رهامی: اصلاح‌طلبان از مردم عذرخواهی می کنند اما.../اگر لوایح FATF تصویب می شد، شدت مشکلات تا این حد نبود

ایسنا نوشت:محسن رهامی، فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه بعد فوت مرحوم هاشمی، ارتباط دولت با اصلاح طلبان خیلی کم شد، گفت: ما اصلاح طلبان به اندازه سهم خود در ایجاد مشکلات از مردم عذرخواهی می کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین محسن رهامی، درباره اظهارات بادامچیان مبنی بر لزوم عذرخواهی اصلاح طلبان از مردم، اظهار کرد: هر جریانی که در ایجاد این مشکلات سهم داشته است متناسب با مسئولیت و سهمش باید از مردم عذرخواهی کند.

وی با بیان اینکه باید بررسی کنیم تا چه میزان دولت روحانی و اصلاح طلبان و تا چه میزان اصولگرایان در ایجاد این مشکلات سهم داشته اند، افزود: ما اصلاح طلبان باید مسئولیت حمایت از دولت روحانی را بپذیریم و به میزان سهم مجلس دهم و دولت روحانی در ایجاد مشکلات، از مردم عذرخواهی کنیم ،ولی تمام مشکلات مربوط به دولت و اصلاح طلبان نیست. اگر شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت لوایح FATF را می پذیرفت، سیاست خارجی هماهنگ با دولت بود و به سفارت عربستان حمله نمی شد، شدت مشکلات تا این حد نمی شد.

این فعال سیاسی، افزود:  بعد فوت مرحوم هاشمی، ارتباط دولت با اصلاح طلبان خیلی کم شد. برخی مدیرانی در دولت آمدند که ما نمی توانیم هیچ دفاعی از آنها بکنیم. با این حال معتقدم اصولا حداکثر چیزی در حدود سی الی چهل درصد قدرت ادارهٔ کشور در اختیار نهادهای انتخابی مثل ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی  و شورای های اسلامی شهرهاست و اصلاح طلبان در این بخش با اصولگرایان مسؤلیت مشترک در موفقیت ها و ناکامی ها دارند. ما به همین نسبت در مقابل نارسائی ها و مشکلاتی که ناشی از عملکرد اصلاح طلبان است باید مسولیت خود را بپذیریم و در پیشگاه ملت عذرخواهی کنیم. ما مردم را با وعده هایی مثل آزادی، عدالت و مبارزه با فساد به پای انقلاب و  سپس صندوق های رای کشاندیم اما نتوانستیم این وعده ها را محقق کنیم.

رهامی همچنین گفت: آیا بادامچیان هم حاضر است به خاطر حمایت از دولت احمدی نژاد که اکنون مسئولان آن در زندان هستمد، عذرخواهی کند؟ در آن مقطع می گفتند که امام زمان( عج ) حامی دولت احمدی نژاد است.

رهامی ادامه داد: شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان باید در آستانه انتخابات مجلس یازدهم فضای عمومی را مدیریت می کرد اما وسط کار و پس از ردصلاحیت اصلاح طلبان، میدان را خالی و احزاب اصلاح طلب را آتش به اختیار کرد با این حال احزابی که لیست دادند توسط خود اصلاح طلبان تخطئه شدند. این عوامل موجب شد که ما در مجلس یازدهم نتوانیم مثل مجلس پنجم،هفتم و هشتم اقلیت قدرتمندی داشته باشیم.این وقایع به اعتبار سیاسی و توانایی مدیریت میدانی اصلاح طلبان نزد پایگاه اجتماعی شان ضربه زد.

وی با بیان اینکه مردم در حال ارزیابی هستند که ثمره حمایت از اصلاح طلبان چه بوده است، اظهار کرد: اگر آنها ارزیابی مثبتی داشته باشند، در انتخابات پیش رو هم از اصلاح طلبان حمایت می کنند ولی الان مردم نسبت به اصلاح طلبان دلسرد و ناامید شده اند.‌ما اصلاح طلبان تا سیاست های کلان خود را براساس خواسته های مردم تنظیم نکرده و مطالبات معیشتی و اقتصادی مردم را دنبال نکنیم، نمی توانیم پایگاه رای خود را مجدد بدست آوریم. مردم اعتماد خود به اصلاح طلبان را از دست داده اند و ما باید اعتماد مردم را مجدد بدست آوریم.

این فعال سیاسی در پایان با اشاره به اینکه بازگرداندن اعتماد مردم کار بسیار سختی است، گفت: اصلاح طلبان در نهادهای انتصابی مثل قوه قضاییه، شورای نگهبان  و سایر نهادهای انتصابی پایگاهی ندارند و فقط از طریق نهادهای انتخابی می توانند در قدرت مشارکت کنند پس به رای مردم احتیاج دارند. مردم باید اطمینان پیدا کنند که اگر به اصلاح طلبان رای دادند، آنها پیگیر حل مشکلاتشان می شوند. الان این اطمینان وجود ندارد. ما باید اعتماد آسیب دیده مردم را بازسازی و ضعف مدیریت ها و اختلاف های داخلی خود را حل کنیم.

2727

کد خبر 1441726

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =