«دفتر گره» به روایت چهره ماندگار معماری ایران

«دفتر گره» مرجع آموزش طراحی بیش از ۴۵۰ گره در معماری اسلامی ایران به قلم «چهره ماندگار معماری سنتی»، استاد محمد گلیار منتشر شد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از کتاب‌نیوز، ​یکی از شاخه‌های هنر معماری و تزئینات وابسته به آن هنر گره‌سازی است. نمود این هنر در گچ‌بری، کاشی‌کاری، آئینه‌کاری، آجرکاری، منبت و درودگری، گلیم، پارچه و حتی فرش و البته در بناهای مذهبی نظیر حرم‌ها، مساجد و دیگر بقاع متبرکه است.

این هنر ریشه در تاریخ شش هزار ساله معماری ایران زمین داشته و نخستین بار توسط دانشمندان بزرگی نظیر خواجه نصیرالدین طوسی، خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی و غیاث‌الدین جمشید کاشانی با در نظر گرفتن نسبت‌های خاص هندسی ایجاد، ابداع، بسط و توسعه یافته است.

کتاب «دفتر گره» حاصل ۶۰سال کار طراحی، نظارت و ساخت ابنیه‌های مذهبی و فرهنگی در اقصی نقاط داخل و خارج کشور توسط استاد محمد گلیار است. این کتاب برای دانشجویان و علاقمندان معماری، در ۵ فصل ارائه شده است: روش ترسیم گره‌ شش؛ روش ترسیم گره هشت؛ روش ترسیم گره ده؛ روش ترسیم گره‌ دوازده‌ و روش ترسیم گره‌های ترکیبی. مولف در هر صفحه از این کتاب، ضمن توضیح روش طراحی هر گره، با استفاده از تصاویر نمونه‌، مراحل کامل طراحی را به خواننده آموزش داده است.

اســتاد محمــد گلیــار متولد ۱۳۱۹ قــم و "چهره ماندگار معماری سنتی ایرانی"ست. مدیریت و اجرای: طــرح توســعه‌ی اطــراف حــرم مطهــر حضــرت معصومــه(س)، مدرسه‌ی دارالشفا، طرح توسعه حرم عبدالعظیم حسنی(ع) در شهر ری، طراحی مسجد امام حسن عسگری(ع) قم، فضای داخل گنبد حرم حضرت زینب(س) در دمشق، طراحی حسینیه امام رضا(ع) در نجف اشرف، طراحی گره و مقرنس‌های ضریح امام حسین(ع) در کربلا، طراحی و نظارت بر اجرای حرم حضرت رقیه(س)، طراحی و نظارت بر حرم امامین عسگرین (ع) در سامرا و سایر عتبات بخشی از فعالیت‌های این معمار توانای ایرانی‌ست.

«دفتر گره» در ۴۸۴ صفحه (رحلی بزرگ)، مصور و با قیمت ۳۰۰هزارتومان توسط انتشارات میراث اهل قلم منتشر شده است.

۶۰۶۰

کد خبر 1442961

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =