امسال ۴۰ هزارتن سیب از باغات نهاوند برداشت می شود

رئیس جهاد کشاورزی نهاوند گفت: سالانه ۱۲۲ هزار تن انواع میوه از ۱۳ هزار و ۵۰۰ هکتار سطح زیر کشت باغات شهرستان نهاوند محصول درجه یک برداشت می شود.

 به گزارش خبرآنلاین از نهاوند ؛ کریم حاج باباعلی با اعلام اینکه رتبه نخستین تولید انواع سیب درختی با  ۴۰ هزار تن یعنی ۳۵ درصد کل استان همدان، به نهاوند اختصاص دارد، افزود: هم اکنون حدود ۷۳۰۰ باغدار و بهره‌بردار در زمینه تولید سیب و محصولات باغی سخت مشغول فعالیت هستند تا قبل از بارندگی و سرما محصولات خود را برداشت کنند.

رئیس جهاد کشاورزی نهاوند خاطرنشان کرد: سطح زیر کشت باغ‌های  درخت سیب در شهرستان نهاوند نزدیک به ۲۷۰۰ هکتار انواع ارقام تابستانه و پاییزه است و سالانه بیش از ۴۰ هزار تن از این محصول برداشت می‌شود.

وی با بیان اینکه کرونا صادرات محصولات باغی را ۴۰ درصد کاهش داده و متاسفانه ۳۰ درصد میوه‌ها تا رسیدن به بازار مصرف تلف می‌شود، گفت:چند سال پیش یک باغدار خوش‌ذوق نهاوندی از یک هکتار باغ، ۲۵۲ تن سیب برداشت و در زمینه تولید سیب یک رکورد کشوری را ثبت کرد.

کریم حاج بابا علی افزود:  سیب به عنوان یک برند و محصول با تولید انبوه در شهرستان نهاوند است که به جز خودش نیاز چند استان و صادرات را فراهم می‌کند اما به‌رغم داشتن این ظرفیت‌های بالفعل در حوزه کشاورزی و تولید محصولات باغی بهره‌برداران این حوزه با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستند که مهمترین آنها مشکلات نگهداری، فروش، قیمت پایین و نداشتن صنایع تبدیلی مناسب است.

46

کد خبر 1441054

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =