دستاوردهای ترامپ در خاورمیانه؛ توهم پیشرفت و نتایج معکوس!

روزنامه آمریکایی در مطلبی به سیاست های فاجعه بار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در خاورمیانه پرداخته است.

به گزارش خبرآنلاین، نیویورک تایمز می نویسد:  نگاهی به کارنامه ترامپ در خاورمیانه چند نقطه برجسته را در خود دارد؛ او سفارت امریکا در اسرائیل را به قدس منتقل کرد و با کسانی که به وی هشدار دادند این اقدام منجر به شعله ور شدن خشم جهان اسلام می شود، قطع رابطه کرد. از توافق هسته ای ایران خارج شد و یک ژنرال برجسته ایرانی را هم ترور کرد و از گفته آن هایی که معتقد بودند این اقدامات منجر به جنگ می شود، سرپیچی کرد.

مطلب می افزاید: اما این حرکات اغلب دارای اشکالات عمده ای بود: ایرانی ها پروژه هسته ای خود را از سر گرفتند و کارشناسان معتقدند که ممکن است مواد هسته ای کافی برای ساخت بمب داشته باشند. ترور ژنرال سلیمانی  احتمال مذاکره با ایران را از بین برد. این رویکرد متحدان اروپایی را از آمریکا دور ساخت. و در عوض تحسین اسرائیل و عربستان را برای ترامپ به همراه داشت. ولی نصر استاد دانشگاه در خصوص شکست سیاست ترامپ در قبال ایران گفت: "وی با این کمپین فشار حداکثری، به توافقی که می خواسته با ایران نرسیده، موفق به تغییر حکومت در ایران یا کم کردن فعالیت های منطقه ای ایران نشد."

نیویورک تایمز اضافه کرد: منتقدان می گویند، ترامپ استراتژی کلی منطقه ای نداشته و با روش های خود مغلوب کننده باعثِ اشتباهات زیادی شد. به ترکیه اجازه می داد تا به شرکای کرد آمریکا در سوریه حمله کند و به اختلاف بین متحدانش در خلیج فارس دامن می زند. و تمرکز اصلی وی در کمک به اسرائیل و صدمه زدن به ایران منجر به رویکرد عملی برای درگیری های خونین در سوریه ، یمن و لیبی شد که همچنان درهم شکسته و خطرناک هستند.

در پایان این مطلب آمده است: ترامپ اولویت را به فروش اسلحه داده نه حقوق بشر و پس از قتل خاشچقی و جنگ فاجه بار در یمن، تصمیم گرفت در کنار محمد بن سلمان بایستد. همچنین برنامه او برای فروش جنگنده های F-35 به امارات متحده عربی نشانه هایی از به راه انداختن یک مسابقه جدید تسلیحاتی در منطقه است. صرف نظر از اینکه چه کسی در انتخابات نوامبر پیروز شود، ترامپ تغییراتی را در خاورمیانه ایجاد کرده که دولت بعدی باید آنها را در نظر بگیرد. 

311311

کد خبر 1442757

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =