بازداشت‌ها در ترکیه همچنان ادامه دارد/167 نفر دیگر تحت پیگرد

ایسنا نوشت: رسانه دولتی ترکیه امروز (سه شنبه) خبر داد که پلیس این کشور برای ۱۶۷ تن مظنون که اکثرشان نیروهای نظامی هستند به اتهام داشتن ارتباط با سازمان گولن قرار بازداشت صادر کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، این قرار بازداشت اقدامی علیه حامیان فتح الله گولن، روحانی در تبعید و مخالف دولت آنکاراست که دولت ترکیه مدعی است این سازمان در کودتای نافرجام ۲۰۱۶ علیه آنکارا دست داشته است.

این بازداشتی‌ها جدیدترین سرکوب چهار ساله دولت ترکیه علیه این روحانی مستقر در آمریکاست. وی دخالت در کودتای ژوئیه ۲۰۱۶ را که در آن ۲۵۰ تن کشته شدند، رد می‌کند.

مقام‌های ترکیه عملیاتی را از استان ساحلی ازمیر برای یافتن ۱۱۰ مظنون از جمله ۱۶ خلبان، سرهنگ و سرهنگ دوم آغاز کرده و این عملیات در ۲۶ استان انجام شد.

خبرگزاری تی.آر.تی نیز گزارش کرد، ۸۹ مظنون در این عملیات بازداشت شدند.

در یک عملیات جداگانه با هدف دستگیری حامیان گولن،‌ پلیس به جستجوی ۵۷ مظنون در ۱۵ استان پرداخت و به گزارش خبرگزاری آناتولی، در این عملیات ۳۲ تن دستگیر شدند.

از زمان وقوع کودتای نافرجام در ترکیه، ۸۰۰ هزار تن برای برگزاری دادگاه، بازداشت شده و حدود ۱۵۰ هزار کارمند، پرسنل نظامی و سایرین یا از کار اخراج یا تعلیق شده‌اند. بیش از ۲۰ هزار تن نیز از ارتش ترکیه اخراج شده‌اند.

گروه‌های حقوق بشری و متحدان غربی ترکیه این مقیاس از سرکوب را مورد انتقاد قرار داده و می‌گویند: دولت آنکارا از کودتا به عنوان بهانه برای سرکوب مخالفان استفاده کرده است.

دولت ترکیه اما این اتهام را نمی‌پذیرد و می‌گوید: این اقدامات برای امنیت ملی ترکیه ضروری است.

310 310

کد خبر 1442964

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =