انتخاباتی خود است؛ اما اکثر مردم او را بیش از حد بی احتیاط می دانند.

ترامپ همه قوانین را زیر پا می گذارد

وی همچنین پیرامون مناظره ترامپ – بایدن در هفته گذشته تصریح کرد: او همان ترامپ همیشگی بود؛ همان ترامپ در یک روز معمولی در دفتر کار همیشگی خود؛ چرا که او اکثر مواقع همین رفتار را داشت؛ به عبارتی او همه قوانین را زیر پا می گذارد، حقایق و اعداد و ارقام را خود اختراع می کند؛ در واقع هدف او این بود که بایدن را گیج کند  و او را به اشتباه بیاندازد. تصور نمی کنم که او در این زمینه موفق شود؛ به همین دلیل است که ترامپ نباید دوباره انتخاب شود. اگر او امروز چنین رفتار بدی داشته باشد، تصور کنید در دوره دوم ریاست جمهوری چه کاری انجام خواهد داد.  

بولتون در مصاحبه خود در پاسخ به این سوال که در صورت انتخاب مجدد ترامپ، وضعیت چگونه بدتر خواهد شد؛ گفت: خسارات وارده طی چهار سال اخیر قابل جبران هستند اما پیامدهای هشت سال ریاست جمهوری ترامپ بسیار متفاوت خواهد بود؛ در مورد مسائل امنیت ملی، بیشتر تصمیمات او به دلیل ترس از واکنش های منفی در نزد رای دهندگانش است و نه اتخاذ یک استراتژی؛ این منطق درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، عراق، افغانستان و همچنین در زمینه پرونده هسته ایران یا کره شمالی نیز حاکم است؛ بنابراین اگر او بار دیگر انتخاب شود هیچ سد و مانعی در برابر خود نمی بیند؛ چرا که می داند مجددا قرار نیست انتخاب شود و به رای دهندگان خود دیگر نیازی ندارد؛ بر طبق قانون اساسی آمریکا هر شخص تنها برای دو دوره متوالی یا متناوب می تواند مسئولیت ریاست جمهوری را برعهده گیرد.

احتمال خروج آمریکا از ناتو بدست ترامپ

 مشاور امنیت ملی پیشین ترامپ در پاسخ به اینکه آیا اتحادیه اروپا باید منتظر جنگ تجاری باشد؛ همانند جنگ تجاری چین و آمریکا اعلام کرد: جدی ترین تهدید در ارتباط با ناتو است چرا که او در ژوئن ۲۰۱۸ درصدد خروج از این اتحادیه نظامی بود؛ مطمئن نیستم هر دو جبهه آتلانتیک بتوانند یکدیگر به خوبی درک کنند.

بولتون در پاسخ به این سوال که ترامپ به وضوح از نظرسنجی ها عقب است و آیا او هنوز هم می تواند روند معکوس در نظرسنجی ها ایجاد کند؛ گفت: او هنوز هم می تواند برنده شود؛ یک ماه در سیاست دنیای امروز آمریکا، یک عمراست! هیچکس شوک روانی سال ۲۰۱۶ را فراموش نمی کند هنگامی که هیلاری کلینتون پیروز همه نظرسنجی ها بود؛ بنابراین امکان دارد ترامپ به رغم «سورپرایز اکتبر» معروف، همه را غافلگیر کرده و نتیجه همه پیش بینی ها را معکوس کند.

وی درباره نحوه رفتار ترامپ با رهبران دیگر کشورها بیان کرد: بسیاری از رهبران خارجی او را تحقیرآمیز می پندارند؛ در برابر او به ظاهر با ادب رفتار می کنند و به شوخی های او می خندند؛ وقتی بعضی چیزها را از او می شنوند دندان های خود را به هم می فشارند؛ اما در پشت سر او را به استهزاء می گیرند.

بولتون در پاسخ به این سوال که آیا در کارنامه ترامپ امتیاز مثبتی وجود دارد تا او را نجات دهد تاکید کرد: ترامپ فلسفه ای ندارد، او طبق استراتژی های کلان عمل نمی کند. کار در کاخ سفید با تصمیمات ناگهانی برای او مانند بازی پین بال است.

تکرار ادعاهای ضدایرانی

وی در این مصاحبه با تکرار ادعاهای واهی علیه ایران و با هدف ایران هراسی افزود: یکی از دلایل عادی سازی روابط اخیر امارات و اسرائیل این است که کشورهای حاشیه خلیج فارس و اسرائیل به دلیل توافق هسته ای (برجام) ۲۰۱۵، ایران را تهدیدی مشترک برای خود تلقی می کنند.

تصورم درباره ترامپ اشتباه بود

بولتون در پاسخ به این سوال که آیا از ۱۷ ماه کار در کاخ سفید احساس ندامت دارد، عنوان کرد: در آوریل ۲۰۱۸ برخلاف همه آنچه درباره ترامپ گفته شده بود؛ تصور می کردم اهمیت رسالت ریاست جمهوری بر او تاثیر گذاشته و شیوه تصمیم گیری او را تغییر دهد. البته این تصور اشتباه بود چرا که فکر نمی کنم او کاملاً درک کند که رئیس جمهور شدن به چه معناست یا اینکه بداند کار کابینه یک دولت چیست؛ او هرگز چیزی یاد نمی گیرد.

بولتون در پایان مصاحبه خود با روزنامه فرانسوی «لوپاریزین» درباره بی مبالاتی ترامپ در حوزه سیاست خارجی گفت: او روابط شخصی خود با رهبران خارجی را به منزله روابط دو کشور می داند؛ و همیشه به این موضوع می اندیشد که چگونه می تواند معامله کند؛ این بسیار نگران کننده است چرا که همه اطلاعاتی که ولادیمیر پوتین مانند کف دست خود از بر می داند؛ او هیچ ندانسته و هر روز که وارد اتاق کار خود می شود، به اطراف خود نگاه کرده و می پرسد امروز چه خبر؟

23311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1440968

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =